Necronomicon
Necronomicon to fikcyjna, mroczna i bluźniercza księga, wymyślona przez Howarda Philipa Lovecrafta na potrzeby swoich opowiadań. Fenomenem jest fakt, iż mnóstwo ludzi na całym świecie jest przekonanych o istnieniu kilku egzemplarzy tej księgi, pomimo tego iż sam Lovecraft w listach przyznawał się, iż jest ona wytworem jego wyobraźni.
W wykreowanym przez tego pisarza świecie napisał ją szalony Arab Abdul al-Hazred w 730 r. pod nazwą Kitab Al azif (co oznacza nazwę stosowaną do określenia dziwnych nocnych szmerów (owadów), które Arabowie przypisywali demonom), po czym została przetłumaczona na grekę w 950 r. przez Teodorusa z Filetu, mieszkańca Bizancjum, który właśnie nadał jej tytuł Necronomicon co oznacza "rzeczy odnoszące się do zwyczajów lub praw umarłych (necros-umarły, nomos-prawo lub zwyczaj) bardziej poetycko "Księga Umarłego Prawa". Księga opisuje różne rytuały magiczne i jest uznawana za kamień węgielny czarnej magii.
Najbardziej znanym cytatem z tej księgi jest "Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami, nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami" (ang. "That is not dead which can eternal lie, and with strange aeons even death may die"). Cytat ten odnosi się do Cthulhu a w przekładzie dosłownym oznacza "To, co ma zdolność wiecznego istnienia nie jest martwe. A jeśli nadejdą nienormalne (czasy? rzeczy?), wtedy śmierć może przestać istnieć".
Wymienia ją często w swoich dziełach H. P. Lovecraft opisując mitycznych Wielkich Przedwiecznych. W Necronomiconie zawarte są tajemnice o pradawnych bóstwach, które kiedyś rządziły Ziemią i teraz czekają na moment, aby wrócić. Jednym z Wielkich Przedwiecznych jest Cthulhu - bóstwo śpiące na dnie oceanu.
Nawiązania literackie
- W książce Roberta Sheckleya "Królestwo Bogów" pojawia się książka zawierająca zbiór zaklęć do kontaktów z bogami - Necrotelecomunicon.
- W trylogii Andrzeja Sapkowskiego - "Narrenturm", "Boży Bojownicy" i "Lux Perpetua" występują wzmianki o Necronomiconie jako o księdze czarnoksięskiej.
- W książkach Terry'ego Pratchetta możemy natknąć się na parodię Necronomiconu - Necrotelicomnicon
- W opowiadaniu Stephena Kinga "Wiem, czego ci potrzeba" ze zbioru "Nocna zmiana" przewija się tajemnicza księga magiczna "Necronomicon"
Nawiązania filmowe
W serii filmów Evil Dead (Martwe Zło) pojawia się wątek Necronomiconu. Istnieje również film Necronomicon nawiązujący do twórczości H. P. Lovecrafta. Nie mogło zabraknąć również pastiszu: "Armia ciemności" ("Army of Darkness") traktującego Necronomicon ze sporą dawką ironii. Necronomicon pojawia się także w filmie "Nawiedzony pałac" ("The Haunted Palace" z 1963 r.), opartym na opowiadaniu Edgara Allana Poe o tym samym tytule oraz na opowiadaniu Lovecrafta "The Case of Charles Dexter Ward". Powstał także serial hentai "Mystery of the Necronomicon".
Nawiązania w malarstwie
Nazwy Necronomicon użył szwajcarski artysta H.R. Giger do nazwania serii swych obrazów oraz dwóch albumów ze swymi pracami.