Nieszpory

termin liturgiczny określający katolickie nabożeństwo odprawiane wieczorem
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez 83.26.255.253 (dyskusja) o 15:13, 25 gru 2011. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Nieszpory (łac., vesperae od vesper - wieczór) – w Kościele katolickim przedostatnia część liturgii godzin, sprawowana w porze wieczornej, według tradycji w okolicach zachodu słońca. W prawosławiu oraz wschodnich obrządkach katolickich nabożeństwo rozpoczynające każdy dzień liturgiczny. Umieszczane jest między Noną (dziewiątą godziną kanoniczną[potrzebny przypis]) a Kompletą (gr. apodeipnon, cs. powieczerije).

Nieszpory Wigilii Bożego Narodzenia w klasztorze oo. Benedyktynów w Tyńcu

W Kościele rzymskokatolickim nieszpory rozpoczynają się od śpiewania słów Deus, in adiutorium meum intende. Domine, ad adiuvandum me festina. Gloria Patri, et Filio, et Spiritui Sancto. Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum. Amen. Alleluia. Kolejne części to hymn, dwa psalmy i pieśń z Nowego Testamentu poprzedzone i zakończone antyfonami, czytanie z Nowego Testamentu, responsorium oraz kantyk Najświętszej Maryi Panny (Magnificat), prośby ułożone na wzór modlitwy powszechnej, Ojcze nasz i modlitwa na zakończenie. W Polsce przyjęły się tzw. nieszpory ludowe, czyli wieczorne nabożeństwo odprawiane w kościołach w niedziele i święta, dla których charakterystyczny jest archaiczny, rymowany przekład psalmów.

Uroczyste nieszpory są odprawiane przed ważnymi świętami, Nieszpory Narodzenia Pańskiego w Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia.

W Kościele Starokatolickim Mariawitów oprawiane są Nieszpory Eucharystyczne, ku czci Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.[1]


W Kościołach wschodnich przyjęła się odmienna forma nieszporów, zwanych Wieczernią.

Składają się one z troparionów, kondakionów, litanii zwanych ekteniami, psalmów: Błogosław duszo moja Pana (cs. Błahosłowi dusze moja Hospoda), Błogosławiony mąż (cs. Błażen muż) i Panie, wołam do Ciebie, usłysz mnie (cs. Hospodi wozzwach k Tiebie, usłyszy mia). Są też czytania ze Starego Testamentu, prokimeny, Ewangelia i homilia. Śpiewany jest również Kantyk Symeona, hymn zwany Trisagionem, antyfona Niech imię Pana będzie błogosławione teraz i na wieki (cs. Budi imia Hospodnie błahosłowieno ot nynie i do wieka) oraz Modlitwa Pańska (Ojcze nasz).

Zobacz też