Geb

bóstwo staroegipskie
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez VolkovBot (dyskusja | edycje) o 15:26, 1 wrz 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
G39bA40
Geb w hieroglifach

Geb - w mitologii egipskiej bóg Ziemi, brat nieba - bogini Nut, syn boga powietrza - Szu i bogini uosabiającej wilgoć - Tefnut; jeden z bogów Wielkiej Enneady. Atrybutem boga jest Gęś białoczelna. Reprezentującym Geba hieroglifem jest gęś.



Ożenił się ze swoją siostrą - Nut, z którą miał pięcioro dzieci, symbolizujących dni egipskiego tygodnia:

- Ozyrysa,
- Seta,
- Izydę,
- Neftydę
- Horusa.

Horusa uważano jednak również za syna Ozyrysa i Izydy, więc niekiedy Nut i Gebowi przypisywano tylko czwórkę dzieci. Bogini Nut otrzymała od swojego ojca zakaz łączenie się ze swoim bratem, Gebem, we wszystkie dni roku egipskiego (360 dni), jednak Thot, pokonując w kolejnych walkach Księżyc, stworzył pięć dodatkowych dni, w trakcie których bogini poczęła swoje dzieci. Geb jako bóg ziemi był patronem roślinności i gwarantem płodności egipskiej ziemi.Był też dawcą minerałów zwanych darami Geba. Uważano go też za pana węży i skorpionów. W czasie Sądu Ozyrysa pełnił rolę przewodniczącego "ławy przysięgłych". Jako ojciec Ozyrysa stał się automatycznie praprzodkiem faraonów i patronem władzy królewskiej. Mimo tak ważnych funkcji boga długo nie miał własnego miejsca kultu. Pojawiał się jednak w przedstawieniach na ścianach innych świątyń. Dopiero faraon Amazis(Ahmose) z XXVI dynastii wzniósł w Dżedecie kaplicę dla Geba.

Zobacz też

Źródła

Pavan, Ada Russo w przekł. Agnieszki Michalskiej-Rajch Tajemna Wiedza Egiptu, Wydawnictwo Ravi, Łódź 2002 r., s. 29, ISBN 83-7229-038-5

Szablon:Unistub