Reni Jusis: Różnice pomiędzy wersjami

[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Marszałek (dyskusja | edycje)
m lit.
Odojl (dyskusja | edycje)
m drobne redakcyjne
Linia 1:
{{POV}}
{{Dopracować|Styl}}
{{Źródła}}
'''Reni Jusis''', właściwie(właśc. '''Renata Jusis''', ur. [[29 marca]] [[1974]] r. w [[Konin|Koninie]],) a dorastająca w [[Mielno|Mielniepolska]] - polska [[Śpiew|wokalistka]], kompozytorka[[kompozytor]]ka, autorka tekstów, producentka nagrań. Początkowo nagrywała muzykę [[Rhythm and blues|R&B]], która na następnych płytach ewoluowała w kierunku elektronicznej muzyki [[dance]].
 
== Biografia Historia==
 
=== Początki ===
 
Reni Jusis występujedorastała w [[Mielno|Mielnie]], występując od najmłodszych lat. Jej- jej pierwszym sukcesem było wygranie lokalnego wakacyjnego konkursu piosenki. PóźniejW występowałapóźniejszym wokresie najpopularniejszym w Polscewystępowała dziecięcym zespole [[Gawęda]].
 
Reni Jusis posiada wykształcenie muzyczne. Zaczęła naukę w Liceum Muzycznym w [[Koszalin]]ie, w klasie fortepianu[[fortepian]]u. W [[1993]] roku występowała na scenie [[Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie|Bałtyckiego Teatru Dramatycznego]] w [[Koszalin]]ie w musicalu ''Fatamorgana'', do którego muzykę napisał jej kolega ze szkoły [[Adam Sztaba]]. ByłTo towtedy pierwszyjej krokosoba doprzykuła dalszejuwagę kariery, ponieważ już wtedy wypatrzył ją producentproducenta oraz późniejszypóźniejszego raper[[rap]]era [[Yaro]]{{fakt}}.
 
===Współpraca z Yaro===
Yaro zaproponował Reni śpiewanie chórków w jego rockowym zespole, a później ruszył z nią w trasę koncertową. Oboje zostali także parą. Ostatecznie Yaro zmienił skład i styl grupy. Rozpoczął tworzenie muzyki rapowej, a Reni śpiewała refreny w jego utworach. Otwierali koncerty największej gwiazdy rapu w Polsce [[Liroy|Liroya]]. Dzięki niemu poznali światowej sławy polskiego jazzmana [[Michał Urbaniak|Michała Urbaniaka]], który otoczył parę opieką artystyczną. Wspólnie stworzyli kilka utworów, ale nigdy nie zostały one opublikowane. Urbaniak polecił jednak Jusis polskim wytwórniom muzycznym, co zaowocowało w końcu kontraktem płytowym z wytwórnią [[Pomaton EMI]]. W [[1997]] roku ukazała się płyta Yaro i Reni ''Yazzda'', która przyniosła wielki przebój ''Rowery dwa''.
Yaro zaproponował wokalistce śpiewanie chórków w jego rockowym zespole, by później ruszyć z nią w trasę koncertową. Ostatecznie Yaro zmienił skład i styl grupy. Rozpoczął tworzenie muzyki rapowej, w której Jusis śpiewała refreny w jego utworach.
 
Yaro zaproponował Reni śpiewanie chórków w jego rockowym zespole, a później ruszył z nią w trasę koncertową. Oboje zostali także parą. Ostatecznie Yaro zmienił skład i styl grupy. Rozpoczął tworzenie muzyki rapowej, a Reni śpiewała refreny w jego utworach. Otwierali koncerty największej gwiazdy rapu w Polsce [[Liroy|Liroya]]., Dziękidzięki niemuktóremu poznali światowej sławy polskiego jazzmana [[Michał Urbaniak|Michała Urbaniaka]], który otoczył parę opieką artystyczną{{fakt}}. Wspólnie stworzyli kilka utworów, ale nigdy nie zostały one opublikowane. Urbaniak polecił jednak Jusis polskim wytwórniom muzycznym, coktóra zaowocowałowkrótce wpodpisała końcukontrakt kontraktem płytowympłytowy z wytwórnią [[Pomaton EMI]]. W [[1997 w muzyce|1997]] roku ukazała się płyta Yaro i Reni Jusis ''Yazzda'', która przyniosła wielki przebój ''Rowery dwa''.
 
=== Solowy debiut ===
PoW tym[[1998 sukcesiew Yaromuzyce|1998]] rozpocząłw pracesprzedaży nadpojawił solowymsię albumem Renipierwszy, którywspółtworzony ukazałprzez sięYaro następnegoalbum roku.solowy Pierwszym efektem był ogromnyReni przebójJusis ''[[Zakręcona]]'', który nadał tytuł całej płycie. Album wypełniła mieszanka muzyki r&b, [[funk]] i [[hip-hopuhop]]u, awiększość muzykęmuzyki i tekstytekstów wokalistka napisała zazwyczaj wspólnie z Yaro. W tym samym roku Reni obroniła dyplom na wydziale Dyrygentury Chóralnej [[Akademia Muzyczna w Poznaniu|Akademii Muzycznej]] w [[Poznań|Poznaniu]]. W [[1999 w muzyce|1999]] album ''Zakręcona'' zdobył 3 nagrody polskiego przemysłu fonograficznego [[Fryderyki]] za: ''Debiut Roku'', ''Przebój Roku'' oraz ''Album Roku Rap/Hip-Hop''. ReniW zdobyłakrótce sławępo isukcesie szacunekkomercyjnym muzyczneji branży.medialnym NiestetyJusis konflikty na tle artystycznym i prywatnym doprowadziły do zakończenia współpracy Yaro z Reni oraz końca ich związku{{fakt}}.
 
===''Era Renifera''===
Po tym sukcesie Yaro rozpoczął prace nad solowym albumem Reni, który ukazał się następnego roku. Pierwszym efektem był ogromny przebój ''Zakręcona'', który nadał tytuł całej płycie. Album wypełniła mieszanka muzyki r&b, funk i hip-hopu, a muzykę i teksty wokalistka napisała zazwyczaj wspólnie z Yaro. W tym samym roku Reni obroniła dyplom na wydziale Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w [[Poznań|Poznaniu]]. W [[1999]] album ''Zakręcona'' zdobył aż 3 nagrody polskiego przemysłu fonograficznego [[Fryderyki]] za: Debiut Roku, Przebój Roku oraz Album Roku Rap/Hip-Hop. Reni zdobyła sławę i szacunek muzycznej branży. Niestety konflikty na tle artystycznym i prywatnym doprowadziły do zakończenia współpracy Yaro z Reni oraz końca ich związku.
Drugi album ''[[Era Renifera]]'' z [[1999 w muzyce|1999]] roku, takżeutrzymany był mixemw czarnychpodobnej rytmówstylistyce co debiut, alezawierał tymjednak razemdodatkowo zelementy domieszkąmuzyki [[reggae]]. Wokalistka samodzielnie wyprodukowała i niemal w całości napisała oraz skomponowała cały materiał. Płyta ta wylansowała cieszący się dużą popularnością cover hitu formacji [[10CC]] ''Deadlock Holiday'', nagrany przez Reni jako ''Dreadlock Holiday''.
 
Drugi album ''Era Renifera'' z [[1999]] roku, także był mixem czarnych rytmów, ale tym razem z domieszką reggae. Wokalistka samodzielnie wyprodukowała i niemal w całości napisała oraz skomponowała cały materiał. Płyta ta wylansowała cieszący się dużą popularnością cover hitu formacji [[10CC]] ''Deadlock Holiday'', nagrany przez Reni jako ''Dreadlock Holiday''.
 
=== Muzyczna metamorfoza ===
Kolejny album ''[[Elektrenika]]'' ukazał się po dwuletniej przerwie i stanowił zwrot w dotychczasowym brzmieniu muzyki Reni. TerazJusis - teraz była to elektroniczna muzyka osadzona w klimacie klubowych rytmów, [[2-stepustep]]u oraz [[house]]'u, inspirowana m.in. muzyką z [[lata 80. XX wieku|lat 80.]] Prawie wszystkie teksty były autorstwa ReniJusis, podobnie jak połowa kompozycji. Drugą- drugą połowę skomponowała wspólnie z [[Michał Przytuła|Michałem Przytułą]], który także wyprodukował razem z nią cały album. Przytuła pracował już z ReniJusis nad jej wcześniejszymi płytami jako [[realizator dźwięku. ''Elektrenika'' była promowana trasą koncertową pod nazwą "Electrenic Night", co pomogło jej w zdobyciu wielkiej popularności wśród fanów muzyki klubowej. Album przyniósł dwa wielkie przeboje, ''Nic o mnie nie wiecie'' oraz ''[[Nigdy ciebie nie zapomnę]]''. (znany na płycie jako ''Jakby przez sen'').
 
''Elektrenika'' była promowana trasą koncertową pod nazwą "Electrenic Night", co pomogło jej w zdobyciu popularności wśród fanów muzyki klubowej{{fakt}}. Album przyniósł dwa przeboje, ''Nic o mnie nie wiecie'' oraz ''[[Nigdy ciebie nie zapomnę]]'' (znany na płycie jako ''Jakby przez sen'').
 
===''Trans Misja''===
Czwarty album ''Trans Misja'', wydany po kolejnej dwuletniej przerwie w [[2003 w muzyce|2003]] roku, kontynuował drogę obraną na poprzednim wydawnictwie, ale oferował już nieco inną stylistykę - utwory utrzymane w stylu [[electro-popupop]]u. TymI tym razem Reni Jusis wyprodukowała i skomponowała caływiększość materiałmateriału samodzielnie, tworząc także niemal każdywszystkie tekstteksty z albumu. Michał Przytuła pozostał przy realizacji dźwięku oraz objął funkcję menadżera Reniwokalistki. ''Trans Misja'' odniosła jeszcze większy sukces niż poprzednie płyty, na który złożyły się aż trzy wielkie hity: ''Kiedyś cię znajdę'', ''Ostatni raz (nim zniknę)'' oraz ''It's Not Enough'' i jeszcze popularniejsza duża klubowa trasa koncertowa pod nazwą Top Secret Tour. Sukcesu dopełniła statuetka [[Fryderyki|Fryderyka]], którą Reni odebrała w kategorii Album Roku Dance/Elektronika/Muzyka Klubowa w [[2004]] roku.
 
Z płyty ''Trans Misja'' pochodzą trzy przeboje Jusis: ''Kiedyś cię znajdę'', ''Ostatni raz (nim zniknę)'' oraz ''It's Not Enough''. Wokalistka promowała album trasą koncertową [[Top Secret Tour]]. ''Trans misja'' otrzymała statuetkę [[Fryderyki|Fryderyka]], którą Reni Jusis odebrała w kategorii Album Roku ''Dance/Elektronika/Muzyka Klubowa'' w [[2004 w muzyce|2004]] roku.
Kolejny album ''Elektrenika'' ukazał się po dwuletniej przerwie i stanowił zwrot w dotychczasowym brzmieniu muzyki Reni. Teraz była to elektroniczna muzyka osadzona w klimacie klubowych rytmów, 2-stepu oraz house'u, inspirowana m.in. muzyką z [[lata 80. XX wieku|lat 80.]] Prawie wszystkie teksty były autorstwa Reni, podobnie jak połowa kompozycji. Drugą połowę skomponowała wspólnie z [[Michał Przytuła|Michałem Przytułą]], który także wyprodukował razem z nią cały album. Przytuła pracował już z Reni nad jej wcześniejszymi płytami jako realizator dźwięku. ''Elektrenika'' była promowana trasą koncertową pod nazwą "Electrenic Night", co pomogło jej w zdobyciu wielkiej popularności wśród fanów muzyki klubowej. Album przyniósł dwa wielkie przeboje, ''Nic o mnie nie wiecie'' oraz ''[[Nigdy ciebie nie zapomnę]]'' (znany na płycie jako ''Jakby przez sen'').
Czwarty album ''Trans Misja'', wydany po kolejnej dwuletniej przerwie w [[2003]] roku, kontynuował drogę obraną na poprzednim wydawnictwie, ale oferował już inną stylistykę - utwory utrzymane w stylu electro-popu. Tym razem Reni wyprodukowała i skomponowała cały materiał samodzielnie, tworząc także niemal każdy tekst. Michał Przytuła pozostał przy realizacji dźwięku oraz objął funkcję menadżera Reni. ''Trans Misja'' odniosła jeszcze większy sukces niż poprzednie płyty, na który złożyły się aż trzy wielkie hity: ''Kiedyś cię znajdę'', ''Ostatni raz (nim zniknę)'' oraz ''It's Not Enough'' i jeszcze popularniejsza duża klubowa trasa koncertowa pod nazwą Top Secret Tour. Sukcesu dopełniła statuetka [[Fryderyki|Fryderyka]], którą Reni odebrała w kategorii Album Roku Dance/Elektronika/Muzyka Klubowa w [[2004]] roku.
 
=== Klubowa ikona''Magnes'' ===
 
Na piąty album Reni Jusis, zatytułowany ''[[Magnes (album|Magnes (album]]'' fani musieli czekać trzy lata, do [[2006 w muzyce|2006]] roku. W międzyczasie Reni rozstała się ze swoją macierzystą wytwórnią płytową i założyła własną, o nazwie [[Pink Pong Records]], powiązaną z [[Universal Music Polska]]. Firma [[Pomaton EMI]] na pożegnanie wydała na początku [[2006]] roku pięciopłytowy box ''Dyskografia'' zawierający wszystkie cztery albumy oraz wydaną po raz pierwszy płytę DVD z jej wszystkim solowymi klipami.
 
Album ''Magnes'' został wyprodukowany i niemal w całości skomponowany wspólnie przez Jusis i Przytułę (jako Mic Microphone). Reni napisała także prawie wszystkie teksty. PrzedsmakPierwszy nowegopromujący albumualbum w postaci pierwszego przebojusingel ''[[Kilka prostych prawd]]'' pojawił się w sprzedaży dziewięć miesięcy przed jego premierą albumu, pod koniec [[2005]] roku. Utrzymany w stylu electro-pop utwór mylnie sygnalizował, że brzmienie nowego materiału będzie takie jak na wcześniejszej płycie. ''Magnes'' okazał się bowiem radykalnie tanecznym albumem, nawet pierwszy singiel zmienił tu oblicze, a dodatkowo wszystkie piosenki połączono w jeden nieprzerwany klubowy set. Wydawnictwoa towydawnictwo ugruntowało pozycję Reni Jusis jako ikony polskiej muzykiwokalistki klubowej. Premierze albumu towarzyszył drugi wielkitytułowy przebój, tytułowysingel ''Magnes''. Oprócz siedmiu premierowych utworów na krążku znalazły się także nowe wersje trzech starszych utworów wokalistki: ''Leniviec'', ''[[Nigdy Ciebie Nie Zapomnę]]'' (jako ''How Can I Ever Forget You'') oraz ''Kto pokocha'' (jako ''Single Bite Lover'') i remiksy pierwszych dwóch singli. Promocję albumu wsparto tradycyjnie wielką klubową trasą koncertową, a sama płyta przyniosła jeszcze hity ''Mixtura'' i ''Niemy krzyk''.
 
W grudniu [[2006]] roku została wydana również specjalna czteropłytowa edycja albumu ''Magnes'' z promującymi go maxi-singlami i teledyskami. W planach jest również wydanie płyty DVD z kwadrofonicznym koncertem artystki zarejestrowanym w listopadzie [[2006]] roku w warszawskim Centrum Olimpijskim.
 
''Magnes'' przyniósł Reni Jusis w [[2007 w muzyce|2007]] roku kolejną statuetkę [[Fryderyk|Fryderyka]] w kategorii ''Album Roku Muzyka Klubowa''. W tym samym roku Jusis przygotowała także nową piosenkę ''Schowajmy się przed światem'', której premierę zaplanowano podczas koncertu "Premiery" [[Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej|Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej]] w Opolu, jednak utwór ten znalazł się tam jedynie na liście rezerwowej.
 
== Dyskografia ==