Pomniki w Gorzowie Wielkopolskim: Różnice pomiędzy wersjami

[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Popups: Ujednoznacznienie linku z Zofia Bilińska na Zofia Bilińska (rzeźbiarka)
Linia 29:
 
=== Pomnik Pawła Zacharka ===
Rzeźba autorstwa [[Zofia Bilińska (rzeźbiarka)|Zofii Bilińskiej]] uwieczniająca przewoźnika, który przez 20 lat woził mieszkańców miasta między brzegami rzeki została ustawiona na nadwarciańskim bulwarze.
 
=== [[Pomnik Jana Korcza w Gorzowie Wielkopolskim|Pomnik Jana Korcza]] ===
Na malowniczym skwerze u zbiegu ul. Łokietka i Chrobrego w styczniu 2010 r. usytuowano pomnik [[Jan Korcz|Jana Korcza]]. Postać siedząca na kamieniu ze szkicownikiem w ręku jest dziełem [[Zofia Bilińska (rzeźbiarka)|Zofii Bilińskiej]].
 
=== Pomnik Ernsta Henselera ===
Linia 56:
 
=== Pomnik [[Bronisława Wajs-Papusza|Bronisławy Wajs-Papuszy]] ===
Pomnik Bronisławy Wajs zwanej Papuszą, ukazuje poetkę siedzącą na pniu drzewa trzymającą książkę, z której wypadają kartki. Rzeźba autorstwa [[Zofia Bilińska (rzeźbiarka)|Zofii Bilińskiej]] została odsłonięta 8 listopada 2007 r. w Parku Róż, nieopodal gmachu [[Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim|Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta]]. W parku tym poetka chętnie się przechadzała.
 
=== Herb Miasta ===
Linia 63:
== Obeliski ==
=== Obelisk Ireny Dowgielewiczowej ===
Obelisk ten ustawiono w dziesiąta rocznicę śmierci tej gorzowskiej poetki a więc w [[1997]] r., na skwerze przy ul. Dąbrowskiego, nieopodal ul. Krasińskiego. Wykonany jest on z kamienia i brązu a autorem tegoż pomnika jest znana gorzowska rzeźbiarka [[Zofia Bilińska (rzeźbiarka)|Zofia Bilińska]]. Napis na tablicy głosi: „[[Irena Dowgielewicz]] pisarka mieszkała i tworzyła w Gorzowie Wielkopolskim w latach [[1945]]-[[1987]]”, a pod tymi słowami widnieje fragment jej wiersza „Ja to miasto kocham naprawdę”. Obelisk nocą jest podświetlany.
 
=== Obelisk Egometa Brahtza ===
Linia 93:
 
=== Kormorany ===
Rzeźba ta, autorstwa [[Zofia Bilińska (rzeźbiarka)|Zofii Bilińskiej]] ustawiona została pod koniec lat 70. [[XX wiek|XX]] w. Mieści się na niewielkim skwerze na rozwidleniu ulic Warszawskiej i Sikorskiego, nieopodal tzw. Białego Kościółka czyli Kościoła Św. Stanisława Kostki. Wykonana jest ze sztucznego, białego kamienia i prezentuje ptaki próbujące poderwać się do lotu we wszystkie strony.
 
=== Perun Gromowładny ===
Linia 109:
 
=== Rzeźby w Parku Wiosny Ludów ===
Rzeźby, autorstwa [[Zofia Bilińska (rzeźbiarka)|Zofii Bilińskiej]] ustawione podczas renowacji Parku przedstawiają Nimfy Wodne które umieszczone są na niewielkim cokoliku. Wykonane są z jasnego kamienia.
 
=== Rzeźba „Macierzyństwo” ===
Rzeźba ta powstała dzięki plenerowi artystycznemu przeprowadzonemu w [[1997]] r. w ramach obchodów 740-lecia Miasta Gorzowa. Wykonana jest z jasnego kamienia z zarysem matki z dzieckiem. Ustawiona jest w pobliżu Szpitala Dziecięcego przy ul. Franciszka Walczaka. Autorem tej rzeźby jest znana gorzowska rzeźbiarka [[Zofia Bilińska (rzeźbiarka)|Zofia Bilińska]].
 
=== Rzeźba na skwerze przy Empik-u ===