Aleksander Kostka-Napierski: Różnice pomiędzy wersjami

[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
lit.
Nie podano opisu zmian
Linia 5:
W czerwcu 1651 zajął zamek w [[Czorsztyn]]ie. Nie doczekał się pomocy ze strony księcia siedmiogrodzkiego [[Jerzy II Rakoczy|Jerzego II Rakoczego]], a Czorsztyn, po krótkim oporze, zdobyły wojska biskupa krakowskiego [[Piotr Gembicki|Piotra Gembickiego]]. Powstanie stłumiono, a Kostka-Napierski wraz z dwoma przywódcami chłopskimi został stracony w Krakowie.
 
Wg historyka prof. [[Paweł Wieczorkiewicz|Pawła Wieczorkiewicza]], Kostka Napierski był zwykłym zdrajcą na usługach Chmielnickiego, który dziś nie zasługuje na szacunek, jako przywódca [[Powstanie chłopskie pod wodzą Kostki-Napierskiego w 1651|powstania]]. W czasach współczesnych przypadki nadawania nazw ulic jego imieniem, jako bohaterowi powstania chłopskiego, to nieporozumienie - (na podstawie komentarza prof. Pawła Wieczorkiewicza z 5 stycznia 2006 r. do filmu pt. "Podhale w ogniu"
[[ "Podhale w ogniu" ]]
Film ten pochodzi z roku 1955 r. i przypada na schyłkowe lata stalinizmu, w których zwykle wychwala się wszelki bunt przeciwko szlachcie i wszelkim elitom w szczególności, zatem osoba przywódcy powstania urasta, w tych okolicznościach, do rangi bohatera narodowego.<br>
Podobne zdanie na temat Kostki Napierskiego ma prof. [[Janusz Tazbir]].