Pāriet uz saturu

Gaisma: Atšķirības starp versijām

Vikipēdijas lapa
Dzēstais saturs Pievienotais saturs
Xqbot (diskusija | devums)
m r2.7.3) (robots izņem: lez:Экв
Xqbot (diskusija | devums)
m r2.7.3) (robots pievieno: arc:ܢܘܗܪܐ (ܚܙܝܬܐ)
51. rindiņa: 51. rindiņa:
[[an:Luz]]
[[an:Luz]]
[[ar:ضوء]]
[[ar:ضوء]]
[[arc:ܢܘܗܪܐ (ܚܙܝܬܐ)]]
[[as:পোহৰ]]
[[as:পোহৰ]]
[[ast:Lluz]]
[[ast:Lluz]]

Versija, kas saglabāta 2012. gada 16. jūnijs, plkst. 01.35

Šis raksts ir par elektromagnētisko starojumu. Par dzelzceļa pieturu skatīt rakstu Gaisma (stacija).
Gaismas stars, kas iespīd Antilopes kanjonā, ASV

Gaisma parasti ir elektromagnētisks starojums, ko spēj uztvert cilvēka acs. Šī starojuma viļņa garums ir robežās no 400 līdz 740 nm. Vispārīgi ar terminu "gaisma" apzīmē jebkura viļņu garuma elektromagnētisko starojumu, tādēļ zinātniski to elektromagnētiskā starojuma daļu, kuru var redzēt cilvēks, sauc arī par redzamo gaismu. Dažādās redzamās gaismas frekvences cilvēka smadzenes interpretē kā krāsas — no violetās augstākajām frekvencēm caur zilu, gaiši zilu, zaļu, dzeltenu un oranžu līdz sarkanajai zemākajām frekvencēm.

Dažādas iekārtas un daži dzīvnieki spēj uztvert arī citus elektromagnētiskā starojuma viļņu garumus, ko cilvēks ar redzi neuztver, tāpēc šādu starojumu sauc par ultravioleto vai infrasarkano starojumu. Atšķirībā no vēl īsākiem vai garākiem elektromagnētiskajiem viļņiem, šiem stariem optika ir līdzīga redzamās gaismas optikai.

Gaismas īpašības un tās mijiedarbību ar matēriju pēta optika.

Gaismas ātrums

Pamatraksts: gaismas ātrums
Gaisma no Zemes līdz Mēnesim nonāk aptuveni 1,2 sekundēs

Gaismas ātrums vakuumā ir 299 792 458 m/s. Tā ir fizikāla konstante, kura nekad nemainās. Izmantojot gaismas ātrumu, ir definēts metra garums, tas ir, metrs ir 1/299792458 daļa no attāluma, ko gaisma veic vienā sekundē. Bieži dažādos aprēķinos gaismas ātrumu noapaļo uz 300 000 000 m/s.

Gaismas avoti

Mūsu galvenais gaismas avots ir Saule. Tā nosaka cilvēku dzīves, kā arī dzīvās un nedzīvās dabas norises uz Zemes. Saules virsas temperatūra ir ļoti augsta — vairāk nekā 6000 °C. Ja ķermenis ir sakarsēts līdz šādai temperatūrai, tad tas vienmēr spīd kā Saule — dzeltenzaļgani.

Dienas gaismu uz Zemes rada atmosfēra — gaisa slānis, kas aptver mūsu planētu. Atmosfērā saules stari izkliedējas un nonāk acīs no visām pusēm. Tāpēc dienā visa debess izskatās apgaismota. Ja atmosfēras nebūtu, tad dienā uz Zemes izskatītos tāpat kā kosmosā. No daudzkrāsainajiem Saules stariem, kas sasniedz Zemei, atmosfērā visvairāk izkliedējas zilās krāsas stari. Tāpēc tīra, nepiesārņota debess izskatās zila.

Gaismas piesārņojums

Gaismas piesārņojums ir debesu izgaismojums naktī no mākslīgajiem gaismas avotiem, kuru gaisma izkliedējas atmosfēras zemākajos slāņos. Lielāko gaismas piesārņojumu rada lielās pilsētas un rūpniecības objekti. Gaismas piesārņojumu rada ielu apgaismojums, lieli reklāmas paneļi, atsevišķu ēku izgaismojums un tā tālāk. Liels daudzums gaismas tiek virzīts vai arī atstarojas uz augšu. Gaismas piesārņojumu pastiprina arī putekļu daļiņas gaisā.

Gaismas piesārņojums ir kā blakusefekts civilizācijas industrializācijai. Tas ir sevišķi izplatīts blīvi apdzīvotās attīstītās valstīs.

Skatīt arī

Atsauces


Veidne:Link GA