Tiesa
Tiesa ir iestāde, kuru vada tiesnesis, tiesneši vai miertiesnesis, un darbojas kā tribunāls civillietās un krimināllietās. Tās galvenais uzdevums ir uzraudzīt, lai cilvēki ievērotu likumus un izšķirtu strīdus starp vairākām personām, organizācijām vai valsts iestādēm. Tiesu sistēma ir būtiska tiesiskās kārtības nodrošināšanai, tā palīdz saglabāt sabiedrības uzticību tiesiskumam un nodrošina, ka tiesības tiek aizsargātas.
Papildus valsts līmeņa tiesām pastāv arī specializētas tiesas, kas izskata konkrētas lietas, piemēram, administratīvās, darba vai ģimenes tiesas. Dažās valstīs ir arī atsevišķas tiesas, kas nodarbojas ar konstitucionālo tiesību jautājumiem, piemēram, konstitucionālās tiesas.
Starptautiskā līmenī, tiesas, piemēram, ANO Starptautiskā tiesa (ICJ), Starptautiskā krimināltiesa (ICC) vai Eiropas Cilvēktiesību tiesa, risina jautājumus, kas saistīti ar starpvalstu strīdiem, cilvēktiesību pārkāpumiem un citiem jautājumiem, kuri pārsniedz nacionālo tiesu kompetenci. Šīs tiesas nodrošina, ka starptautiskās tiesības tiek ievērotas, un tās darbojas kā globāli juridiskās kārtības uzturētāji.
Celtne
labot šo sadaļuTiesa kā celtne parasti sastāv no tiesas zāles, tiesneša kabineta, juristu un liecinieku telpām, kā arī citām administratīvām telpām, kas nepieciešamas tiesas darbam.
Ārējās saites
labot šo sadaļu- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Tiesa.
- Encyclopædia Britannica raksts (angliski)
- Krievijas Lielās enciklopēdijas raksts (krieviski)