Pereiti prie turinio

Aldznikas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Senovės Armėnijos regionas
Aldznikas Աղձնիք
Šalis pietrytinė Turkija
Tautos armėnai > kurdai
Miestai Tigranakertas, Arzana

Aldznikas, dar žinomas kaip Aghdznikas (arm. Աղձնիք, Ałjnikʿ), klasikiniuose šaltiniuose vadinamas Arzanena – istorinis Senovės Armėnijos regionas ir administracinis vienetas (ašcharas). Buvo dabartinės Turkijos pietrytinėje dalyje.

Aldznikas buvo kraštas į pietvakarius nuo Vano ežero, Tigro aukštupyje. Į vakarus nuo regiono buvo Malitenė, į šiaurės vakarus – Sofena (Copkas), į šiaurę – Turuberanas, į rytus – Mokas, į pietryčius – Korčaikas. Rytuose Aldzniką supo Asirija.

Regionas pasižymėjo šiltu klimatu, gausiomis upėmis ir šaltiniais. Čia buvo gaunama geležis ir nafta.

II a. pr. m. e. regionas buvo įtrauktas į Armėnijos karalystę ir tapo vienu iš ašcharų. Regione buvo ir svarbiausias karalystės miestas Tigranakertas. Tuo metu regionas buvo skirstomas į 10 gavarų: 1. Arzenas, 2. Neperkertas, 3. Kegas, 4. Ketikas, 5. Tatikas, 6. Aznuac-dzoras, 7. Cherchetsas, 8. Gzezas, 9. Sanodzoras, 10. Sasunas.

387 m. padalinus Armėniją, Aldznikas atiteko Sasanidų imperijai, o 591 m. dalybų metu perėjo Bizantijai. Dalis armėnų buvo iškeldinti į Kiprą. Viduramžiais regionas patyrė kurdų kolonizaciją. Šiuo metu laikomas Kurdistano dalimi.