Strigidae
Naminės pelėdos (Strix aluco) jaunikliai
Naminės pelėdos (Strix aluco) jaunikliai
Mokslinė klasifikacija
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Paukščiai
( Aves)
Būrys: Pelėdiniai paukščiai
( Strigiformes)
Šeima: Pelėdiniai
( Strigidae)

Pelėdiniai (Strigidae) – pelėdinių paukščių (Strigiformes) būrio paukščių šeima. Šeimoje 19 genčių ir apie 180-200 rūšių. Prikiriamos prie aktyvių naktį plėšriųjų paukščių kategorijos.

Didysis apuokas žiemą

Išvaizda

redaguoti

Šių paukščių galva gana didelė, veidinis diskas apvalus, snapas trumpas, stiprus, bedantis, dažnai beveik visiškai dengiamas plunksnų. Akys didelės, nukreiptos į priekį, sparnai dažniausiai ilgi, platūs. Uodega trumpa, maža, kojos vidutinio ilgio arba ilgos, nagai dideli, ilgi, stipriai lenkti, labai aštrūs. Vidurinis (III) pirštas ilgesnis už vidinį (II). Jaunikliai pūkinį apdarą pakeičia mišriu pūkų-plunksnų apdaru, o vėliau išauga plunksnos.

Gyvenamoji aplinka ir gyvenimo būdas

redaguoti

Tikrosios pelėdos plačiai paplitusios visose zonose, daugiausia gyvena miškuose, tačiau taip pat ir stepėse, dykumose ir netoli žmonių gyvenviečių; didelė dalis yra naktiniai plėšrūnai dėl savo minkštų plunksnų skrendantys labai tyliai, pasižymintis geru regėjimu ir klausa. Akys jautrios dienos šviesai, dėl to kai kurios rūšys dienos metu akis užmerkia iki pusės ir daugiau. Pelėdos yra labai judrios, tačiau žeme vaikšto nevikriai. Skrenda palyginti lėtai ir tik tolimesnių skrydžių metu pakyla į didesnį aukštį.

Dauginimasis

redaguoti

Deda apvalius, beveik rutulio formos kiaušinius.

Lietuvoje

redaguoti

Lietuvoje aptinkama 12 rūšių (eilės tvarka, nuo stambiausios iki smulkiausios rūšies):

Nuorodos

redaguoti