Sahara Force India
Ennek a lapnak a címében vagy szövegében az újind nevek nem a magyar nyelvű Wikipédiában irányelvként elfogadott magyaros átírás szerint szerepelnek, át kellene javítani őket. |
Force India | |
Teljes név | Force India Formula 1 Team (2008–2011) Sahara Force India Formula 1 Team (2012–2018) |
Székhely | Silverstone, Egyesült Királyság |
Jelentős versenyzők | Giancarlo Fisichella Adrian Sutil Vitantonio Liuzzi Paul di Resta Nico Hülkenberg Sergio Pérez Esteban Ocon |
Motorok | Ferrari, Mercedes |
Gumik | Bridgestone, Pirelli |
Jogelőd | Spyker F1 |
Jogutód | Racing Point Force India |
Formula–1-es szereplése | |
Első verseny | 2008-as ausztrál nagydíj |
Utolsó verseny | 2018-as magyar nagydíj |
Versenyek száma | 203 |
Konstruktőri világbajnoki címek | 0 |
Versenyzői világbajnoki címek | 0 |
Győzelmek | 0 |
Első rajtkockák | 1 |
Leggyorsabb körök | 5 |
A Force India egy megszűnt Formula–1-es csapat, amely a 2008-as szezonban vett részt először a sportágban, a Spyker csapat utódjaként.[1] (A Spyker csupán egy évadban, 2007-ben szerepelt a Formula–1-ben, jogelődjei a Midland és a Jordan csapatok voltak.) A Force India a 2008-as világbajnokságot utolsóként zárta, 0 ponttal.
2008-ban a Spykertől örökölt együttműködési szerződés alapján Ferrari motorokkal versenyeztek, amiket 2009-re Mercedesre cseréltek.[2] A Force India 2009-től széleskörűen együttműködik a McLarennel, így a motor mellett ugyanazzal a váltóblokkal és hidraulikai rendszerrel szereli fel autóit a két csapat.[3] Eddigi legjobb versenyeredményük a 2009-es belga nagydíjon Giancarlo Fisichella második helyezése. Legjobb világbajnoki helyezésüket 2016-ban és 2017-ben érték el, amikor a konstruktőrök között negyedik helyen végeztek. A 2018-as magyar nagydíjat követően a csapat csődeljárás alá került, majd új tulajdonosi körrel, Racing Point Force India néven folytatta a szezont.
Története
Előzmények
2007. augusztus 14-én jelentették be, hogy eladják a holland Spyker csapatot. Tulajdonosa az indiai vállalkozó, Vidzsáj Mallja lett. Első számú versenyzőjük 2008-ban az olasz Giancarlo Fisichella, társa a már 2007-ben is a Spyker színeiben versenyző német Adrian Sutil volt. Teszt-és tartalékpilótának szerződtették a sokáig az egyik versenyzői ülésért is versenyben lévő Vitantonio Liuzzit.
2008
A szezonnyitó ausztrál nagydíjon mindkét versenyző kiesett, Sutil egy látványos baleset miatt, amelyben nem sérült meg. Malajziában Sutil ismét kiesett, míg Fisichella tizenkettedik lett. Ezt a teljesítményét megismételte a következő, bahreini nagydíjon, ahol – először az évben – Sutil is célba ért, a 19. helyen. Spanyolországban azonban nem tudta megismételni ezt az eredményét, már az első körben megpördült és kiesett, Sebastian Vettelt is magával rántva. Fisichella közel került a pontszerzéshez a versenyen, sokáig a büntetése miatt mögötte autózó Nick Heidfeldet is maga mögött tartotta, végül a 10. lett. Mint utóbb kiderült, ez volt önmaga és a csapat legjobb eredménye 2008-ban. A török nagydíjon már az első körben ütközött Nakadzsimával, és kiesett. Sutil a 16. helyen ért célba.
A monacói nagydíjon a 200. rajtját ünneplő Fisichella csak az utolsó, Sutil pedig a 18. helyről indulhatott, bár a szombat délelőtti, esős szabadedzésen már megmutatta, hogy vizes pályán jó eredményre képes. A versenyen esett, Sutil pedig hiba nélkül autózott. Hét körrel a vége előtt már a 4. helyen haladt, amikor a mögötte jövő Räikkönen nem tudott lefékezni a kikötői sikán előtt, és hátulról beleütközött. Még be tudott hajtani a boxba, de ott feladni kényszerült a versenyt, a csapat és saját maga óriási csalódására. A versenybírók szokványos versenybalesetnek minősítették az esetet, és nem büntették meg Räikkönent, aki elismerte a hibáját és elnézést kért Sutiltól.[4] Ugyanakkor őt is figyelmeztették a verseny után a bírók, mert még a 13. körben, sárga zászlónál előzött.[5] Fisichella váltóhiba miatt esett ki, így Force India pont nélkül távozott Monacóból.
A kanadai nagydíjon Sutil és Fisichella is technikai probléma miatt esett ki. Sutil égő autóját (a túlhevült fékek kigyulladtak) nem tudták kivontatni a pályáról, ezért be kellett küldeni a biztonsági autót. Franciaországban csak a rajtbüntetést kapott Rosberget és Barrichellót tudták megelőzni az időmérő edzésen. Ezúttal legalább mindketten befejezték a futamot, Fisichella 18., Sutil 19. lett.[6] A brit nagydíjon azonban mindketten kiestek. A Németországban Sutil a 15., Fisichella pedig a 16. helyet szerezte meg. A magyar nagydíjon ismét nem sikerült jó eredményt elérniük, Sutil kiesett, csapattársa 15. lett. Valenciában is hasonló volt a helyzet, Fisichella egy helyet tudott csak javítani. Az esős belga futamon mindkét versenyző célba ért, Sutil 2008-as legjobbjaként egy 13. helyet könyvelhetett el. Olaszországban Fisichella a mezőny egyetlen kiesője volt, Sutil 19. lett. Utóbbi számára ezután zsinórban három kiesés következett, Fisichella kétszer ért célba ez idő alatt.
A szezonzáró brazil nagydíjon a 16. és a 18. helyet szerezték meg a Force Indiák, így pont nélkül, a 10. helyen zárta a csapat a 2008-as évet. Adrian Sutil Monacóban, Giancarlo Fisichella Brazíliában járt közel a pontszerzéshez, utóbbi néhány körön keresztül a 3. helyen állt, de végül csak 18. lett. A Force India megelőzte ugyan a négy verseny után visszalépő Super Agurit, de gyakorlatilag a mezőny leggyengébb csapata volt az idényben.[7]
2008. november 10-én bejelentették, hogy a Force India felbontotta együttműködési szerződését a Ferrarival és hasonló tartalmú megállapodást kötött a Mercedesszel és a McLarennel. Eszerint 2009-ben Mercedes motorokkal és McLaren váltóblokkal, valamint hidraulikai rendszerrel és aerodinamikai elemekkel szerelik fel az autóikat.[8]
2009
A 2009-es évnek a változatlan Giancarlo Fisichella, Adrian Sutil versenyzőpárossal vágott neki a csapat. A stábban azonban több személyi változás is történt: a csapatfőnöki teendőket Colin Kolles helyett maga a tulajdonos, Vidzsáj Mallja látja el, Mike Gascoyne technikai igazgatót James Key váltotta. A csapat 2009-es modelljét, a VJM02-est viszonylag későn, március 1-jén mutatták be, így csak keveset tesztelhették, de az elért eredmények a 2008-asnál jobb szereplést vetítettek előre.[3]
Az idénynyitó ausztrál nagydíjon a 9. és a 11. helyen végeztek a Force Indiák.[9]
A Belga nagydíj hétvégéjén mindkét pilóta remekelt. Az időmérő edzésen Fisichella megszerezte a Force India első pole-pozícióját. A verseny ötödik körében a finn Kimi Räikkönen megelőzte a KERS segítségével. Fisichella végig nagyon jól ment, majd a 2. helyen ért célba. Ez volt a Force India első dobogós helyezése. Fisichella eredménye nagy sikert aratott. A Ferrari leszerződtette a sérült Felipe Massa helyére. Az olasz a szezon utolsó öt versenyén vezetheti a Ferrari egyik autóját, majd a 2010-ben a tesztpilótai feladatokat láthatja el. Fisichella helyére, a szintén olasz Vitantonio Liuzzi-t ültették. A monzai futamon jól szerepelt a csapat. Sutil a megszerezte a második pozíciót az időmérőn, majd a futamon negyedik lett. Liuzzi autója tönkrement, de szereplése említésre méltó.
2010
A 2010-es szezonra nem cserélt pilótát a csapat, így továbbra is Adrian Sutil és Vitantonio Liuzzi vezették a két autót. A szezon végén 68 ponttal a konstruktőri pontversenyben a 7. helyet érték el és csak 1 ponttal maradtak el a 6. helyezett Williams-től.
2011
2011-ben Adrian Sutil maradt a csapatnál, de csapattársa az újonc Paul di Resta lett. Hatodikak lettek a konstruktőri bajnokságban 69 ponttal.
2012
A 2012-es szezonra az addigi tesztpilóta Nico Hülkenberg lett Paul di Resta csapattársa. Az év elején di Resta folyamatosan legyőzte Hülkenberget, ami a szezon második felében megváltozott. Hülkenberg Belgiumban, di Resta pedig Szingapúrban lett 4., ami a csapat legjobb helyezését jelentette az évad során. Hülkenberg 63 ponttal az egyéniben 11., di Resta 46 ponttal a 14. helyen zárt az év végén. A csapat 109 ponttal a hetedik helyen zárt.
2013
Ebben az idényben Paul di Resta csapattársa a tavalyi szezon végén a Sauber-hez átigazolt Nico Hülkenberg helyett a korábban már a csapatnál versenyző Adrian Sutil lett. Március 14-én a csapat hivatalosan is bejelenti új szponzorációs partnerét, az Adrian Sutilhoz kötődő német szórakoztatóelektronikai és telekommunikációs céget, a Medion Mobile-t.[10]
Az idény első futamának, az ausztrál nagydíjnak Paul di Resta a 9. helyről, míg csapattársa Adrian Sutil a 12. helyről vághatott neki.
2014
A 2014-es szezonra visszatért a csapathoz a német Nico Hülkenberg. Paul di Resta szerződését nem hosszabbították meg, így a skót távozott a Formula–1-ből és a DTM Mercedes csapatában folytatja tovább versenyzői karrierjét. A csapat másik pilótája Sergio Pérez lett, akinek távoznia kellett a McLaren-től. Adrian Sutil a Sauber-hez igazolt Nico Hülkenberg helyére.
2018
2018 július végén a Force India csődeljárás alá került.[11] A csapat felszereléseit a Lawrence Stroll kanadai üzletember által vezetett Racing Point UK Ltd. nevű befektető konzorcium vásárolta meg.[12] A Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) a Force Indiát a 2018-as Magyar Nagydíj után kizárta a 2018-as világbajnokságról, addigi megszerzett pontjait elvesztette a csapat. A csapat a 2018-as belga nagydíjtól, új nevezőként Racing Point Force India F1 Team néven szerepel a Formula 1-ben.[13]
A 2018-as belga nagydíjat megelőzően a csapat nem tudta biztosan, hogy képes lesz-e versenyezni, mivel a Force India-t felvásároló konzorciumnak 13 hitelező bank beleegyezésére volt szüksége a sikeres adásvételhez. A teljes jóváhagyás a határidő után érkezett, így a konzorcium megvásárolta a régi csapat vagyonát, a nevezési jogot viszont nem. Így a csapat új névvel nevezett a Formula 1-ben. (Raing Point Force India).[13] Az FIA kizárta a "korábbi Force Indiát" a bajnokságból "annak köszönhetően, hogy nem tudta befejezni a szezont", és a csapat elvesztette az addig megszerzett pontjait, de a versenyzők (Sergio Pérez, Esteban Ocon) megtarthatták addig megszerzett pontjaikat. Az új indulási jog elvileg azt is jelentette volna, hogy a Racing Point Force India minden pénzdíjtól elesik. A riválisok azonban megkegyelmeztek a csapatnak: a kilenc ellenfél egyhangú döntése alapján a Racing Point Force India is részesülhet az úgynevezett első kalapos pénzdíjból. Ez a csapatok számára egyenlő mértékben járó összeg, de csak azok jogosultak rá, akik az elmúlt két évben a konstruktőri bajnokság első tíz helyezettje között zártak. Új indulóként ez kizárta volna a Racing Point Force Indiát a pénzosztásból, a riválisok azonban belementek abba, hogy felmentést kapjon az alakulat. A pontok és konstruktőri helyezés alapján járó pénzdíjból ellenben csak a Belga Nagydíjtól számított teljesítménye alapján részesülhet a nulláról induló új csapat.[14]
Eredmények a Formula–1-ben
(Táblázat értelmezése)
(Félkövér: pole-pozícióból indult; dőlt: leggyorsabb kört futott)
Év | Modell | Motor | Váltó | Gumi | Versenyzők (rajtszám) | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | Pont | Helyezés |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2008 | VJM01 | Ferrari V8 2,4 (056) |
Spyker 7 sebességes hosszanti elektrohidraulikus szekvenciális |
B | AUS | MAL | BHR | ESP | TUR | MON | CAN | FRA | GBR | GER | HUN | EUR | BEL | ITA | SIN | JPN | CHN | BRA | 0 | 10. | ||||
Adrian Sutil (20) | Ki | Ki | 19 | Ki | 16 | Ki | Ki | 19 | Ki | 15 | Ki | Ki | 13 | 19 | Ki | Ki | Ki | 16 | ||||||||||
Giancarlo Fisichella (21) | Ki | 12 | 12 | 10 | Ki | Ki | Ki | 18 | Ki | 16 | 15 | 14 | 17 | Ki | 14 | Ki | 17 | 18 | ||||||||||
2009 | VJM02 | Mercedes V8 2,4 (FO 108W) |
McLaren 7 sebességes félautomata elektronikus |
B | AUS | MAL | CHN | BHR | ESP | MON | TUR | GBR | GER | HUN | EUR | BEL | ITA | SIN | JPN | BRA | UAE | 13 | 9. | |||||
Adrian Sutil (20) | 9 | 17 | 17 | 16 | Ki | 14 | 17 | 17 | 15 | Ki | 10 | 11 | 4 | Ki | 13 | Ki | 17 | |||||||||||
Giancarlo Fisichella (21) | 11 | 18 | 14 | 15 | 14 | 9 | Ki | 10 | 11 | 14 | 12 | 2 | ||||||||||||||||
Vitantonio Liuzzi (21) | Ki | 14 | 14 | 11 | 15 | |||||||||||||||||||||||
2010 | VJM03 | Mercedes V8 2,4 (FO 108X) |
McLaren 7 sebességes félautomata elektronikus |
B | BHR | AUS | MAL | CHN | ESP | MON | TUR | CAN | EUR | GBR | GER | HUN | BEL | ITA | SIN | JPN | KOR | BRA | UAE | 68 | 7. | |||
Adrian Sutil (14) | 12 | Ki | 5 | 11 | 7 | 8 | 9 | 10 | 6 | 8 | 17 | Ki | 5 | 16 | 9 | Ki | Ki | 12 | 13 | |||||||||
Vitantonio Liuzzi (15) | 9 | 7 | Ki | Ki | 15 | 9 | 13 | 9 | 16 | 11 | 16 | 13 | 10 | 12 | Ki | Ki | 6 | Ki | Ki | |||||||||
2011 | VJM04 | Mercedes V8 2,4 (FO 108Y) |
McLaren 7 sebességes félautomata elektronikus |
P | AUS | MAL | CHN | TUR | ESP | MON | CAN | EUR | GBR | GER | HUN | BEL | ITA | SIN | JPN | KOR | IND | UAE | BRA | 69 | 6. | |||
Adrian Sutil (14) | 9 | 11 | 15 | 13 | 13 | 7 | Ki | 9 | 11 | 6 | 14 | 7 | Ki | 8 | 11 | 11 | 9 | 8 | 6 | |||||||||
Paul di Resta (15) | 10 | 10 | 11 | Ki | 12 | 12 | 18 | 14 | 15 | 13 | 7 | 11 | 8 | 6 | 12 | 10 | 13 | 9 | 8 | |||||||||
2012 | VJM05 | Mercedes V8 2,4 (FO 108Z) |
McLaren 7 sebességes félautomata |
P | AUS | MAL | CHN | BHR | ESP | MON | CAN | EUR | GBR | GER | HUN | BEL | ITA | SIN | JPN | KOR | IND | UAE | USA | BRA | 109 | 7. | ||
Paul di Resta (11) | 10 | 7 | 13 | 6 | 14 | 7 | 11 | 7 | Ki | 11 | 12 | 10 | 8 | 4 | 12 | 12 | 12 | 9 | 15 | Ki | ||||||||
Nico Hülkenberg (12) | Ki | 9 | 15 | 12 | 10 | 8 | 12 | 5 | 12 | 9 | 11 | 4 | 21 | 14 | 7 | 6 | 8 | Ki | 8 | 5 | ||||||||
2013 | VJM06[15] | Mercedes V8 2,4 (FO 108Z) |
McLaren 7 sebességes félautomata 'e-shift' |
P | AUS | MAL | CHN | BHR | ESP | MON | CAN | GBR | GER | HUN | BEL | ITA | SIN | KOR | JPN | IND | UAE | USA | BRA | 77 | 6. | |||
Paul di Resta (14) | 8 | Ki | 8 | 4 | 7 | 9 | 7 | 9 | 11 | 18† | Ki | Ki | 20† | Ki | 11 | 8 | 6 | 15 | 11 | |||||||||
Adrian Sutil (15) | 7 | Ki | Ki | 13 | 13 | 5 | 10 | 7 | 13 | Ki | 9 | 16† | 10 | 20† | 14 | 9 | 10 | Ki | 13 | |||||||||
2014 | VJM07 | Mercedes PU106A Hybrid 1.6 V6 t | P | AUS | MAL | BHR | CHN | ESP | MON | CAN | AUT | GBR | GER | HUN | BEL | ITA | SIN | JPN | RUS | USA | BRA | UAE | 155 | 6. | ||||
Sergio Pérez (11) | 10 | Ni | 3 | 9 | 9 | Ki | 11† | 6 | 11 | 10 | Ki | 8 | 7 | 7 | 10 | 10 | Ki | 15 | 7 | |||||||||
Nico Hülkenberg (27) | 6 | 5 | 5 | 6 | 10 | 5 | 5 | 9 | 8 | 7 | Ki | 10 | 12 | 9 | 8 | 12 | Ki | 8 | 6 | |||||||||
2015 | VJM08 | Mercedes PU106B Hybrid 1.6 V6 t | P | AUS | MAL | CHN | BHR | ESP | MON | CAN | AUT | GBR | HUN | BEL | ITA | SIN | JPN | RUS | USA | MEX | BRA | UAE | 136 | 5. | ||||
Sergio Pérez (11) | 10 | 13 | 11 | 8 | 13 | 7 | 11 | 9 | 9 | Ki | 5 | 6 | 7 | 12 | 3 | 5 | 8 | 12 | 5 | |||||||||
Nico Hülkenberg (27) | 7 | 14 | Ki | 13 | 15 | 11 | 8 | 6 | 7 | Ki | Ni | 7 | Ki | 6 | Ki | Ki | 7 | 6 | 7 | |||||||||
2016 | VJM09 | Mercedes PU106C Hybrid 1.6 V6 t | P | AUS | BHR | CHN | RUS | ESP | MON | CAN | EUR | AUT | GBR | HUN | GER | BEL | ITA | SIN | MAL | JPN | USA | MEX | BRA | UAE | 173 | 4. | ||
Sergio Pérez (11) | 13 | 16 | 11 | 9 | 7 | 3 | 10 | 3 | 17† | 6 | 11 | 10 | 5 | 8 | 8 | 6 | 7 | 8 | 10 | 4 | 8 | |||||||
Nico Hülkenberg (27) | 7 | 15 | 15 | Ki | Ki | 6 | 8 | 9 | 19 | 7 | 10 | 7 | 4 | 10 | Ki | 8 | 8 | Ki | 7 | 7 | 7 | |||||||
2017 | VJM10 | Mercedes F1 M08 EQ Power+ Hybrid V6 t | P | AUS | CHN | BHR | RUS | ESP | MON | CAN | AZE | AUT | GBR | HUN | BEL | ITA | SIN | MAL | JPN | USA | MEX | BRA | UAE | 187 | 4. | |||
Sergio Pérez (11) | 7 | 9 | 7 | 6 | 4 | 13 | 5 | Ki | 7 | 9 | 8 | 17† | 9 | 5 | 6 | 7 | 8 | 7 | 9 | 7 | ||||||||
Esteban Ocon (31) | 10 | 10 | 10 | 7 | 5 | 12 | 6 | 6 | 8 | 8 | 9 | 9 | 6 | 10 | 10 | 6 | 6 | 5 | Ki | 8 | ||||||||
2018 | VJM11 | Mercedes F1 M09 EQ Power+ Hybrid V6 t | P | AUS | BHR | CHN | AZE | ESP | MON | CAN | FRA | AUT | GBR | GER | HUN | BEL | ITA | SIN | RUS | JPN | USA | MEX | BRA | UAE | 0 (49) | KIZ | ||
Sergio Pérez (11) | 11 | 16 | 11 | 3 | 9 | 12 | 14 | Ki | 7 | 10 | 7 | 14 | ||||||||||||||||
Esteban Ocon (31) | 12 | 10 | 11 | Ki | Ki | 6 | 9 | Ki | 6 | 7 | 8 | 13 |
- * A szezon jelenleg is zajlik
- †: Bár kiesett, de a verseny 90%-át teljesítette, így teljesítményét értékelték.
- A 2014-es szezonzáró abu-dzabi nagydíjon dupla pontokat osztottak ki.[16]
Jegyzetek
- ↑ A Force India adatlapja a motorsport-total.com-on (német nyelven). motorsport-total.com, 2008. november 10.
- ↑ Formula–1: a Force India szakított a Ferrarival. nso.hu, 2008. november 8.
- ↑ a b Force India: a McLarennel folytatják az első pontok üldözését. nso.hu, 2009. március 23.
- ↑ „Räikkönen elnézést kért Sutiltól”, Autosport.com, 2008. május 25. (angol nyelvű)
- ↑ „Sutilt figyelmeztették a versenybírók”, Autosport.com, 2008. május 25. (angol nyelvű)
- ↑ Beer, Matt: Massa vezette kettős győzelem a francia nagydíjon (angol nyelven). Autosport.com, 2008. június 22.
- ↑ Pont nélkül, csalódottan: nem volt jó éve a Force Indiának. nso.hu, 2008. november 10.
- ↑ Straw, Edd: Force India confirm Mercedes deal (angol nyelven). Autosport.com, 2008. november 10.
- ↑ A 2009-es ausztrál nagydíj végeredménye (angol nyelven). Formula1.com, 2009. március 31.
- ↑ Sahara Force India welcomes Medion Mobile as an official team partner (angol nyelven). forceindiaf1.com, 2013. március 14. [2013. március 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. március 14.)
- ↑ Gergely, Koroknai. „Saját pilótája juttatta csődbe a Force Indiát”, 2018. július 29. (Hozzáférés: 2018. szeptember 19.) (magyar nyelvű)
- ↑ Gergely, Koroknai. „A Williams-pilóta Stroll apja vette meg a Force Indiát”, 2018. augusztus 7. (Hozzáférés: 2018. szeptember 19.) (magyar nyelvű)
- ↑ a b „Racing Point Force India néven, „új csapatként” indul a Force India Belgiumban!” (Hozzáférés: 2018. szeptember 19.) (magyar nyelvű)
- ↑ „F1: Mégis megtarthatja pénzdíját a Force India”, Vezess, 2018. augusztus 24. (Hozzáférés: 2018. szeptember 19.) (hu-HU nyelvű)
- ↑ Sahara Force India F1 Team - autó és technikai specifikációk (angol nyelven). forceindiaf1.com, 2013. március 1. [2013. március 5-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. március 10.)
- ↑ Archivált másolat. [2014. március 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. március 17.)