Ugrás a tartalomhoz

Csillagsokszög

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szalakóta (vitalap | szerkesztései) 2009. november 30., 15:30-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (bevezető)

Csillagsokszöget olyan zárt töröttvonal alkot, ami metszi saját magát. Emiatt a tulajdonsága miatt sokszor nem is tekintik sokszögnek. Vannak szabályos csillagsokszögek is; sokszor ezeket nevezik csillagsokszögnek.

Szabályos csillagsokszög

A sík véges sok egymáshoz csatlakozó szakasza szabályos csillagsokszöget alkot, ha bármelyik szakasz alkalmas egybevágósággal bármelyik szakaszba átvihető úgy, hogy közben az egész alakzat önmagába megy át. A szabályos sokszögeket - bár e feltételt kielégítik - nem nevezzük csillagsokszögeknek. Ilyen csillagsokszöget alkot egy szabályos sokszög azon átlóinak összessége, amelyek a középponttól (zérustól kölünböző) egyenlő távolságra vannak. Általánosabb csillagsokszöget kapunk akkor, ha egy szabályos sokszög csúcsait - egyesek bizonyos szabály szerinti elhagyásával - az összes nem szomszédos többi csúccsal összekötjük.


Forrás

  • Matematikai kislexikon, Műszaki könyvkiadó