Sokaság (matematika)
A matematikában a sokaság egy olyan topologikus tér, amely lokálisan minden pontja körül egy Euklidészi térre hasonlít. Pontosabban megfogalmazva, egy -dimenziós sokaság egy olyan topologikus tér, melyben minden pontnak van olyan környezete, amely homeomorf az dimenziós Euklidészi tér egy nyílt részhalmazához.
Egydimenziós sokaság például az egyenes, a kör, viszont nem tartozik a sokaságok közé a lemniszkáta, azaz a végtelen jele. Kétdimenziós sokaságokat általánosan felszínnek nevezünk, ismertebb példái a sík, a gömb, a tórusz vagy a Klein-féle palack.
A sokaság fogalma jelentős fontossággal bír a geometria számos területein és a matematikai fizikában, mert lehetővé teszi bonyolult alakzatok egyszerűbb leírását ismert terek topológiai tulajdonságai által. A sokaságok megjelenhetnek egyenletrendszerek megoldáshalmazaiként vagy függvények grafikonjaiként egyaránt.
A sokaságokat el lehet látni további struktúrával, hogy konkrétabb példákban legyenek alkalmazhatóak: a differenciálható sokaság, mely egy halmaz ellátva egy differenciálható struktúrával, a differenciálgeometria egyik legfontosabb fogalma. Egy Riemann-metrikával ellátott sima sokaságon meghatározhatóak szögek és hosszak egy nem feltétlenül lapos (Euklidészi) téren. Szimplektikus sokaságokkal modellezhetőek a Hamilton-féle klasszikus mechanika fázisterei, továbbá Lorentz-sokaságokkal leírható a téridő az általános relativitáselméletben.
Definíciók
Topologikus sokaságok
Geometriában és topológiában minden sokaság egy topologikus sokaság, amely a következőképp van definiálva:
Egy adott topologikus tér egy -dimenziós sokaság, ha Hausdorff (T2), megszámlálható bázisa van (M2), és minden -nek létezik olyan környezete, ami homeomorf -nel. Homeomorfiának nevezünk egy olyan leképezést két topologikus tér között, amely bijekció, folytonos és az inverze is folytonos. Habár léteznek nem-Hausdorff sokaságok is, ezek inkább tekinthetőek a sokaság-fogalom általánosításaként, így a leggyakrabban egy sokaság Hausdorff-nak és megszámlálható bázisúnak van definiálva.
Peremes sokaságok
Habár a sokaságokat nyílt halmazok segítségével definiáljuk, ez nem zárja ki a lehetőségét annak, hogy egy sokaságnak pereme legyen. Például, a körlap (vagy korong) egy kétdimenziós sokaság, melynek pereme a kör, mely egy egydimenziós sokaság. Precízebb megfogalmazásban egy peremes sokaság egy olyan topologikus tér, mely T2, M2, és bármely pontnak létezik egy olyan környezete, ami homeomorf a halmazhoz. Az így definiált sokaság pereme (általános jelölés szerint ) azon pontok halmaza, melynek nem létezik -nel homeomorf környezete. Továbbá, egy -dimenziós peremes sokaság pereme egy -dimenziós (nemperemes) sokaság.
Differenciálható sokaságok
Ahhoz, hogy egy adott sokaságon differenciálszámítást végezzünk, nem elegendő a topologikus sokaság definíciója, további struktúrára van szükség. Amennyiben egy -dimenziós topologikus sokaság, olyan nyílt részhalmaza -nek, mely homeomorf -nel és , akkor egy homeomorfizmust egy körüli térképnek nevezünk. Olyan térképek halmazát, melyek értelmezési tartománya lefedi -et, egy atlaszának nevezzük.
Amennyiben és nem diszjunkt nyílt részhalmazai -nek és , térképek, akkor a következő kompozíció segítségével definiálható egy homeomorfia két részhalmaza között:
melyre ezáltal alkalmazhatóak a többváltozós differenciálszámítás szabályai. Ha egy ilyen függvény és az inverze is -szer differenciálható, akkor -diffeomorfizmusnak nevezzük. Ha egy atlaszban minden térképpárból alkotható egy ilyen -diffeomorfizmus (tehát tetszőlegesen sokszor differenciálható) két részhalmaza között, akkor az atlasz kiterjeszthető egy sima struktúrává. Egy sima struktúrával ellátott topologikus sokaságot sima sokaságnak hívunk. Amennyiben ezek a diffeomorfizmusok csak -szer deriválhatóak, akkor a sokaságot -differenciálható sokaságnak nevezzük.
Tulajdonságok
Definíció szerint minden sokaság lokálisan Euklideszi, viszont a definíció nem mindig tartalmazza a feltételeket, hogy egy sokaság Hausdorff-tér vagy megszámlálható bázisú. Pusztán a lokálisan Euklideszi definíció is több topologikus tulajdonságra enged következtetni: minden sokaság teljesíti az első szétválaszthatósági axiómát (T1), tehát Fréchet-tér; teljesíti az első megszámlálhatósági axiómát (M1), lokálisan ívszerűen összefüggőség (tehát lokálisan összefüggő), ívszerűen összefüggő és lokálisan összehúzható.
Amennyiben egy sokaságot Hausdorff-térként definiálunk, akkor bármely sokaság lokálisan kompakt és lokálisan metrizálható. Egy sokaságnak nem muszáj összefüggőnek lennie, viszont minden Hausdorff és M2 sokaság összefüggő sokaságok diszjunkt uniója.
Példák
Általános példák
- Bármely megszámlálható diszkrét topologikus tér egy 0-dimenziós sokaság.
- A kör egy egydimenziós kompakt sokaság. Továbbá, minden nemüres parakompakt összefüggő sokaság homeomorf vagy a körhöz, vagy -hez.[1]
- A tórusz és a Klein-féle palack kétdimenziós kompakt sokaságok.
- A Möbius-szalag egy kétdimenziós nem irányítható sokaság.
- A Lie-csoportok olyan differenciálható sokaságok, melyek csoportstruktúrával is el vannak látva, ahol a csoportművelet tetszőlegesen sokszor differenciálható.
Konstrukciók
Már ismert sokaságok segítségével további sokaságok hozhatóak létre:
- Amennyiben egy -dimenziós sokaság, pedig egy -dimenziós sokaság, a Descartes-szorzatuk egy -dimenziós sokaság, amennyiben a szorzat-topológiával el van látva.[2]
- Egy topologikus sokaság bármely részhalmaza egy topologikus sokaság, ha el van látva az altér-topológiával.[2]
- -dimenziós sokaságok bármely megszámlálható halmazcsaládjának diszjunkt uniója -dimenziós sokaság.[1]
- Két -dimenziós sokaság összefüggő összege -dimenziós sokaság. Az összefüggő összeg létrehozható úgy, hogy mindkét -dimenziós sokaságból eltávolítunk egy-egy -dimenziós golyót, az így létrejövő két határgömböt pedig "összeragasztjuk".[1]
Jegyzetek
- ↑ a b c John Lee. Introduction to Topological Manifolds. Springer Science & Business Media, 64–. o. (2010. december 25.). ISBN 978-1-4419-7940-7
- ↑ a b Manifolds and Differential Geometry. American Mathematical Soc., 7–. o. (2009). ISBN 978-0-8218-4815-9
Források
- Kalmár Boldizsár: Differenciálható sokaságok
- Gergely Árpád László: Bevezetés a differenciálgeometriába
Fordítás
- Ez a szócikk részben vagy egészben a Manifold című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
- Ez a szócikk részben vagy egészben a Topological manifold című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
- Ez a szócikk részben vagy egészben a Mannigfaltigkeit című német Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.