Ugrás a tartalomhoz

Invitel

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 2001:738:8ff:f200:15d5:5d01:893a:44f (vitalap) 2019. február 1., 12:44-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Invitel Távközlési Zrt.
JelmondatA mi világunk!
Típusüzleti vállalkozás
Alapítva1995
Székhely1134 Budapest, Váci út 37.
Iparágtávközlés
Formazártkörűen működő részvénytársaság
Termékekvezetékes telefon
Szolgáltatásoktelekommunikációs és infokommunikációs (ICT) szolgáltatások lakossági és üzleti ügyfelek részére
Árbevétel49,787 mrd Ft (2012)
Alkalmazottak száma1200 fő (2010)

Az Invitel Távközlési Zrt. weboldala
SablonWikidataSegítség


Az 16 éves lmagyar tele- és infokommunikációs piac egyik meghatározó szereplőjedhdhehgddhgxhxhddhbdudvdjdbdjdbdfreixjdjrbridbejdb. Az Invitel – jogelőd vállalatai révén – 1995 óta működik Magyarországon. A cégcsoport 2002 óta használja az Invitel elnevezést. A távközlési cég lakossági- és üzleti ügyfelek, valamint nagykereskedelmi partnerek számára egyaránt nyújt szolgáltatásokat.

Tulajdonosi háttér

Az Invitel többségi tulajdonosa a Mid Europa Partners (MEP), amely vezető magántőke-befektető vállalatként Kelet-Közép-Európára koncentrál.[1] A cégcsoport vezetői több mint tízéves tapasztalattal rendelkeznek a hazai piacokba történő befektetések terén, és jelenleg körülbelül 3,2 milliárd eurónyi eszközállományt kezelnek alapok formájában. A MEP jelentős tudást hozott az Invitelbe, elsősorban a régió széles sávú távközlési ágazatával kapcsolatban, mely stratégiai értéket jelent.[2]

A távközlési iparágban szokásos gyakorlattal összhangban a MEP egyik leányvállalata, az Invitelt 100%-ban közvetlenül tulajdonló Magyar Telecom B.V. (Matel) 2006-től kezdődően, az Invitel cégcsoport finanszírozása érdekében kötvényeket bocsátott ki és refinanszírozott a luxemburgi tőzsdén. 2013-ban a Matel a cégcsoport tőkeszerkezetét átalakította azzal a céllal, hogy annak optimális működéséhez szükséges, hosszú távon is fenntartható finanszírozási struktúrát alakítson[3]

2017 elején a MEP eladta többségi tulajdonrészét a China-CEE Fund magántőkealapnak.[4]

2017 júliusában bejelentették, hogy a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. felvásárolja az Invitel részvényeit.[5]

Vezetőség

Név Pozíció

[6]

Cégadatok

Az Invitel fő tevékenysége a vezetékes távközlési és széles sávú internet szolgáltatás. A vállalat közel 600 ezer ügyféllel rendelkezik.

Az Invitel a következő 14 körzetben a helyi (inkumbens) telefonszolgáltató:[7] 24 (Szigetszentmiklós) 25 (Dunaújváros) 27 (Vác) 28 (Gödöllő) 32 (Salgótarján) 33 (Esztergom) 57 (Jászberény) 62 (Szeged) 63 (Szentes) 66 (Békéscsaba) 68 (Orosháza) 88 (Veszprém) 89 (Pápa) 95 (Sárvár)

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2013-as gyorsjelentése alapján az Invitel piaci részesedése a teljes (becsült) piacon:[8]

Szolgáltatás Piaci részesedés
vezetékes hangszolgáltatás 13%
széles sávú internet-hozzáférés (valamennyi vezetékes technológia) 9,7%

Az Invitel az ország egyik legnagyobb üzleti informatikai- és telekommunikációs szolgáltatója. A cég ügyfelei közé tartozik többek között a Hungaroring Sport Zrt. vagy a Magyar Nemzeti Bank. A szolgáltató teljes vállalati portfóliójában 20 ezer ügyfelet szolgál ki. Részesedése a hazai üzleti infokommunikációs piacon 34%, a nagyvállalatok körében 42% (2012).[9]

Az Invitel több ezer km hosszúságú, saját tulajdonú optikai gerinchálózattal rendelkezik.[10]

Az Invitel cégcsoporton belül működő Invitel Technocom Kft. számos államigazgatási és kormányzati intézmény, szervezet (például KEKKH) mellett többek között a MOL NyRt. és a MOL vállalatcsoport valamint a Földgázszállító Zrt. szolgáltató partnere.[11] Hírközlési szolgáltatásainak egyedi kombinációja az intézmények speciális igényeit is képes kielégíteni, ügyfélköre folyamatosan bővül.

Szolgáltatások

Az Invitel lakossági és üzleti szolgáltatásokat egyaránt kínál ügyfeleinek. Lakossági kínálatában megtalálható számos szórakoztató és multimédiás szolgáltatás, az interaktív, digitális és HD televízió[12] éppúgy, mint a gyors internet[13] és a telefonszolgáltatás.[14] A vállalati piacokon a legmodernebb előfizethető informatikai és felhő alapú IT-megoldásokon felül internet-, hang- és adatszolgáltatásokat nyújt partnereinek országos optikai kábelhálózatán keresztül.

Lakossági szolgáltatások

Az Invitel lakossági szolgáltatásaiban megtalálható az interaktív kábeltelevízió és IPTV, az ADSL és optikai kábelen nyújtott internet, a mobilinternet és a telefonszolgáltatások széles választéka.[15]

Telefon

  • Vezetékes telefonszolgáltatás kiegészítő csomagokkal: hagyományos, vezetékes telefonszolgáltatás.
  • Kábel telefon: kábelhálózaton keresztül elérhető telefonszolgáltatás.
  • Digitális telefon: kétcsatornás adatátvitelre képes telefonkapcsolat (így akár egyszerre két telefonbeszélgetés is lefolytatható).

Internet

  • ADSL internet: hagyományos telefonhálózaton keresztül biztosított internetkapcsolat.
  • Kábelnet: a kábeltelevíziós hálózaton keresztül biztosított, korlátlan, széles sávú internetkapcsolat.
  • Optikai hálózaton keresztül nyújtott internet (VDSL, FTTx): üvegszálas kábelen keresztül biztosított internetszolgáltatás, amely különösen gyors adattovábbítást tesz lehetővé.
  • Mobilinternet: vezeték nélkül, mobilhálózaton keresztül biztosított internetkapcsolat.[16]

Televízió

  • IPTV: Invitel telefonvonalon, ADSL és üvegszálas technológián keresztül nyújtott, hagyományos tévékészülékeken fogható, interaktív tévészolgáltatás, amely segítségével számos csatorna HD minőségben is elérhető.[17]
  • Kábeltévé: kábelhálózaton igénybe vehető, analóg vagy digitális televízió szolgáltatás, amely nagy felbontású, HD minőségű adások sugárzását is lehetővé teszi.

Üzleti szolgáltatások

Üzleti ügyfelei számára az Invitel egyaránt kínál modern adatközponti, virtualizált és felhő alapú szolgáltatásokat; illetve adatátviteli vagy hagyományos telekommunikációs megoldásokat is. A vállalatoknak nyújtott egyedi informatikai megoldások(IT-kiszervezés, rendszerintegráció) mellett az Invitel szervermegoldásokat és alkalmazás közeli szolgáltatásokat (alkalmazásüzemeltetés, egyedi IT-alkalmazások) is kínál.[18] Emellett a vállalatok speciális igényeinek megfelelve az Invitel adatbiztonságot érintő szolgáltatásokat és készenléti irodát is biztosít katasztrófahelyzetek esetére.[19]

Telefon

  • Vezetékes telefonszolgáltatás: hagyományos telefonszolgáltatás.
  • IP-telefon: internetalapú telefonszolgáltatás alközponttal vagy alközpont nélkül.
  • IP Center: digitális alközpont, extra funkciókkal, beruházás nélkül.
  • Call Center: az Invitel által biztosított teljes körű telefonos ügyfélkiszolgálás.
  • Üzleti Konferencia: konferenciabeszélgetések, egyszerre max. 15 résztvevővel, előzetes előjegyzés és speciális berendezések nélkül.
  • Színes Számok: a szolgáltatással részben vagy egészben átvállalható a hívó fél költsége.
  • Partner Számok: a szolgáltatással 0 Ft-os percdíj érhető el a leggyakrabban hívott partnerek esetében.
  • Emelt díjas számok: a szolgáltatás tartalomszolgáltatások igénybevételét vagy pl. az élő telefonos játékokban való részvételt biztosítja.

Internet

  • ADSL internet: telefonvonalon biztosított internetszolgáltatás, maximális sávszélesség 48 Mbit/s. Kiegészítő szolgáltatások: fix IP cím, domain-név regisztráció, karbantartás, Domain név server (DNS) szolgáltatás, további e-mail fiók és tárterület, további webes tárterület, AdatPartner MRTG (Multi Router Traffic Grapher), Wi-Fi router, NetPartner Filter.
  • Optikai hálózaton keresztül nyújtott internet: gyors és megbízható kapcsolat, telefonvonal nélkül, optikai kábelen keresztül. Maximális sávszélesség: 82 Mbit/s. Kiegészítő szolgáltatások: fix IP cím, domain-név regisztráció, karbantartás, Domain név server (DNS) szolgáltatás, további e-mail fiók és tárterület, további webes tárterület, AdatPartner MRTG (Multi Router Traffic Grapher), Wi-Fi router, NetPartner Filter.
  • Mobilinternet: vezeték nélkül, mobilhálózaton keresztül biztosított korlátlan internetkapcsolat fix havidíjért.
  • Virtuális magánhálózat: sok telephelyes vállalatok számára optimalizált szolgáltatás, ami a különböző helyi hálózatokat kapcsolja össze egy adatkapcsolattal.[20]
  • Bérelt vonali adatkapcsolat: közvetlen összeköttetést biztosít a telephelyek között.
  • Bérelt vonali internet: közvetlen internet csatlakozás nagy megbízhatóságú, menedzselt, digitális bérelt vonalon.

Informatikai megoldások

  • InviCloud: online megrendelhető, virtuális szerver szolgáltatás.[21]
  • Szervervirtualizáció: igények alapján alakítható, szoftveresen megvalósított szerverszolgáltatás.
  • Szerverbérlet: előfizethető szerver szolgáltatás havidíjas konstrukcióval.[22]
  • Szerverelhelyezés: előfizethető, fix havidíjas szolgáltatás szerverek szerverparki elhelyezésére.
  • Bérelhető IT-alkalmazások: havidíjas konstrukcióban igénybe vehető, jogtiszta informatikai alkalmazások 99,99%-os rendelkezésre állás mellett.
  • Központi szerverfelügyelet és tűzfal: az Invitel által biztosított, folyamatos IT-rendszer monitorozás.
  • Központi mentés: azonnal visszaállítható, központi szalagos mentés, hosszú távra.
  • Központi tárhely: másodlagos tárterületen biztosított tárhely, amivel az adatvesztés kockázata minimálisra csökkenthető.
  • Irodai és hálózati eszközök felügyelete: havidíjas konstrukcióban igénybe vehető, irodatechnikai szolgáltatás.
  • Készenléti iroda: katasztrófa és vészhelyzet esetén igénybe vehető, teljes IT-infrastruktúrával rendelkező irodaterület.

Történet

Az Invitel több telekommunikációs, informatikai és kábeltelevíziós szolgáltató vállalat egybeolvadása után nyerte el mai formáját. A vállalat 2003-tól van jelen a magyar piacon Invitel néven.[23]

1995 és 2001 között Az Invitel jogelődeinek számító Digitel 2002, Déltáv, Jásztel és UTI vállalatok koncessziós társaságokként működtek.

2001 A fenti társaságok felvásárlásával megalakult a francia tulajdonú Vivendi cégcsoport.

2003 A cégcsoport Invitel néven működött tovább és Invitel márkanév alatt egységesítette termékeit és szolgáltatásait.

2006 Az Invitel megvásárolta az Euroweb Zrt.-t és az Euroweb Romania S.A.-t.

2007 A cégcsoportot a HTCC-csoport (Tele Denmark) vásárolta fel. A Hungarotel Zrt, a PanTel Kft., a HTCC Kft. beolvadt az Invitelbe.

2007 Az Invitel megvásárolta a Tele2 Kft.-t. A cég 2008 óta Invitel Telekom Kft. néven folytatja tevékenységét.

2009 A Mid Europa Partners (MEP) megkezdte az Invitel részvényeinek felvásárlását.

2010 Az Invitel a MEP többségi tulajdonába került.

2010 Az Invitel nemzetközi nagykereskedelmi üzletágát és a cégcsoport külföldi leányvállalatait megvásárolta a Turk Telecom.

2011 Az Invitel megvásárolta a FiberNet cégcsoportot. A FiberNet társaságok beolvadtak az Invitelbe.

2013 A távközlési iparágban szokásos gyakorlattal összhangban az Invitelt 100%-ban közvetlenül tulajdonló anyavállalat – a Magyar Telecom B.V. (Matel) – 2004-től kezdődően, az Invitel cégcsoport finanszírozása érdekében kötvényeket bocsátott ki és refinanszírozott a luxemburgi tőzsdén. 2013-ban a Matel a cégcsoport tőkeszerkezetét átalakította azzal a céllal, hogy annak optimális működéséhez szükséges, hosszú távon is fenntartható finanszírozási struktúrát alakítson ki.

2017 Bejelentették, hogy a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. felvásárolja az Invitel részvényeit.

2018 Májusban a GVH jóváhagyta a felvásárlást, ettől kezdve a Digi felsővezetésének irányításával működik a cég.

Társadalmi szerepvállalás

Az Invitel 2010 óta minden évben meghirdeti innovációs versenyét, az InnoMax Díj és InnoApps Díj pályázatokat. A pályázat célja, hogy felhívja a figyelmet az innovatív vállalatok erőfeszítéseire, lehetőséget adjon nekik arra, hogy a szélesebb közvélemény előtt is megmutatkozzanak, és értékes díjakat nyerjenek további innovációikhoz. 2014-től a díjazott vállalkozások köre a non-profit és civil szféra intézményeivel bővült, 2015-től kezdve pedig InnoSchool Díj néven újabb kategóriát hoztak létre a versenyen, melyben általános és középiskolák indulhatnak pályázataikkal.[24]

InnoMax Business Díj – pályázat vállalatok és intézmények részére

A díjra olyan vállalatok és intézmények pályázhatnak, akik saját határaikat kitágítva használják ki az infokommunikációs technológiában rejlő lehetőségeket, és így érnek el üzleti sikereket. 2015-től már nem csak az Invitel ügyfelei, hanem valamennyi hazai vállalat nevezhet a pályázatra projektötlettel.

InnoMax Non-profit Díj – pályázat non-profit és civil szervezetek részére

Az InnoMax kezdeményezés innovációs pályázatán 2014-től már civil, például karitatív szervezetek is indulhatnak és nyerhetnek támogatást az Inviteltől. E szervezetek számára sokszor csak egy igazán kis segítség hiányzik ahhoz, hogy egy-egy hasznos és nagyobb közösség számára is fontos kezdeményezést megvalósítsanak. Az Invitel ehhez ad támogatást szolgáltatás és know-how formájában, tehát ebben a kategóriában nem megvalósult fejlesztésekkel, hanem projektötletekkel jelentkezhetnek a pályázók.[23]

InnoMax Hűség Díj – pályázat Invitel üzleti ügyfelek részére

Az InnoMax Hűség Díjat a szakmai zsűri azoknak a vállalkozásoknak, vállalatoknak és intézményeknek ítéli oda, amelyek az Invitel üzleti infokommunikációs megoldásaira támaszkodva, azokat innovatív módon felhasználva értek el üzleti sikereket.

InnoApps Díj – pályázat fiatal fejlesztők részére

A fiatal fejlesztők számára kiírt pályázatra már megvalósított, működő alkalmazásokkal lehet jelentkezni, Szórakozz! (játékok, szórakoztató alkalmazások) és Ne szórakozz! (hasznos, üzlethez, munkához köthető applikációk) kategóriákban.[24]

InnoSchool Díj – pályázat általános és középiskolák részére

„A jövő iskolája!” mottóval induló új kategória célja, hogy olyan kreatív pályaművek megszületését segítse elő, melyek az infokommunikáció oktatásban betöltött jövőbeni szerepét mutatják be. A pályázaton minden magyarországi általános és középiskola indulhat.

Jegyzetek

Külső hivatkozások