Ugrás a tartalomhoz

Frey

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen B.Zsoltbot (vitalap | szerkesztései) 2014. július 4., 22:18-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Az Eddában: clean up AWB)
Frey a vadkanjával és kardjával

Frey, (Frej, Freyr, jelentése "úr") a skandináv mitológia alakja, a Vánok egyike, Njörd fia, aki eső és napfény fölött uralkodik. Testvére Freyja. Eredetileg valószínűleg a világosság egyik istene, s mint ilyen Skandináviában mindinkább kiszorította a három főisten egyikét: Fyrt. Az Ván-háború után Frey az Ázok között él mint a béke záloga.

Kellékei

Csodálatos dolgoknak van birtokában, mint a Blodighove paripának, Gyllenborste aranysörtéjű vadkannak (a nap jelképe), összehajható hajónak Skidbladnir (Suhanó). Két név szerint is ismert szolgája van, Byggve és Bejla.

Az Eddában

A Szkírnir-ének elmondja, hogyan kéri meg szolgája, Skirnir, a legszebb hajadont, Gerdt, Freynek.

Van velem tizenegy halvány
arany-húsú alma,
néked gondoltam mindet, Gerd,
vonzalmam venném velük,
hadd lenne néked Frey
e földön a legkedvesebb lény.

Kapsz karpántot,
ott égett Ódin
ifjú fiával;
nyolcat fiadzik
nyugtalan köre, hasonmást,
minden kilencedik éjjel.

Miután Gerd az ajándékokat visszautasítja, Szkirnir halállal fenyegeti, mire a lány beadja derekát.

Látod-e, lány, e kardot?
Keskeny és éles,
ékes, de kezes.<
Fejedet fürgén
lecsapja, meglásd,
ha meg nem egyezünk.

Források

Commons:Category:
A Wikimédia Commons tartalmaz Frey témájú médiaállományokat.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Frej című svéd Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Freyr című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.