Ugrás a tartalomhoz

„Öreg-tó” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Porribot (vitalap | szerkesztései)
a 1 link egyértelműsítés AWB
Kla (vitalap | szerkesztései)
76. sor: 76. sor:


=== Szobrok ===
=== Szobrok ===
Keresztelő Szent János szobor – a tó vizében a hattyúpihenő sziklán áll. [[N. Kovács Mária]] alkotása, aki elnyerte az akkori [[Budapest]] székesfőváros rangos díját, a [[Ferenc József Nagydíj]]at, majd a [[velencei biennálé]]n, Arany érmet. [[1942]]-ben a Melegvíz partján jelölték ki, ahová a tér kialakítása után még abban az évben fel állították. A [[Második világháború]] végén megsérült, és a [[Kossuth tér (Tata)#Épületei|római katolikus nagytemplomban]] kapott helyet. A szobrot restaurálás után a Tata Barátainak Köre kezdeményezésére, [[1989]]. [[május 27.|május 27-én]] jelenlegi helyén állították fel.
* [[Keresztelő János|Keresztelő Szent János]]-szobor – a tó vizében a hattyúpihenő sziklán áll. [[N. Kovács Mária]] alkotása, aki elnyerte az akkori [[Budapest]] székesfőváros rangos díját, a [[Ferenc József Nagydíj]]at, majd a [[velencei biennálé]]n az Arany érmet. A szobor helyét [[1942]]-ben a Melegvíz partján jelölték ki, ahová a tér kialakítása után még abban az évben felállították. A [[Második világháború|II. világháború]] végén megsérült, és a [[Kossuth tér (Tata)#Épületei|római katolikus nagytemplomban]] kapott helyet. A szobrot restaurálás után a Tata Barátainak Köre kezdeményezésére, [[1989]]. [[május 27.|május 27-én]] jelenlegi helyén állították fel.

[[Borbás Tibor]], Öreg halász című szobrát a [[Tatai vár|vár]] mellett található. A két karjával hálóját magasra emelő halász szobrát [[1974]]-ben állították fel.
* [[Borbás Tibor]] Öreg halász című szobra a [[Tatai vár|vár]] mellett található. A két karjával hálóját magasra emelő halász szobrát [[1974]]-ben állították fel.
A 2000-es években állították fel dr. [[Magyary Zoltán]], [[Öveges József]], [[Mikoviny Sámuel]] mellszobrait a tóparti sétányon.
* A 2000-es években állították fel dr. [[Magyary Zoltán]], [[Öveges József]], [[Mikoviny Sámuel]] mellszobrait a tóparti sétányon.


== Hasznosítása ==
== Hasznosítása ==
[[Fájl:Sunset (Öreg-tó).jpg|bélyegkép|jobbra|300px|Naplemente a várral.]]
[[Fájl:Sunset (Öreg-tó).jpg|bélyegkép|jobbra|300px|Naplemente a várral.]]
Ipari haltenyésztés folyik rajta, [[november]]ben lehalásszák. A nyári időszakban séta[[hajó]] járat üzemel rajta, [[kajak]]- és evezősklub is használja a tavat. A [[szörf]]ösöknek és vitorlásoknak is kedvelt helye a tó. Télen korcsolyázásra használják a város felé eső széleit. A partját [[aszfalt]]os és [[murva|murvás]] út futja körbe, amit sok futó és kerékpáros használ, a tó környéke [[Akadálymentesítés|akadálymentesített]]. Nyáron közkedvelt fürdőhely.
A tavon Ipari haltenyésztés folyik, [[november]]ben lehalásszák. A nyári időszakban séta[[hajó]]<nowiki/>járat üzemel rajta, [[kajak]]- és evezősklub is használja a tavat. A [[szörf]]ösöknek és vitorlásoknak is kedvelt helye a tó. Télen korcsolyázásra használják a város felé eső széleit. A partját [[aszfalt]]os és [[murva|murvás]] út futja körbe, amit sok futó és kerékpáros használ. A tó környéke [[Akadálymentesítés|akadálymentesített]]. Nyáron közkedvelt fürdőhely.


== Források ==
== Források ==

A lap 2017. július 13., 13:51-kori változata

Öreg-tó
Az Öreg-tó látképe a tatai várból
Az Öreg-tó látképe a tatai várból
Ország(ok) Magyarország
HelyKomárom-Esztergom megye
Típusmesterséges tó
Elsődleges forrásokÁltal-ér
Elsődleges lefolyásokÁltal-ér
Felszíni terület2,69 km2
Legnagyobb mélység5 m
Tszf. magasság129 m
TelepülésekTata
Elhelyezkedése
Öreg-tó (Magyarország)
Öreg-tó
Öreg-tó
Pozíció Magyarország térképén
é. sz. 47° 38′ 24″, k. h. 18° 19′ 45″47.640000°N 18.329167°EKoordináták: é. sz. 47° 38′ 24″, k. h. 18° 19′ 45″47.640000°N 18.329167°E
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Öreg-tó témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Az Öreg-tó Magyarországon, Komárom-Esztergom megyében, Tata városban található. Mesterséges eredetű, az ország legrégebbi halastava.

Fekvése

A tó Tata közepén helyezkedik el, háromnegyed részben körülöleli a város, a déli és délnyugati oldalán erdős területek találhatók. A tavat tápláló Által-ér délkeleti irányból folyik be és öt ágon távozik észak felé a városon át.

Méretei

  • Üzemvízszintje 129,46 mBf, az ehhez tartozó vízfelület 202 hektár, tározótérfogata 4,6 millió m³.
  • Teljes területe 269 hektár.
  • Kerülete a parti séta úton mérve 7,06 km.

Története

A tó és a vár légifotón

A helyén, már a Pleisztocén korban is itt húzódó, forrásokkal táplált mocsárvilág terült el. A tó kialakulása összefügg a domborzati viszonyokkal, a tó mai medrében és a környéken működött nagy számú forrás vize a mélyebb részeken összefolyt, és tóvá terebélyesedett. Ekkor még ilyen nyílt vízfelületekkel, nádasokkal és lápokkal váltakozó táj volt a helyén. A tavat az Által-ér táplálja, és régebben források is fakadtak a tóban. Az 1961. szeptember 2-án a tatabányai XV/b akna súlyos vízbetörése után a fokozatosan elapadó tatai források sorsára jutottak a tóban levő források, így ezek működése is megszűnt.

A római korban létesült az Által-éren épített völgyzárógát révén. A gát az ér 10+558. mederszelvényében található. 1740-es években Mikoviny Sámuel neves vízrendező mérnök tervei alapján közelítőleg mai formáját nyerte el. Ezt a helyén elterülő mocsarak lecsapolásával érték el. 1700-as évektől – mint az Esterházy hitbizomány része – halastóként üzemelt egészen 1965-ig. Ezáltal vált Magyarország legrégibb halastavává. 1946 és 1965 között a kezelő a Tatai Halgazdaság, illetve jogutódja, a Tatai Állami Gazdaság. 1977-ben nyilvánították megyei jelentőségű természetvédelmi területté. 1989. március 17. óta a ramsari egyezmény védelmét élvezi. 1993-ban tiltotta meg egy miniszteri rendelet, a korábban igen nagy zavarást jelentő vízivad vadászatot, végérvényesen a tavon.

2006-ban megállapodást kötött Tata és holland partnervárosa, Alkmaar önkormányzata, az Által-ér Szövetség és az IVN HAL civil környezetvédelmi egyesület a tó és környezetének megtisztítása érdekében. „A program legköltségesebb (…) része az Öreg-tó iszapkotrása.” A korábbi „ötven évben körülbelül egymillió köbméter, műtrágyákkal szennyezett anyag gyűlt fel a tóban. Amíg ezt el nem távolítják, addig nincs jelentős hatása a tóba jutó víz tisztításának.” Később az „Által-eret először egy húszhektáros tavon vezetnék keresztül”, ami 90%-os hatásfokkal, biológiai úton tisztítaná meg a patakot.[1] 2005-ben a tó forrásainak egy része újjáéledt, mára már a vízszint emelkedés 15%-ért felelősek.

Árvizei

  • 1939. május 23-ai árvizet, az Által-ér vízgyűjtő területén lehullott, felhőszakadás-szerű eső okozta.
  • 1953. június 9-én Dad község környékén 260 mm eső hullott. A vízgyűjtő területre 32,7 millió m³ csapadék esett. Ebből a tavon 13,2 millió m³ vízmennyiség haladt keresztül, az árhullám négy napon át vonult le, gyorsaságára jellemző, hogy 1953. június 9-én 14 órakor 410 cm-t mutatott a vízmérce, 37 órával később, 1953. június 11-én 3 órakor már 566 cm volt az vízállás.
  • 1963
  • 2010 májusában a csapadékos időjárás következtében 258 centiméteres vízállást mértek az áradó Öreg-tavon, ez átlagos vízállásnál körülbelül egy méterrel magasabb.[2]

Működtetése

A Vecseri zsilip.

A tavat ősszel leürítik, tavasszal feltöltik. Mivel klasszikus árapasztó mederrel illetve műtárggyal nem rendelkezik – ellentétben a völgyzárógátas tározók többségével – a vízszintszabályozáson, feltöltésen-leürítésen kívül az árapasztást is az öt zsilipen keresztül kell megoldani. Az öt zsilip közül legjelentősebb a Vecserei zsilip. A tatai Öreg-tó, a völgyzárógát vízfelőli kőtámfala és az öt zsilip a Magyar Állam tulajdona, kezelője és üzemeltetője az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. 1939, 1953, és 1963 nyarán levonuló katasztrofális árvizek rámutattak a nagyvizek levezetésének hiányosságaira. Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság ezért 19681969-ben átépítette a Vecserei zsilipet gyakorlatilag a mai formájára. Azóta csak kisebb-nagyobb karbantartási munkákra, illetve a mozgató berendezés korszerűsítésére került sor 1986-ban.

Élővilága

Kis pontyok telepítése a tóba.

A tó kiemelt fontosságú vízi élőhely, ritka madárfajok a vonulási időszakban tömegesen megtalálhatók a tó környezetében. Rendszeresen 20 000 egyednél is több madár tartózkodik itt. A vetési lúd (Anser fabalis) európai telelő állományának 12%-a tartózkodik itt. A nagy lilik (Anser albifrons) szintén jelentős állománya telel a tavon. A ludak közül még a nyári lúd (Anser anser), a rövidcsőrű lúd (Anser brachyrhynchus), az apácalúd (Branta leucopsis) és az örvös lúd (Branta bernicla) is megtalálható a területen. A fokozottan védett vörösnyakú lúd (Branta ruficollis) vonuló egyedeit egyre gyakrabban látni errefelé. Az átvonuló – telelő madártömegek megfigyelését segíti a tó partján 1999-ben felállított 11 méter magas megfigyelőtorony is.

Műemlékek a tó partvonalán

Épületek

Fájl:Tőkés réce a tatai Öreg-tóban Fotó Frank István.jpg
Tőkes réce pár az Öreg-tóban
Keresztelő Szent János szobra a hattyú etető sziklán a tó medrében
Az Axmann és a Hamary ház

A tó látványának leginkább meghatározó és legnagyobb eleme a Tatai vár, mellette található az Esterházy-kastély. A tóvárosi oldalon két lakóház, a Hamary-ház (Tópart u. 6.) – itt született 1826. március 26-án Hamary Dániel, aki az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tatai szervezője volt, és Klapka György alatt a komáromi várban szolgált, és az Axmann-ház (Tópart u. 8.) – 1833-ban Axmann Mihály építtette, klasszicista stílusban. 1860-ban itt született Bláthy Ottó, határozza meg. Közvetlenül a vízre épült a Vízi vágóhíd – Fellner Jakab tervei szerint készült 1780 körül. Az épületet vastag nádfedél borítja, amelyet az ebből kialakított „harcsaszájú” pislogónyílások tesznek különlegessé. Napjainkban a mellette kialakított kikötőben horgonyzó vitorlás hajók tulajdonosai használják. Az utóbbi évtizedekben a nádfedelet többször is felgyújtották. A Feszty-villa – 1885-ben alpesi stílusban épült Feszty Árpád számára. Feleségével, Jókai Rózával gyakran látta vendégül Jókai Mórt, Esterházy Miklóst és Gárdonyi Gézát. A házat öröklő Feszty Margit 1906-ban eladta Ugron Gábor országgyűlési képviselőnek, így az épület az államosításig az Ugron család tulajdona maradt. Kertjében található a Feszti-barlang.

Szobrok

Hasznosítása

Naplemente a várral.

A tavon Ipari haltenyésztés folyik, novemberben lehalásszák. A nyári időszakban sétahajójárat üzemel rajta, kajak- és evezősklub is használja a tavat. A szörfösöknek és vitorlásoknak is kedvelt helye a tó. Télen korcsolyázásra használják a város felé eső széleit. A partját aszfaltos és murvás út futja körbe, amit sok futó és kerékpáros használ. A tó környéke akadálymentesített. Nyáron közkedvelt fürdőhely.

Források

  • Dr. Körmendi Géza munkái
  • Rohrbacher Miklós, Tata története, 1888

Külső hivatkozások

Fájl:Commons-logo.svg
A Wikimédia Commons tartalmaz Öreg-tó témájú médiaállományokat.