Ugrás a tartalomhoz

„Kínai Szilícium-völgy” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Hkbot (vitalap | szerkesztései)
a Bottal végzett egyértelműsítés: Google –> Google, Inc.
Hkbot (vitalap | szerkesztései)
a Bottal végzett egyértelműsítés: Sony –> Sony Corporation
29. sor: 29. sor:
[[Eastdawn]] cég a [[Sinosteel]] épületben található.
[[Eastdawn]] cég a [[Sinosteel]] épületben található.


Sok világhírű technológiai cég épített kínai "főhadiszállást" és kutatói központota Zhongguancun technológiai parkban olyanok mint a [[Google, Inc.|Google]], az [[Intel]], az [[AMD]], az [[Oracle]], a [[Motorola]], a [[Sony]] és az [[Ericsson]]. A [[Microsoft]] 280 millió amerikai dolláros beruházást hajt végre, kínai kutatói központot épít. Amikor elkészül 5000 alkalmazottat foglalkoztat majd.
Sok világhírű technológiai cég épített kínai "főhadiszállást" és kutatói központota Zhongguancun technológiai parkban olyanok mint a [[Google, Inc.|Google]], az [[Intel]], az [[AMD]], az [[Oracle]], a [[Motorola]], a [[Sony Corporation|Sony]] és az [[Ericsson]]. A [[Microsoft]] 280 millió amerikai dolláros beruházást hajt végre, kínai kutatói központot épít. Amikor elkészül 5000 alkalmazottat foglalkoztat majd.


A [[Loongson]] fejlesztői központ, mely [[Kína]] első [[mikroprocesszor]] készítője, szintén a Zhongguancun területen található.<ref>[http://www.ict.ac.cn./english/contact/channel/2455.shtml Kínai Tudományos Akadémia Számítógépes Technológiai Intézete]</ref>
A [[Loongson]] fejlesztői központ, mely [[Kína]] első [[mikroprocesszor]] készítője, szintén a Zhongguancun területen található.<ref>[http://www.ict.ac.cn./english/contact/channel/2455.shtml Kínai Tudományos Akadémia Számítógépes Technológiai Intézete]</ref>

A lap 2011. július 9., 13:31-kori változata

zhongguancun látképe, látható a zhongguancun utca és a pláza is

A Kínai Szilícium-völgy (angolul: Zhongguancun, pinyin: Zhōngguāncūn) Peking észak-nyugati részében található a Haidian kerületben. Peking 3. körútja és a 4. körútja között fekszik. Olyan figyelemre méltó cégeket alapítottak a kínai Szilícium-völgyben már 1984-1985-ben, mint a Lenovo, a Stone Group, a Founder Group.

Története

A Zhongguan pláza északnyugati látképe

A kínai szilikon völgy története az 1950-es években kezdődött és csak 1980-ban lett közismert. Az első ember, aki elképzelte - aki megalapította - az Chen Chunxian volt, a Kínai Tudományos Akadémiának (Chinese Academy of Sciences) (CAS) a tagja. Chen Chunxian állt elő a kínai szilícium-völgy ötletével miután meglátogatta az Amerikai Egyesült Államokat egy kormány szponzorálta utazás keretein belül. Zhongguancun vált a környék technikai fejlődésének motorjává. Az 1980-as évektől kezdve Zhongguancun "elektronikai sugárút"-ként lett ismert, az IT szektor és a túlsúlyban levő üzletek miatt. A kínai kormány 1988-ban ismerte el Zhongguancunt iparengedéllyel bíró kereskedési területnek. A "pekingi technológiai kísérleti zóna" nevet kapta. Hivatalosan 1999-ben vált "Zhongguancun Tudományos & Technológiai Zónává".

Hét parkot foglal magába: Haidian Parkot, Fengtai Parkot, Changping Parkot, Elektronika városát (Chaoyang-ban), Yizhuang Parkot, Desheng Parkot, és a Jianxiang Parkot. Az eredeti Zhongguancun ismert, mint a Zhongguancun Zóna Haidian Parkja.

A környék nevezetességei

Panoráma kép

Itt található a Hailong piac, a Guigu piac, a Taipingyang piac, a Dinghao piac és a Kemao piac. Ezek számítanak az öt állandó IT és elektronikai piacoknak Zhongguancuntban. Ezek technológiai bazárok, arról híresek, hogy könnyen fukar módjára lehet akciósan vásárolni. A Zhongguancun üzletek főleg PC-kel, PC kompatibilis hardwarek kereskedésével foglalkoznak. Apple központ is van a közelben.

Jelentős oktatási és kutatási központok

Kína két komoly presztizzsel bíró egyeteme található itt, a Pekingi Egyetem és a Tsinghua Egyetem (a Kínai Tudományok Akadémiájával). Sok elemző optimista Zhongguancun jövőjét, távlati lehetőségeit illetően.

Ez, részben köszönhető a hasonló szerepnek, amit Stanford Egyetem játszott az eredeti a kaliforniai Szilikon völgy növekedésében.

Jelentős cégek

2006 januárjában készült fotó

A Stone Group, a Founder Group, és a Lenovo Group cégeket 1984-85-ben alapították. A Stone cég volt az első sikeres technikai cég, amelyet a kínai kormányon kívüli személyek szerveztek. A Pekingi Egyetemnek volt szerepe a cég megalakulásában. A Lenovo cég a Kínai Tudományok Akadémiájának berkeiből nőtte ki magát, Liu Chuanzhi alapította. Liu Chuanzhi a Zhongguancun hősének számít, jelenleg a cég elnöke. A Lenovo 2005-ben a világ harmadik legnagyobb PC gyártója volt.

A Baidu és a SINA cég Zhongguancunban lett megalapítva. Mindkettő a Lixianb épületben van. A 2004-es pekingi statisztikai évkönyv szerint 12 000 vállalat született Zhongguancun hét parkjában. Ezek a cégek 489 000 szakembernek adtak munkát.

Eastdawn cég a Sinosteel épületben található.

Sok világhírű technológiai cég épített kínai "főhadiszállást" és kutatói központota Zhongguancun technológiai parkban olyanok mint a Google, az Intel, az AMD, az Oracle, a Motorola, a Sony és az Ericsson. A Microsoft 280 millió amerikai dolláros beruházást hajt végre, kínai kutatói központot épít. Amikor elkészül 5000 alkalmazottat foglalkoztat majd.

A Loongson fejlesztői központ, mely Kína első mikroprocesszor készítője, szintén a Zhongguancun területen található.[1]

Referenciák

Lásd még

Külső hivatkozások