Ugrás a tartalomhoz

„Balta” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Nincs szerkesztési összefoglaló
a Kézifegyverek kategória hozzáadva (a HotCattel)
 
(18 közbenső módosítás, amit 15 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
{{egyért2|a szerszámról|Balta (egyértelműsítő lap)}}

[[Fájl:Axt Handwerk.jpg|bélyegkép|300px|Balta]]
[[Fájl:Axt Handwerk.jpg|bélyegkép|300px|Balta]]
A '''balta''' kéziszerszám. Általában faragáshoz, aprításhoz, hasításhoz vagy lyukasztáshoz használjuk. A múltban [[fegyver]]ként és [[vallás]]i tárgyként is használták. Gyakori [[heraldika]]i szimbólum volt. Lásd: [[bárd(heraldika)]].
A '''balta''' kéziszerszám. Általában faragáshoz, aprításhoz, hasításhoz vagy lyukasztáshoz használjuk. A múltban [[fegyver]]ként és [[vallás]]i tárgyként is használták. Gyakori [[heraldika]]i szimbólum volt. Lásd: [[bárd (heraldika)]].


A baltához hasonló eszköz a [[fejsze]] és a [[szekerce]], valamint a [[csatabárd]] (mint pl. az észak-amerikai indiánok [[tomahawk(fegyver)|tomahawkja]]) is. Felépítésük (nyél és vágóéllel ellátott fejrész) megegyezik, de kialakításukban, fejkiképzésükben változatosan eltérhetnek. Méret szerint a balta a fák kivágására használt, két kézzel forgatott, nagyobb fejsze és az ács-kéziszerszámnak használt, kisebb méretű szekerce között helyezkedik el.
A baltához hasonló eszköz a [[fejsze]] és a szekerce, valamint a [[Szalukapa|szalu]] és [[csatabárd]] is. (Ez utóbbihoz hasonlít az észak-amerikai [[indiánok]] [[tomahawk (fegyver)|tomahawk]] nevű fegyvere is.) Felépítésük (nyél és vágóéllel ellátott fejrész) megegyezik, de kialakításukban, fejkiképzésükben változatosan eltérhetnek. Méret szerint a balta a fák kivágására használt, két kézzel forgatott, nagyobb fejsze és az ács-kéziszerszámnak használt, kisebb méretű szekerce között helyezkedik el.


== Részei ==
== Részei ==
[[Fájl:ReconstructedOetziAxe.jpg|bélyegkép|[[Ötzi]] rekonstruált rézbaltája i.e. 3300-ból]]
A balta általában két részből áll: a baltanyélből és a hozzáerősített baltafejből. A baltanyél leggyakrabban [[Fa (anyag)|fából]], a [[kőkorszak]]ban [[csont]]ból készült, a modern korban előfordul a [[műanyag]]ból készült nyél is. A baltafej régen [[]]ből, [[réz]]ből, [[bronz]]ból, napjainkban [[vas]]ból, [[acél]]ból készül. A baltafej lehet kettős élű vagy mindkét végén kiélezett. A balta egy [[egyszerű gép]], az [[ék]] egyik formája.
A balta általában két részből áll: a baltanyélből és a hozzáerősített baltafejből. A baltanyél leggyakrabban [[Fa (anyag)|fából]], a [[kőkorszak]]ban [[csont]]ból készült, a modern korban előfordul a [[műanyag]]ból készült nyél is. A baltafej régen [[Kőzet|kőből]], [[réz]]ből, [[bronz]]ból, napjainkban [[vas]]ból, [[acél]]ból készül. A baltafej lehet kettős élű vagy mindkét végén kiélezett. A balta egy [[egyszerű gép]], az [[ék]] egyik formája.


== Története ==
== Története ==
Már a kőkorszakban is készítettek primitív kőbaltákat, az első kézibalták [[ie. 30 000]] körül már gyakori szerszámok voltak. A követ fadarabra vagy nyélre erősítették. Az első rézből készült baltákat [[Egyiptom]]ban készítették [[ie. 4000]] körül, ezt később bronz majd vasbalta követett. A balta fejét többféle módon rögzítették a nyélhez: fanyélhez vagy annak hasítékába kötözték illetve csontfoglalatba tették. A [[középkor]]ban már vasfejű baltákat használtak, általában hosszú nyéllel, ez lehetővé tette [[Európa]] és [[Amerika (szuperkontinens)|Amerika]] nagy erdőségeinek kiirtását. A mai korban általában acélfejű baltákat használnak. Napjainkban azonban a balta használata visszaszorult, átadta helyét a [[motoros fűrész]]eknek és más famegmunkáló gépeknek.
Már a kőkorszakban is készítettek primitív kőbaltákat, az első kézibalták [[i. e. 30 000]] körül már gyakori szerszámok voltak. Primitív formája, amikor követ fadarabra vagy nyélre erősítették, nem elválasztható a [[Szalukapa|szalukapától]]. Az első rézből készült baltákat [[Egyiptom]]ban készítették [[i. e. 4000]] körül, ezt később bronz- majd vasbalta követett. A balta fejét többféle módon rögzítették a nyélhez: fanyélhez vagy annak hasítékába kötözték illetve csontfoglalatba tették. A [[középkor]]ban már vasfejű baltákat használtak, általában hosszú nyéllel, ez lehetővé tette [[Európa]] és [[Amerika (szuperkontinens)|Amerika]] nagy erdőségeinek kiirtását. A mai korban általában acélfejű baltákat használnak. Napjainkban azonban a balta használata visszaszorult, átadta helyét a [[motoros fűrész]]eknek és más famegmunkáló gépeknek.


== Irodalom ==
== Irodalom ==
[[Fájl:Tomahawk, late 19th-early 20th century, 26.802.jpg|bélyegkép|Díszes Észak-amerikai indián [[Tomahawk (fegyver)|tomahawk]] az 1900-as évek elejéről.]]
=== Neolitikus balták ===
=== Neolitikus balták ===
* W. Borkowski, Krzemionki mining complex ([[Varsó]], 1995.)
* W. Borkowski, Krzemionki mining complex ([[Varsó]], 1995.)
17. sor: 21. sor:


=== Középkori balták ===
=== Középkori balták ===
* Schulze, André (Hrsg.): Mittelalterliche Kampfesweisen. Band 2: Kriegshammer, Schild und Kolben. - Mainz am Rhein: Zabern, 2007. - ISBN 3-8053-3736-1
* Schulze, André (Hrsg.): Mittelalterliche Kampfesweisen. Band 2: Kriegshammer, Schild und Kolben. - Mainz am Rhein: Zabern, 2007. - {{ISBN|3-8053-3736-1}}

==Kapcsolódó szócikk==
*[[Fokos]]


[[Kategória:Faipar]]
[[Kategória:Faipar]]
[[Kategória:Szerszámok]]
[[Kategória:Szerszámok]]
[[Kategória:Kézifegyverek]]

[[en:Hatchet]]
[[an:Estral]]
[[ang:Æcs]]
[[ar:فأس]]
[[as:কুঠাৰ]]
[[ast:Hachu]]
[[az:Balta]]
[[ba:Балта]]
[[bar:Hogg]]
[[bat-smg:Kėrvis]]
[[be:Сякера]]
[[be-x-old:Сякера]]
[[bg:Брадва]]
[[bpy:মাচাডো]]
[[br:Bouc'hal]]
[[bs:Sjekira]]
[[ca:Destral]]
[[cs:Sekera]]
[[cv:Пуртă]]
[[da:Økse]]
[[de:Axt]]
[[eo:Hakilo]]
[[es:Hacha]]
[[et:Kirves]]
[[eu:Aizkora]]
[[fa:تبر]]
[[fi:Kirves]]
[[fiu-vro:Kirvõs]]
[[fr:Hache]]
[[fy:Bile]]
[[he:גרזן]]
[[hi:कुल्हाड़ी]]
[[hr:Sjekira]]
[[ht:Rach]]
[[id:Kapak]]
[[io:Hakilo]]
[[is:Öxi]]
[[it:Scure]]
[[ja:斧]]
[[ka:ნაჯახი]]
[[kg:Soka]]
[[ko:도끼]]
[[ku:Bivir]]
[[la:Securis]]
[[ln:Nsóka]]
[[lt:Kirvis]]
[[lv:Cirvis]]
[[mk:Секира]]
[[ml:മഴു]]
[[mn:Сүх]]
[[mr:कुऱ्हाड]]
[[mrj:Тавар]]
[[ms:Kapak]]
[[new:पाः]]
[[nl:Bijl]]
[[nn:Øks]]
[[no:Øks]]
[[oc:Destral]]
[[pam:Palakul]]
[[pl:Topór]]
[[ps:تبر]]
[[pt:Machado]]
[[qu:Ch'iqtana]]
[[ro:Topor]]
[[ru:Топор]]
[[scn:Accetta]]
[[sh:Sjekira]]
[[simple:Axe]]
[[sk:Sekera]]
[[sl:Sekira]]
[[sr:Секира]]
[[su:Kampak]]
[[sv:Yxa]]
[[ta:கோடரி]]
[[te:గొడ్డలి]]
[[th:ขวาน]]
[[tl:Palakol]]
[[tr:Balta]]
[[udm:Тӥр]]
[[uk:Сокира]]
[[vi:Rìu]]
[[vls:Bylle]]
[[wa:Hepe]]
[[war:Parakol]]
[[xal:Сүк]]
[[zh:斧]]
[[zh-min-nan:Pó͘-thâu]]
[[zh-yue:斧頭]]

A lap jelenlegi, 2024. június 28., 14:07-kori változata

Balta

A balta kéziszerszám. Általában faragáshoz, aprításhoz, hasításhoz vagy lyukasztáshoz használjuk. A múltban fegyverként és vallási tárgyként is használták. Gyakori heraldikai szimbólum volt. Lásd: bárd (heraldika).

A baltához hasonló eszköz a fejsze és a szekerce, valamint a szalu és csatabárd is. (Ez utóbbihoz hasonlít az észak-amerikai indiánok tomahawk nevű fegyvere is.) Felépítésük (nyél és vágóéllel ellátott fejrész) megegyezik, de kialakításukban, fejkiképzésükben változatosan eltérhetnek. Méret szerint a balta a fák kivágására használt, két kézzel forgatott, nagyobb fejsze és az ács-kéziszerszámnak használt, kisebb méretű szekerce között helyezkedik el.

Részei

[szerkesztés]
Ötzi rekonstruált rézbaltája i.e. 3300-ból

A balta általában két részből áll: a baltanyélből és a hozzáerősített baltafejből. A baltanyél leggyakrabban fából, a kőkorszakban csontból készült, a modern korban előfordul a műanyagból készült nyél is. A baltafej régen kőből, rézből, bronzból, napjainkban vasból, acélból készül. A baltafej lehet kettős élű vagy mindkét végén kiélezett. A balta egy egyszerű gép, az ék egyik formája.

Története

[szerkesztés]

Már a kőkorszakban is készítettek primitív kőbaltákat, az első kézibalták i. e. 30 000 körül már gyakori szerszámok voltak. Primitív formája, amikor követ fadarabra vagy nyélre erősítették, nem elválasztható a szalukapától. Az első rézből készült baltákat Egyiptomban készítették i. e. 4000 körül, ezt később bronz- majd vasbalta követett. A balta fejét többféle módon rögzítették a nyélhez: fanyélhez vagy annak hasítékába kötözték illetve csontfoglalatba tették. A középkorban már vasfejű baltákat használtak, általában hosszú nyéllel, ez lehetővé tette Európa és Amerika nagy erdőségeinek kiirtását. A mai korban általában acélfejű baltákat használnak. Napjainkban azonban a balta használata visszaszorult, átadta helyét a motoros fűrészeknek és más famegmunkáló gépeknek.

Irodalom

[szerkesztés]
Díszes Észak-amerikai indián tomahawk az 1900-as évek elejéről.

Neolitikus balták

[szerkesztés]
  • W. Borkowski, Krzemionki mining complex (Varsó, 1995.)
  • P. Pétrequin, La hache de pierre: carrières vosgiennes et échanges de lames polies pendant le néolithique (5400 - 2100 av. J.-C.) (exposition musées d'Auxerre Musée d'Art et d'Histoire) (Párizs, Ed. Errance, 1995).
  • R. Bradley/M. Edmonds, Interpreting the axe trade: production and exchange in Neolithic Britain (1993).

Középkori balták

[szerkesztés]
  • Schulze, André (Hrsg.): Mittelalterliche Kampfesweisen. Band 2: Kriegshammer, Schild und Kolben. - Mainz am Rhein: Zabern, 2007. - ISBN 3-8053-3736-1

Kapcsolódó szócikk

[szerkesztés]