Ugrás a tartalomhoz

„Calypso Rádió” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzés folyamatban]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Nincs szerkesztési összefoglaló
 
(4 közbenső módosítás, amit 2 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
43. sor: 43. sor:
}}
}}


A '''Calypso Rádió''' a [[Magyar Rádió]] (MR) regionális kereskedelmi csatornája volt [[1989]] és [[2002]] között.
A '''Calypso Rádió''' a [[Magyar Rádió]] (MR) regionális, kereskedelmi jellegű csatornája volt [[1989]] és [[2002|2001]] között.


== Története ==
== Története ==
A Calypso Rádió egyike volt az első [[Magyarország]]on működő kereskedelmi rádióknak. A kereskedelmi jellegű, szórakoztató és könnyűzenei műsorokat sugárzó adót a [[Magyar Rádió]] és a Multimedia Organisation közösen alapította [[1989]]-ben. [[Középhullám]]on, [[Budapest]] 70&nbsp;km-es körzetébe sugározták adását [[Lakihegyi adótorony|Lakihegyről]].<ref name="Genf">{{Cite web|url=http://www.wabweb.net/radio/listen/LWMWeu78.pdf|title=Die Lang- und Mittelwellensender in Europa|accessdate=2021-05-02|publisher=ITU|year=1978|work=World Radio & TV Handbook 1979}} <br>a frekvenciát a genfi rárióértekezlet 1978-ban hagyta jóvá 20 kW teljesítménnyel</ref> A rádió a [[frekvenciamoratórium]] idején stabil hallgatói táborral rendelkező kereskedelmi rádióként működött. Az adás főszerkesztője [[B. Tóth László]] volt, a műsorvezetők között megfordult [[Albert Györgyi]], Antal Imre, [[Déri János]], [[Fenyő Miklós]], [[Fiala János (újságíró)|Fiala János]], Dám László, [[Dombóvári Gábor]], [[Kudlik Júlia]], [[Molnár Dániel]], [[Novotny Zoltán]], [[Pörzse Sándor]], [[Szegő Tibor]], [[Szilágyi János (újságíró)|Szilágyi János]], [[Sztevanovity Zorán]],<ref name="Zoran eletrajz">{{
A Calypso Rádió egyike volt az első [[Magyarország]]on működő, egyfajta "ál-kereskedelmi" rádióknak. Míg a Danubius a fiatalabbakat szólította meg, addig a Calypso az idősebb, 35+ korosztálynak szólt. A kereskedelmi jellegű, szórakoztató és könnyűzenei műsorokat sugárzó adót a [[Magyar Rádió]] és a Multimedia Organisation közösen alapította [[1989]]-ben. [[Középhullám]]on, [[Budapest]] 70-130&nbsp;km-es körzetébe sugározták adását [[Lakihegyi adótorony|Lakihegyről]].<ref name="Genf">{{Cite web|url=http://www.wabweb.net/radio/listen/LWMWeu78.pdf|title=Die Lang- und Mittelwellensender in Europa|accessdate=2021-05-02|publisher=ITU|year=1978|work=World Radio & TV Handbook 1979}} <br>a frekvenciát a genfi rárióértekezlet 1978-ban hagyta jóvá 20 kW teljesítménnyel</ref> A rádió a [[frekvenciamoratórium]] idején stabil hallgatói táborral rendelkező kereskedelmi rádióként működött. Az adás főszerkesztője [[B. Tóth László]] volt, a műsorvezetők között megfordult [[Albert Györgyi]], Antal Imre, [[Déri János]], [[Fenyő Miklós]], [[Fiala János (újságíró)|Fiala János]], Dám László, [[Dombóvári Gábor]], [[Kudlik Júlia]], [[Molnár Dániel]], [[Novotny Zoltán]], [[Pörzse Sándor]], [[Szegő Tibor]], [[Szilágyi János (újságíró)|Szilágyi János]], [[Sztevanovity Zorán]],<ref name="Zoran eletrajz">{{
cite web| url = http://www.zoran.hu/eletrajz.php| title = Sztevanovity Zorán életrajza a saját honlapján| accessdate = 2010-12-31| language = magyar}}</ref> [[Török László (sportújságíró)|Török László]]. A rádió 8 és 19 óra között működött, és elsősorban könnyűzenét sugárzott. Bevezette a hallgatói betelefonálást a műsorba, játékokat szervezett, ahol saját termékeket lehetett nyerni (Calypso-zokni).
cite web| url = http://www.zoran.hu/eletrajz.php| title = Sztevanovity Zorán életrajza a saját honlapján| accessdate = 2010-12-31| language = magyar}}</ref> [[Török László (sportújságíró)|Török László]]. A rádió 8 és 19 óra között működött, és elsősorban könnyűzenét sugárzott. Bevezette a hallgatói betelefonálást a műsorba, játékokat szervezett, ahol többek között autókat és saját termékeket lehetett nyerni (pl. Calypso-zokni, kifejezetten Calypso-s válogatáslemezek, kazetták, stb.).


Az [[1990-es évek]] végére Magyarországon egyre több kereskedelmi rádió működött, amelyek a jó minőségű vételt lehetővé tevő [[ultrarövidhullám]]on működtek és egyre inkább elszívták a hallgatóit. Az évtizedes tervek ellenére a rádiót nem helyezték át az ultrarövidhullámra. A hanyatló hallgatottságú adótól előbb B. Tóth László alapító főszerkesztőt bocsátották el, majd [[2002]] nyarán eladásra kínálták fel a rádiót. Az eladási pályázat sikertelenül zárult, ezért az MR [[2002]] végére megszüntette. A rádió utolsó adását 2001. november 30-án sugározta. A „Calypso” márkanevet [[2007]]-ben egy [[gödöllő]]i vállalkozás az MR ellenállása miatt sikertelenül kísérelte meg feltámasztani.
Az [[1990-es évek]] végére Magyarországon egyre több kereskedelmi rádió működött, amelyek a jó minőségű vételt lehetővé tevő [[ultrarövidhullám]]on működtek és egyre inkább elszívták a hallgatóit. Az évtizedes tervek ellenére a rádiót nem helyezték át az ultrarövidhullámra. A hanyatló hallgatottságú adótól előbb B. Tóth László alapító főszerkesztőt bocsátották el, majd [[2002]] nyarán eladásra kínálták fel a rádiót. Az eladási pályázat sikertelenül zárult, ezért az MR [[2002]] végére megszüntette. A rádió utolsó adását 2001. november 30-án sugározta. A „Calypso” márkanevet [[2007]]-ben egy [[gödöllő]]i vállalkozás az MR ellenállása miatt sikertelenül kísérelte meg feltámasztani.


== Jegyzetek ==
== Jegyzetek ==
{{források}}
{{Jegyzetek}}


== Források ==
== Források ==

A lap jelenlegi, 2024. április 28., 02:42-kori változata

Calypso Rádió
Adatok
Indulás1989. május 22.
Megszűnés2002.
TársaságMagyar Rádió
Ország Magyarország
Vételi területBudapest, Pest megye
TársadókPetöfi Rádió, Bartók Rádio, Kossuth Rádió
Vétel
Földi sugárzás
Antenna Hungária Kft.AM 873 kHz. programhely
Hivatalos oldal

A Calypso Rádió a Magyar Rádió (MR) regionális, kereskedelmi jellegű csatornája volt 1989 és 2001 között.

Története

[szerkesztés]

A Calypso Rádió egyike volt az első Magyarországon működő, egyfajta "ál-kereskedelmi" rádióknak. Míg a Danubius a fiatalabbakat szólította meg, addig a Calypso az idősebb, 35+ korosztálynak szólt. A kereskedelmi jellegű, szórakoztató és könnyűzenei műsorokat sugárzó adót a Magyar Rádió és a Multimedia Organisation közösen alapította 1989-ben. Középhullámon, Budapest 70-130 km-es körzetébe sugározták adását Lakihegyről.[1] A rádió a frekvenciamoratórium idején stabil hallgatói táborral rendelkező kereskedelmi rádióként működött. Az adás főszerkesztője B. Tóth László volt, a műsorvezetők között megfordult Albert Györgyi, Antal Imre, Déri János, Fenyő Miklós, Fiala János, Dám László, Dombóvári Gábor, Kudlik Júlia, Molnár Dániel, Novotny Zoltán, Pörzse Sándor, Szegő Tibor, Szilágyi János, Sztevanovity Zorán,[2] Török László. A rádió 8 és 19 óra között működött, és elsősorban könnyűzenét sugárzott. Bevezette a hallgatói betelefonálást a műsorba, játékokat szervezett, ahol többek között autókat és saját termékeket lehetett nyerni (pl. Calypso-zokni, kifejezetten Calypso-s válogatáslemezek, kazetták, stb.).

Az 1990-es évek végére Magyarországon egyre több kereskedelmi rádió működött, amelyek a jó minőségű vételt lehetővé tevő ultrarövidhullámon működtek és egyre inkább elszívták a hallgatóit. Az évtizedes tervek ellenére a rádiót nem helyezték át az ultrarövidhullámra. A hanyatló hallgatottságú adótól előbb B. Tóth László alapító főszerkesztőt bocsátották el, majd 2002 nyarán eladásra kínálták fel a rádiót. Az eladási pályázat sikertelenül zárult, ezért az MR 2002 végére megszüntette. A rádió utolsó adását 2001. november 30-án sugározta. A „Calypso” márkanevet 2007-ben egy gödöllői vállalkozás az MR ellenállása miatt sikertelenül kísérelte meg feltámasztani.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Die Lang- und Mittelwellensender in Europa. World Radio & TV Handbook 1979. ITU, 1978. (Hozzáférés: 2021. május 2.)
    a frekvenciát a genfi rárióértekezlet 1978-ban hagyta jóvá 20 kW teljesítménnyel
  2. Sztevanovity Zorán életrajza a saját honlapján (magyar nyelven). (Hozzáférés: 2010. december 31.)

Források

[szerkesztés]