XIII. Ptolemaiosz

egyiptomi ptolemaida uralkodó
Ez a közzétett változat, ellenőrizve: 2024. november 23.

XIII. Ptolemaiosz (görögül Πτολεμαίος, Kr. e. 61Kr. e. 47. január 14.), az ókori Egyiptom tizenharmadik királya a Ptolemaidák közül (uralkodott Kr. e. 51-től haláláig), XII. Ptolemaiosz gyermeke volt.

XIII. Ptolemaiosz

Egyiptom fáraója
Uralkodási ideje
Kr. e. 51 Kr. e. 47
ElődjeXII. Ptolemaiosz
UtódjaXIV. Ptolemaiosz
Életrajzi adatok
UralkodóházPtolemaida-dinasztia
SzületettKr. e. 62/61
Egyiptom
ElhunytKr. e. 47. január 14. (14 évesen)
Nílus
ÉdesapjaXII. Ptolemaiosz
Édesanyjaegyiptomi nő
Testvére(i)
HázastársaVII. Kleopátra
Gyermekeinem voltak
A Wikimédia Commons tartalmaz XIII. Ptolemaiosz témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Apja halálakor mindössze tízesztendős volt, és nővérével, az akkor tizennyolc éves VII. Kleopátrával közösen uralkodott, akit egyiptomi szokás szerint feleségül vett. Apjuk végrendelete értelmében a római senatus felügyelte a zökkenőmentes hatalomátvételt, Pompeius pedig, mivel annak idején segített Aulétésznek visszaszerezni a hatalmat, a király gyámja lehetett.

Hogy a kiskorú királyt teljesen befolyásuk alá vonják, kegyencei – Potheinosz kincstárnok, Theodotosz, a király nevelője és Akhillasz, a fővezér – Kr. e. 48-ban elűzték Kleopatrát. Az energikus királyné Szíriába menekült, ahol hadsereget gyűjtött és betört Egyiptomba. A két sereg Pelusiumnál találkozott, de még nem került sor összecsapásra, amikor a pharszaloszi csatát követően Pompeius partra szállt, hogy védencénél keressen menedéket riválisa, Caesar elől, de a miniszterek parancsára még azelőtt meggyilkolták, hogy beszélhetett volna Ptolemaiosszal.

Caesar hamarosan megérkezett, és úgy döntött, maga rendezi a Róma számára életbevágó fontosságú „éléstár”, Egyiptom helyzetét. Ő azonban hamarosan az elé siető, fiatal Kleopatra befolyása alá került – nemsokára gyerekük is született, Caesarion –, úgyhogy Ptolemaiosz miniszterei megpróbáltak végezni vele. Alexandriában lázadást robbantottak ki a római hadvezér ellen, és Pelusiumból titokban kivonták a hadsereget. Caesart felkészületlenül érte a támadás, de maroknyi híve élén kitartott. A városi harcokban égett le a híres alexandriai könyvtár. Ptolemaiosz eleinte Caesar foglya volt, de később elengedték, hogy lecsillapítsa a tömegeket – ehelyett ő az élükre állt. Nemsokára Caesart megsegítendő Pergamoni Mithridatész szíriai hadakkal indult Egyiptomba. Ptolemaiosz a Nílus partján foglalta el állásait, készülve a támadásra, ám mielőtt Mithridatész megérkezett volna, Caesar váratlanul a nyomába eredt és legyőzte. A menekülő egyiptomi uralkodó a Nílusba fulladt. A trónon Kleopatra új férje, egyben öccsük, XIV. Ptolemaiosz követte.

  • Werner Huß: Ägypten in hellenistischer Zeit. Beck, München 2001, ISBN 3-406-47154-4
  • Günther Hölbl: Geschichte des Ptolemäerreiches. Politik, Ideologie und religiöse Kultur von Alexander dem Großen bis zur römischen Eroberung. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1994, ISBN 3-534-10422-6
  • Marco Frenschkowski: PTOLEMAIOS XIII. In: Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon (BBKL), 7. kötet, Bautz, Herzberg 1994, ISBN 3-88309-048-4, 1044. hasáb


Előző uralkodó:
XII. Ptolemaiosz
Következő uralkodó:
VII. Kleopátra
XIV. Ptolemaiosz