Wikipédia:Bürokraták kézikönyve
Az oldal tartalma dióhéjban:
Az alábbi lapon a bürokraták működésével kapcsolatos alapvető praktikus tudnivalók szerepelnek, elsősorban maguknak a bürokratáknak. Akinek van jó ötlete, figyelmeztetése, vegye fel bátran ide; ha nem biztos benne, akkor csak említse meg a vitalapon. |
A Wikipédia munkatársai |
---|
Szerkesztők különféle szintű jogokkal |
|
Adminisztratív jogosultságú szerkesztők |
|
Egyéb közfeladatot ellátók |
|
Bevezető
szerkesztésMit tudnak csinálni a bürokraták?
- megerősített szerkesztői jogot adni és elvenni
- járőr jogot adni és elvenni
- bürokrata jogot beállítani és elvenni
- adminisztrátor jogot beállítani és elvenni
- botstátuszt adni és elvenni
- sablonszerkesztő jogot adni és elvenni
- felületszerkesztő jogot adni és elvenni
- 4 napos várakozás alóli felmentést beállítani
Mit nem tudnak csinálni a bürokraták?
- más szerkesztői csoportokat beállítani és elvenni (pl. IP-ellenőr)
- rendetlenkedő botokat blokkolni (ezt az adminisztrátorok üzenőfalán lehet intézni)
- jelszót megváltoztatni
- lapot törölni, lapot levédeni, blokkot kiosztani, védett lapot szerkeszteni stb. (ezekben az adminisztrátorok az illetékesek)
Minden wikiben minden jogot tudnak adni és elvenni az intézők, akik elsődlegesen azokban a projektekben működnek közre, ahol nincsenek saját bürokraták, de indokolt esetben őket is meg lehet keresni angolul (nincs magyar intéző).
A bürokratákhoz kérést intézni a Bürokraták üzenőfala oldalon lehet.
Munkamódszer
szerkesztés„A megerősített szerkesztő és járőr jogot a bürokraták adhatják és vehetik el, a jogosultságok a WP:BÜRÜ lapon kérhetőek.
Jogok megadása
- A megerősített szerkesztő jogot a régebb óta szerkesztő, megbízhatónak megismert szerkesztők kaphatják meg kérés alapján. Megerősített szerkesztő nem lehet olyan szerkesztő, aki spamel, jogsértő tartalmat tölt fel, vandalizál, részt vesz szerkesztési háborúkban, vagy megfelelő forrás- és licencmegjelölés nélkül tölt fel képeket.
- A járőr jogot a megerősített szerkesztő kritériumainak megfelelő és rendszeresen járőröző szerkesztők kaphatják meg.
- Jogok elvesztése
- A járőr jogot elveszíti az a szerkesztő, aki
- többször is olyan lapot hagy jóvá, amiben vandalizmus, spam, nyilvánvaló reklám, vagy hasonlóan egyértelműen kiszűrendő tartalom szerepel;
- egynél többször vesz részt ellenőrzöttséggel kapcsolatos szerkesztési háborúkban (3VSZ);
- egynél több esetben vesz részt ellenőrzéssel kapcsolatos zavarkeltésben;
- kéri a jog visszavonását.
- A megerősített szerkesztő jogot elveszíti az a szerkesztő, aki egynél többször helyez el olyan tartalmat, ami a járőrök által kiszűrendő (lásd feljebb).
A bürokrata a jogosultság odaítéléséről, illetve annak megvonásáról saját hatáskörben dönthet, akár kérés vagy javaslat nélkül is.”
– Wikipédia:Jelölt lapváltozatok#Kik adják és kaphatják a megjelölés jogát?
A bürokraták döntésük meghozatala előtt számos szempontot vizsgálnak. Egy jog megadásához nem kizárólag a szócikk-névtérben tett szerkesztéseket veszik figyelembe, hanem az adott szerkesztő munkásságát, múltját is. A jelöltnek a tőle elvárható mértékig ismernie kell a Wikipédia szabályait, és azokat (minden névtérben) megfelelően kell tudnia alkalmazni.
Egy jog megadása (vagy visszavonása) során a bürokraták mérlegelik többek között
- a hozzászólók véleményeinek arányát
- a hozzászólók indokait
- a hozzászólók személyét (mennyire gyakorlott szerkesztő, hasonló területen szerkeszt-e a jelentkezővel)
- a jelölt szerkesztéseit (helyesírás, stilisztika, technikai megoldások)
- a jelölt vitalapjának tartalmát, archívumát (ha van), és a vitalap történetét (törölt hozzászólások)
- a jelölt szerkesztői lapját, laptörténetét
- a jelölt jelenlétét a közösségi oldalakon illetve a vitalapokon, kommunikációját
- a jelölt előéletét (törölt szerkesztések, esetleges admin-intézkedések, WT-határozatok, korábban megszerzett vagy visszavont jogok, stb.).
A bürokraták döntéseiket önállóan hozzák meg, a támogatások és vélemények csak segítik a munkájukat. A döntés meghozatalakor nem hasonlítjuk egyik szerkesztőt a másikhoz, mindenki egyedi eset.
Pusztán városi legenda, hogy a megerősített szerkesztői jogot csak 200 szerkesztés után lehet megadni: sehol nincs ilyen szabály. Egy szerkesztő alkalmasságának megítéléséhez általában szerencsés, ha van már legalább 200 szerkesztése, de a bürokraták döntését nem korlátozzák statisztikára alapuló megszorítások, hiszen szerkesztés és szerkesztés között komoly különbségek lehetnek.
Nyelvi követelmények
szerkesztésA magyar Wikipédia közösségének alapvető értékei közé tartozik az, hogy örömmel dolgozik együtt mindenkivel, aki a projekt javát akarja, függetlenül az illető nemzetiségi hovatartozásától, lakhelyétől vagy állampolgárságától.[1] A szerkesztők, közreműködők sokszínűsége, nemzetközi, nyelvközi és kultúraközi tapasztalataik is segítik a projektet. Ugyanakkor a magyar Wikipédia szócikkei magyar nyelvűek, emellett a szerkesztőktől elvárás, hogy kommunikáljanak egymással; és ez általában magyarul történik. Aki nem rendelkezik a szócikkek írásához vagy a közösség tagjaival való kommunikációhoz szükséges magyar nyelvtudással, az nem tud a magyar Wikipédia teljes értékű szerkesztője lenni, így ilyen esetekben a különböző jogosultsági kéréseknek csak speciális esetben adunk helyt.
Lemondások elfogadása
szerkesztésAmennyiben egy szerkesztő önmaga kéri valamely jogának visszavonását, a kérését rendszerint teljesíteni szoktuk.
Többször felmerült a kérdés, hogy a megerősített szerkesztői jogról le lehet-e mondani. A kérdést semmi nem szabályozza, a lemondást (a jog saját kérésre történő visszavonását) semmi nem korlátozza vagy tiltja. A közösség véleménye megoszlik a kérdésben, az egyik felfogás szerint a megerősített szerkesztői jog nem tisztség, így arról lemondani sem lehet, míg a másik felfogás szerint ha egy jog elnyerését kérelmezni kell, akkor arról le is lehet mondani.
A lemondások elbírálásánál érdemes szem előtt tartani, hogy amennyiben a kérést elutasítjuk, úgy a szerkesztő néhány nemkívánatos szerkesztéssel könnyen el tudja érni, hogy a jogát hivatalból kelljen visszavonnunk (ld.: "A megerősített szerkesztő jogot elveszíti...").
Inaktivitás miatt felfüggesztett jogok visszaadása
szerkesztésOlyan esetben, amikor egy szerkesztő valamely korábban már megszerzett, de inaktivitás miatt felfüggesztett jogát szeretné visszakapni, az eljáró bürokratának megvan a lehetősége, hogy – ha indokoltnak látja – az előzményekre tekintettel soron kívül (pl. botok esetében újabb próbaszerkesztések nélkül) visszaadja a jogot.
Azoknál a tisztségeknél, melyeknél a jog megadását a közösség szavazással dönti el (pl. adminisztrátorok, bürokraták), az inaktivitás miatt megszűnt jogok visszaadásához új szavazás kiírása szükséges.
Admin-jog inaktivitás miatt történő elvesztésének beállítása
szerkesztésBár több más jognál is a bürokraták feladata az inaktivitás esetén történő jogmegvonás, de az adminok inaktivitását az arról szóló irányelv eltérően szabályozza. Az admin-jog inaktivitás esetén történő elvesztéséről 2009-ben szavazott a közösség, az irányelv szövege nagy arányú, 80 %-os támogatottsággal került elfogadásra.
A megszavazott szöveg tényszerűen azt mondja ki, hogy az inaktív admin "adminisztrátori jogosultságát elveszti", a szövegkörnyezet pedig kihangsúlyozza ennek automatizmusát (a megelőző vitákban kifejezetten szóba került, hogy a jogvesztés automatikus legyen: senkinek ne legyen mérlegelési joga, ne legyen kivétel, akár Grin is veszítse el inaktivitás esetén admin-jogát). Tehát az inaktív adminisztrátorok admin-jogukat automatikusan elveszítik (az adminok aktivitását ez az eszköz, az utolsó admin-tevékenységüket ez az eszköz mutatja), a bürokraták azt csak (mérlegelési jog nélkül) beállítják.
Az adminok megválasztásánál, visszahívásánál, inaktivitásánál, WT-általi jogfosztásnál a bürokratáknak egyáltalán nincs mérlegelési vagy döntési jogköre: pusztán a változások beállításának végrehajtása a feladatuk, a közösség döntéseit nem bírálhatják felül.
2018 decemberében felmerült, hogy az inaktív adminokat kell-e előzetesen figyelmeztetni joguk elvesztésére annak (automatikus) bekövetkezte előtt. Mivel a kérdéses jogvesztés időponthoz kötött és automatikus, viszont egyik szerkesztő vagy szerkesztőcsoport sem kötelezhető konkrét feladat határidőhöz kötött elvégzésére, így sem a bürokratáknak, sem másoknak nem feladata ez. Bár az irányelv 2009-es előkészítése során felvetődött a kérdés, de erre akkor senki nem is reagált, és a megszavazott szövegbe sem került bele. Ettől függetlenül bárki figyelmeztetheti az inaktív admint, de nem feladata ez sem a bürokratáknak, sem a többi adminnak.
- 2019-ben az egyik inaktivitása miatt admin-jogot vesztett szerkesztő újra jelölve lett adminnak, de az újraválasztás az alacsony részvétel miatt érvénytelen lett. Több hozzászóló is úgy vélekedett, hogy a magyar Wikipédián elvárás az adminoktól, hogy ne csak önmaguk után takarítsanak, hanem a közösség érdekében is dolgozzanak.
Lezárás
szerkesztésA javaslatokat általában 5-7 nap után szoktuk elbírálni, hogy aki akar, az hozzászólhasson. Ha azonban a jelölés teljesen egyértelmű, akkor akár 1 napon belül is lezárjuk igennel vagy nemmel.
A "nem-megadás" minden esetben azt jelenti, hogy még nem, egy későbbi időpontban természetesen újra lehet kérni.
Szerkesztői jogosultságok beállítása
szerkesztésA szerkesztői jogosultságokat a Speciális:Szerkesztők jogai oldalon lehet beállítani; itt be kell írni a szerkesztő nevét, ekkor megjelenik egy lista a beállítható és nem beállítható jogokkal, illetve a szerkesztőhöz kapcsolódó naplóbejegyzésekkel (a felület elérhető az adott szerkesztő közreműködéseiből, a szerkesztő szerkesztői lapjáról illetve a {{szerkesztő}}
sablon megfelelő linkjéről is).
Az ok mezőbe a kérés helyét írjuk be, pl. a bürokraták üzenőfalának megfelelő szakaszát, szavazás esetén a szavazásra mutató linket.
Korábban a járőröknél kikapcsoltuk a megerősített szerkesztői jogot, az adminisztrátoroknál pedig a járőrjogot. 2019 szeptemberében többen jelezték, hogy az adminisztrátorok esetenként nem érik el a járőrfunkciókat (a problémával kapcsolatban elindított hibajegy: T233561), ennek kapcsán felmerült a javaslat, hogy minden adminnak be kéne állítani a járőrjogot is, illetve a jövőben az admin-jog megadásánál nem kéne törölni a járőr-jogot. A kérdésről szó volt a büro-üzenőn és a büro-levelezőlistán is. A megbeszélések alapján 2020 januárjában az adminisztrátoroknál és a járőröknél is visszakapcsoltuk a korábban kikapcsolt jogosultságokat:[2] a jövőben egy új jog megadásánál nem szükséges a korábban megszerzett jogokat kikapcsolni.
- 2020 decemberében egy újabb kísérlet történt az adminok és a járőrök önként jelentkezői körében, de utóbb kiderült, hogy a korábbról ismert problémák nem oldódtak meg; többen kérték a kísérlet előtti állapot (minden jogosultság bekapcsolva tartása) visszaállítását.
A szerkesztői jogosultságok beállításainak naplója a Speciális:Rendszernaplók/rights oldalon érhető el, az adott csoportok jogai pedig a Speciális:Szerkesztői csoportok jogai lapon láthatók.
Botstátusz
szerkesztésA botstátusz kérése a gyakran futtatott botok esetében kötelező, hogy a járőröknek ne kelljen minden szerkesztést egyenként végigellenőrizni. A botstátusz előnye, hogy a változtatásaik megjelenítése a friss változtatások között és a figyelőlistán kikapcsolható.
A botok külön felhasználói fiókkal rendelkeznek, és a szerkesztői lapjukon fel kell tüntetni a botgazdát (lásd: {{Regisztrált bot}}
(?) sablon). A botok listája megtalálható a Wikipédia:Botok oldalon.
A botgazdának ismernie kell a botok, a cikkek létrehozása bottal és a szócikkírás bottal útmutatókat, valamint a jelentkezést megelőzően 50-100 tesztszerkesztést kell végeznie még botjog nélkül (lásd: {{nem regisztrált bot}}
(?) vagy {{robot tesztüzemben}}
(?)), hogy a közösség és a bürokraták ellenőrizni tudják azok helyességét.
A botgazdák botjuknak botstátuszt a Wikipédia:Bürokraták üzenőfala/Botjelentkezés oldalon, a bemásolható sablonnal kérhetnek.
A botjog beállításához ellenőrizd át a bot tesztszerkesztéseit, hogy rendben vannak-e. A botjogot a Speciális:Szerkesztők jogai oldalon lehet beállítani (de a sablon is tartalmaz linket erre az oldalra). Ha megadtad a botjogot, keretezd be a kérést, a státuszt pedig állítsd aktívra.