Volvo

svéd autógyártó vállalat
Ez a közzétett változat, ellenőrizve: 2024. augusztus 20.
Ezen cikk témája a Volvo Group – AB Volvo; a Volvo Cars autógyár, mely a Volvo védjegyet használja.

A Volvo-csoport svéd autógyártó vállalat, amely személygépkocsik mellett teherautókat, autóbuszokat, munkagépeket gyárt, valamint tengerészeti és ipari alkalmazásra meghajtási rendszereket, repüléshez és űrhajózáshoz szükséges alkatrészeket, és pénzügyi szolgáltatásokat is kínál. A későbbi gépkocsigyártó 1927. április 14-én alakult meg Göteborg városban, mint az SKF csapágygyárról levált önálló cég. A Volvót 2007 júniusában törölték a NASDAQ-ról, de a stockholmi tőzsdén továbbra is jegyzett cég.[1]

AB Volvo
Típuspublikus
Alapítva1927-ben az SKF által
SzékhelySvédországGöteborg, Svédország Svédország
VezetőkCarl-Henric Svanberg
(Az Igazgatóság elnöke)
Martin Lundstedt
(Elnök-vezérigazgató)
AlapítóSKF
Iparággépjárművek
Formasvéd részvénytársaság
TermékekSzemélyautók
Tehergépkocsik
Buszok
Munkagépek
Hajtási rendszerek tengerészeti és ipari alkalmazásra (Volvo Penta)
Űrkutatási alkatrészek
Pénzügyi szolgáltatások
Alkalmazottak számakb. 100 000 (2007)
Leányvállalatai
  • Volvo Autóbuszok
  • Volvo Trucks
  • Volvo (United States)
  • Volvo (Canada)
  • Volvo (Germany)
  • Volvo Powertrain
  • Volvo Construction Equipment
  • Volvo Penta
TőzsdeNasdaq Stockholm AB

Az AB Volvo weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz AB Volvo témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Volvo latin kifejezés a "volvere" szóból képezve, jelentése "gurulok", "gördülök". A Volvo név 1911 májusában lett bejegyezve, mint önálló cég a SKF AB-n belül, bejegyzett védjeggyel, azzal a szándékkal, hogy különleges golyóscsapágyak sorozatára használják a nevet, de ez csak rövid ideig működött ilyen formában, az SKF úgy határozott, hogy minden csapágyat "SKF" védjeggyel látnak el a későbbiekben.

Az Volvo AB nem tevékenykedett 1926. augusztus 10-ig, mikor Assar Gabrielsson, az SKF értékesítési igazgatója és Gustav Larson mérnök egy évnyi előkészület után belekezdtek tíz prototípus legyártásába, megkezdve ezzel a Volvo AB gépkocsigyártását az SKF-csoporton belül. A Volvo AB-t 1935-ben jelentették be a stockholmi tőzsdén, majd az SKF megkezdte a részvények árusítását.

Az első sorozatban gyártott Volvo személygépkocsi, a Volvo ÖV 4 1927. április 14-én hagyta el az üzemet, ami a Volvo alapításának hivatalos dátuma.

1999-ben a Volvo személygépkocsi-gyártó részlegét megvette a Ford.[2] Majd 2010-ben aláírták a svédországi Göteborgban azt a megállapodást, amelynek értelmében a kínai Zhejiang Geely autóipari csoport 1,8 milliárd dollárért megvette az amerikai Fordtól a személygépkocsi-gyártó részleget.[3]

A Volvo történelme

szerkesztés

A Volvo mérnökei az utasok védelme mellett kiemelt figyelmet fordítanak a gyalogosok biztonságára is.[4] A Volvo-csoport 1927 óta létezik, amikor az első Volvo gépkocsi legördült a göteborgi üzem futószalagjáról.[5] Ebben az évben mindössze 297 kocsi épült meg.[6] Az első teherautó , az LV Serie 1 1928 januárjában mutatkozott be. 1930-ban a Volvo 639 autót adott el,[6] a teherautók európai exportja ez után indult; a gépkocsik Svédországon kívül nem váltak jól ismertté a második világháborúig.[6]

A hajómotorgyártás majdnem addig tartozott a csoporthoz, mint a tehergépkocsik. Az 1907-ben alapított Pentaverken hajómotor-gyártó céget 1935-ben vette meg a Volvo. A később rendkívül népszerűvé vált U-21 csónakmotort 1926-ban mutatták be. A gyártás 1962-ig folytatódott.

Az első autóbuszt, amit találóan B1-nek neveztek, 1934-ben vezették be, továbbá az 1940-es évek elejére repülőgépmotorokkal is bővítették a kínálatot.

1999. január 28-án a Volvo-csoport 6,45 milliárd amerikai dollár ellenében eladta személygépkocsi-gyártó részlegét, a Volvo Personvagnart (más néven Volvo Car Corporation) a Ford Motor Company-nak.[2]

 
Volvo L90F

A Volvo-csoport jelenleg a haszonjárművekre összpontosít. A csoport helyzete ezen a területen megszilárdult a Renault Trucks és a Mack Trucks 2001-es felvásárlásával, és így Franciaországban és az Amerikai Egyesült Államokban is vannak leányvállalatai. Szolgáltatási területen az utóbbi tíz évben gyors fejlődésen ment keresztül a cég, például pénzügyi megoldások segítik a gyártó üzletág eladásait. 2007-ben a Volvo-csoport megszerezte a Nissan Diesel tehergépkocsi-gyártó részlegét a Nissan Motors-tól, ami az ázsiai terjeszkedést segíti elő.

2017-ben bejelentették, hogy 2019-től minden újonnan bevezetett Volvo-modellt elektromos hajtással fognak felszerelni. Ezzel a cégnél véget fog érni a tisztán belső égésű motorral hajtott járművek korszaka.[7] Ezt a célt nem sikerült elérniük. Az új célkitűzés az, hogy a 2020-as év közepére minden második eladott autójuk elektromos meghajtású és minden harmadik önvezető autó legyen.[8]

A Volvo védjegy

szerkesztés

A Volvo Trademark Holding AB tulajdoni részén egyenlően osztozik az AB Volvo és a Volvo Car Corporation.

A cég fő tevékenysége a védjegyek birtoklása, fenntartása, védelme és megőrzése (beleértve a Volvo feliratot, a Volvo márkajegyeket (hűtőrácson az átlós vonal és az embléma), a Volvo Aero-t, és a Volvo Penta-t) a tulajdonosok nevében, és a tulajdonosok felhatalmazása a használatra. A mindennapos munka a védjegyek bejegyzéséről, karbantartásáról és a bejegyzett védjegyek védelméről szól. A holding lép fel az illetéktelen használat és bejegyzés ellen, amelyek a Volvo védjegyekkel megegyezőek, vagy ahhoz hasonlóak.

A Volvo márka

szerkesztés
 
Volvo C70

A márka innovatív reklámstratégiáinak egyike a Volvo for life Awards, egy grassroots program, amelyben olyan hétköznapi embereket tüntetnek ki, akik nem hétköznapi dolgokat tesznek a közösségükért. A díjakat három kategóriában osztják ki – biztonság, életszínvonal és környezet – minden, ami a márka értékeihez kapcsolódik. A közönség olyan egyéneket javasolhat a program honlapján (www.volvoforlifeawards.com), akik nagy mértékben segítették a közösséget. Továbbá a közönség javaslatokat tehet a Butterfly Award-ra, ami gyerekeket ismer el, akik a világ jobbá tétele érdekében tevékenykedtek. A jelölési szakasz után az amerikai közönség szavazhat a honlapon a legtöbb szavazatot kapottak közül, és a program kiválasztott döntőbizottsága kiválasztja a nyerteseket, akiket a Volvo kitüntet az évente New Yorkban megrendezett díjátadó ünnepségen.

A márka reklámstratégiái közé tartozik a vitorlás verseny, a Volvo Ocean Race, korábbi nevén Whitbread Around the World Race támogatása. Ez a legnagyobb világ körüli jachtverseny, amely először 2001-2002-ben került megrendezésre ilyen formában. Ezeken kívül van még a Volvo Baltic Race és a Volvo Pacific Race. valamint a gazdagságot mutató képét a világ minden részén szervezett golfversenyekkel erősíti olyan bajnokságokkal, mint a Volvo Masters, és a Volvo China Open.

A Volvonak régóta fennálló kötelezettségei vannak az ISAF-ben, és benne van a Volvo/ISAF World Youth Sailing Championship-ben 1997 óta.

Továbbá a Volvo támogatja a Show Jumping World Cup-ot az 1979-es kezdettől 1999-ig.

Jelenlegi modellek

szerkesztés

Volvo Adventure

szerkesztés

A Volvo Adventure a Volvo és az ENSZ által szervezett nemzetközi környezetvédelmi verseny, amely a legrangosabb ezen a területen.

Volvo vállalatok

szerkesztés

Vállalatok a Volvo csoporton belül:

Üzleti egységek

szerkesztés

A csoport cégeit számos üzleti egység is támogatja:

Lásd még

szerkesztés

Márkák a Volvo-csoporton belül

szerkesztés

A Volvo márka évtizedek alatt épült fel, és jelenleg az egyik legismertebb,és legelismertebb autómárka.

A Renault Trucks, és a Mack Trucks 2001-es felvásárlásával létrehozták Európa legnagyobb, a világon a második legnagyobb nehéztehergépkocsi-gyártó cégét, amely széles termékskálával rendelkezik. A Mack az egyik legismertebb tehergépkocsi márka Észak-Amerikában, míg a Renault Trucks különleges helyzettel rendelkezik Dél-Európában.

A Volvo Bus Corporation tulajdonában lévő Prevost Car Észak-Amerikában a prémium turistabuszok, luxus- és egyedi felépítmények vezető . A Nova Bus – a Prevost része – vezető város buszok tervezése, gyártása és értékesítése terén.

A Polestar a Volvo nagyteljesítményű változataiért volt felelős, 2015-ben megvásárolta a Volvo és önálló márkáként, elektromos autókat fog árusítani az anyacég technikáját felhasználva.

  1. AB Volvo applies for delisting from Nasdaq - Forbes.com. [2007. október 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2008. április 9.)
  2. a b Bradsher, Keith. „INTERNATIONAL BUSINESS; Ford Buys Volvo Car Unit in Bid To Lift Profile of Luxury Models”, The New York Times, 1999. január 29. (Hozzáférés: 2024. augusztus 19.) (amerikai angol nyelvű) 
  3. Kínai cég vette meg a Volvót (magyar nyelven). 24.hu, 2010. március 28. (Hozzáférés: 2024. augusztus 19.)
  4. A Volvo mérnökei gyalogos-érzékelő rendszerrel szerelik fel a V40-es modellt. [2014. július 28-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. július 24.)
  5. Volvo 80 years. [2009. október 22-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2008. április 9.)
  6. a b c Georgano, G. N. Cars: Early and Vintage, 1886-1930. (London: Grange-Universal, 1985)
  7. 2019-től minden Volvo modellben lesz villanymotor. nol.hu, 2017. július 5. (Hozzáférés: 2017. július 6.)
  8. Ny teknik(svédül)

További információk

szerkesztés
A Wikimédia Commons tartalmaz Volvo témájú médiaállományokat.