Rondella
A rondella egy erős tüzérségi erődítmény, amely a szomszédos várfalakhoz hasonló magasságú, lekerekített vagy kör alakú építmény. Ha egyértelműen magasabb, mint a falak, akkor ágyútoronynak nevezzük.
Rondella | |
A Rondella Fortezza Firmafede, Sarzana (Észak-Olaszország), 15. század | |
A Wikimédia Commons tartalmaz Rondella témájú médiaállományokat. |
Kialakítása
szerkesztésA normál védőtoronyhoz képest hatalmas tömegű rondellák kialakítása lehetővé tette a nehéz ágyúk bevetését. Földből, kőből vagy téglából épültek; utóbbi esetben boltozatos helyiségekkel (kazamaták) a belsejükben.
Története
szerkesztésMegjelenése
szerkesztésA rondellák a 15. században jelentek meg, amikor az ágyú fokozatosan hatékony ostromfegyverré fejlődött. A rondellák a legrégebbi állandó tüzérségi erődítmények. Virágzásuk a 15. században és a 16. század elején volt. A tüzérségi rondellák korai példái Tábor városának 1433 előtti erődítményei és a Sion-kastélyé, amelyek 1426/27 körül, és minden bizonnyal az 1437-es ostrom előtt módosultak. Más korai közép-európai példák, amelyek fennmaradtak, a Bolzano melletti Sigmundskron-kastélyban (1473-ból), a hesseni Friedewald vízi kastélyban (1476-ból), a szomszédos Herzbergben (1477-ből), Haut-Kœnigsbourg 1479-ből, Breuberg (1480 körül), Halléban Saale (1484-ből), Burghausen Salzach (1488 körül), a heidelbergi várkastély (1490/1500 körül), vagy a marburgi vár délnyugati rondellája (1522–23) és a Fulda-rondella alakjában a Kassel-palota előtt (1523).
Bukása
szerkesztésA patkó alakú bástyához hasonlóan a rondellának is van egy úgynevezett vak foltja, ami sebezhetővé teszi. Ezenkívül a felső szintjén kevés hely volt a nehéz ágyúk számára. Még egy gömbölyű kazamatában is csak néhány ágyút lehetett elhelyezni, mert sok fegyverfüstöt hoztak létre, amely csak lassan oszlott fel. A rondella a késő középkori erődítmények egyik fejlődési állomása volt, és nem felelt meg a korai újkor védekezési követelményeinek. Még az olyan nagy és vastag falú rondellák építése, mint a schaffhauseni Munot-ban, 1563 és 1585 között épült, sem volt megfelelő válasz az akkori technológiára.
A 16. század folyamán hátrányai miatt a rondellák helyét sok helyen felváltotta az olasz gyakorlaton alapuló, ötszögletű alaprajzú hegyesszögű bástya. A szögletes bástya előnyei ellenére a különböző európai erődítményeket egészen a 17. századig rondellák védték, ami részben az erődépítés magas költségeinek tudható be. Ezenkívül a bástya tervezésével kapcsolatos szakértelem csak nagyon lassan terjedt el Európa számos részén.
Későbbi design és újbóli megjelenése
szerkesztésA szögletes bástya feltalálása után még évtizedekig rondellákat építettek, bár gyakrabban földmunkákkal vagy kőzet-föld kombinációkkal (tüzérsáncokkal) kombinálva, egy folyamatos fő védelmi vonal részeként, amely nagyobb védelmet biztosított a tüzérségi tűzzel szemben.
Az újabb típusra példák a két rondella (a Heidelberg-kastély nyugati oldalán lévő tüzérsáncok 1526 körül), Celle város erődítményeinek bővítése (1530 körül, amelyek nem maradtak meg), a Pfalzel an der Mosel kis tornya (1532-ből), a solothurni négy tüzérségi torony (1534-ből), a Sparrenburg három méteres bielefeldi rondella mellett (1535-ből) és a Württemberg-állambeli Hohentwiel-erőd rondellája (1538). Még Nürnberg császári városa is épített 1527 és 1550 között több kisebb rondellát, 1556 és 1559 között pedig a főkapuknál lévő négy kiemelkedő kerek tornyot mint tüzérségi platformot, miként a császárváros, Rothenburg ob der Tauber 1572-ben. Sok erőd teljes egészében egymással összefüggő rondellákból áll, például az Anglia déli partján található Deal-kastély, amelynek építését 1539-ben kezdték el. A rondella a 18. és 19. század végén újra divatba jött a haditechnika változásai miatt.
Plassenburgi példa
szerkesztésA kulmbachi Plassenburg erődnél két „lépcsőzetes” rondella található. Az egyik egy magas, belső rondella, amelyet egy sokkal nagyobb külső rondellába építettek. Ez Németország egyik legnagyobb fennmaradt rondellája. A belső és a külső rondellákon két ágyúfedélzet található, ami azt jelenti, hogy egy lépcsőzetes rondella négy ütegből nagy tüzerőt jelentett. Az erődítményt rondelláival a hadsereg használta egészen az 1806-os napóleoni háborúkig. A két rondella az erőd nyugati részén épült újjá, miután a helyére kerül az 1554-et követő második őrgróf háborúban, bár addigra a bástyák már túlhaladtak rajtuk. Ezt követően 1557 és 1607 között további bástyákat emeltek.
Irodalom
szerkesztés- Olaf Wagener, Thomas Kühtreiber: Taktik und Raum. Vorwerke als Elemente des Burgenbaus im 15. und 15. Jahrhundert , in: Die Burg zur Zeit der Renaissance. Berlin, München, 2010, 111–126. o. ISBN 978-3-422-07023-3 (németül)
- Stephan Hoppe: Artilleriewall und Bastion. Deutscher Festungsbau der Renaissancezeit im Spannungsfeld zwischen apparativer und medialer Funktion, in: Jülicher Geschichtsblätter, 74/75 (2006/2007), 35–63. o. (németül)
- Burger, Daniel: Die Landesfestungen der Hohenzollern in Franken und Brandenburg, in: Die Plassenburg, Schriftenreihe für Heimatforschung und Kulturpflege in Ostfranken, Kulmbach, 2000 (németül)
- Horst W. Böhme, Reinhard Friedrich, Barbara Schock-Werner (szerk. ): Wörterbuch der Burgen, Schlösser und Festungen. Reclam, Stuttgart, 2004 ISBN 3-15-010547-1 (németül)
- Hartwig Neumann: Festungsbau – Kunst und Technik. Bechtermünz, Augsburg, 2000 ISBN 3-8289-0395-9 (németül)
Fordítás
szerkesztésEz a szócikk részben vagy egészben a Roundel (fortification) című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.