Nagano

város Japánban
Ez a közzétett változat, ellenőrizve: 2024. szeptember 21.

Nagano (japánul: 長野市, Nagano si, nyugaton Nagano-shi) város Japánban, Nagano prefektúra székhelye. A prefektúra északi oldalán helyezkedik el, közel a Csikuma és a Szai folyó torkolatához, Honsú szigetén.

Nagano (長野市, Nagano)
Balról: Zenko-dzsi, Togakusi hegy, Kinasza község, Nagano Big Hat aréna, Kawanakadzsima madártávlatból, Oku- Szubana völgy, Marukome, Nagano egy központja, ami híres miso termékeket készítő vállalat Japánban, Oyaki (Japán édesség), Togakusi sípálya, Macusiró kastély
Balról: Zenko-dzsi, Togakusi hegy, Kinasza község, Nagano Big Hat aréna, Kawanakadzsima madártávlatból, Oku- Szubana völgy, Marukome, Nagano egy központja, ami híres miso termékeket készítő vállalat Japánban, Oyaki (Japán édesség), Togakusi sípálya, Macusiró kastély
Nagano címere]]
Nagano címere
Nagano zászlaja]]
Nagano zászlaja
Egyéb jelképek
FaJapán hárs
VirágAlma
Közigazgatás
Ország Japán
RégióCsúbu
PrefektúraNagano prefektúra
PolgármesterHiszao Kató
Irányítószám380-8512
Testvérvárosok
Lista
Népesség
Teljes népesség367 184 fő (2021. márc. 1.)[1]
Földrajzi adatok
Terület737,86 km²
IdőzónaJST, UTC+9
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 36° 38′ 55″, k. h. 138° 11′ 41″36.648667°N 138.194694°EKoordináták: é. sz. 36° 38′ 55″, k. h. 138° 11′ 41″36.648667°N 138.194694°E
Elhelyezkedése Nagano térképén
Elhelyezkedése Nagano térképén
Nagano weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Nagano témájú médiaállományokat.
Nagano belvárosa

A város teljes területe 834,85 km². 2011. április elsejei adatok szerint a város népessége körülbelül 387 146 fő, népsűrűsége 460 fő négyzetkilométerenként.

Nagano leginkább a Zenkódzsi, 7. században épített buddhista templomról híres, ahonnan kilátás nyílik az egész városra. A várost évente több millió turista látogatja. Nagano eredetileg Kamiminocsi körzet egyik városa volt, amit Kelet-Japán legnagyobb fa építménye, a hegytetőn lévő templom köré építettek, de mostanra, magába foglalja Sarasina, Hanisima és Kamitakai körzeteket is. Itt rendezték meg az 1998. évi téli olimpiai játékokat.

Környező önkormányzatok:

Mjókó város kivételével mind Nagano prefektúrában található.

Történelem

szerkesztés

A város Minucsi (水内郡), Takai (高井), Szarasina (更級郡), és Hanisina (埴科郡) körzetekben, az ősi Sinano provinciában fekszik. 642-ben a Zenkódzsit áthelyezték a jelenlegi Iida városába. Később Monzen városa egy lett a Hokkoku-Kaido „motelvárosai” közül. Itt zajlott le a Kavanakadzsima-i csata, beleértve a Takeda Singen és (武田信玄) és Ueszugi Kensin (上杉謙信) közötti harcot. 1742-ben (Inu-no-Manszui (戌の満水 vagy 千曲川大洪水), a víz magassága elérte a 6,4 métert Akanumánál (Tomojó régebbi városának határához közel.). A Zenko-dzsi földrengésnek köszönhetően (1847. május 8.) közel 10,000 ember vesztette életét. Nagano 1897-ben kapta meg „város” státuszát. A Macusiró Földalatti Császári Főhadiszállást (松代大本営跡 Matsushiro Daihon'ei Ato) építését 1944-ben kezdték el, de a második világháború véget értével, (1945-ben) befejezése törölve lett. A város adott otthont a legnagyobb egyesülésnek az 1. Sóva korban 1954-ben. 1959-ben a Csikuma folyó áradása miatt 71 ember tűnt el vagy halt meg, valamint 20,000 otthont árasztott el a víz. A 2. Sóva korszak legnagyobb egyesülése itt zajlott le 1966-ba. Itt történt a Macuhiró földrengés (松代群発地震). 1895-ben, a földcsuszamlás következtében (地附山地すべり災害) 27 ember halt meg, és 60 lakóház vált lakhatatlanná, vagy károsodott súlyosan. A város adott helyet az 1998. évi téli olimpiai játékoknak és a Paralimpiai játékoknak. 1999-ben Nagano „Központi Város” (中核市) lett. A Heiszei kor népkeveredésének köszönhetően a város abszorbeálta Tojonó, Togakusi és Kinasza (Kamiminocsi körzetből) valamint Óóka (Szarasina körzet) önkormányzatát is. Naganóban tartották a speciális téli olimpiai világjátékokat 2005-ben.

Terjeszkedés

szerkesztés

1897. április elsején alapították meg Nagano városát. Ez volt az első város Nagano prefektúrában, Japánban pedig a 43. A második és jelenlegi várost, 8 önkormányzat összeolvadásból alapították meg 1966. október 9-én. 2005. január elsején, összeolvadt Kamiminocsi (Tojonó, Tokagusi, Kinasza) és Szarasina (Óóka) körzetek önkormányzataival. 2010. január elsején Nagano abszorbeálódott Sinsúsinmacsi várossal és Nakadzsó községgel Kamiminocsi körzetből.

Nagano éghajlata nedves szubtrópusi, határosan a nedves kontinentális éghajlattal. Védetten az ország belső völgyeiben fekszik, ami azt jelenti, hogy Hokkaidót leszámítva kevesebb csapadék éri, mint Japán bármely más részét. Télen a várost erős havazás éri, decembertől márciusig a hó magassága eléri a 2,57 métert, de ezek a téli hónapok még így is kevésbé borongósak, mint a partvidéken Hagitól Vakkanaiig.

Népesség

szerkesztés
A népesség alakulása 2010 és 2021 között
Lakosok száma
381 511
377 598
367 184
201020152021
Adatok: Wikidata

1998. évi téli olimpiai játékok

szerkesztés

Itt rendezték az 1998-as téli olimpiát és paralimpiai játékokat. Ez volt a harmadik olimpia és a második téli olimpia, amit Japánban tartottak, az 1964-es tokiói nyári olimpiai játékok és az 1972-es szapporói téli olimpia után (ami egyben az első téli olimpia volt, amit valaha Ázsiában tartottak). 2010 óta Nagano a legdélebbi helyszíne a téli olimpiai játékoknak. A naganói olimpiai megemlékező maraton (長野オリンピック記念 長野マラソ) is itt kerül évenkénti megrendezésre, hogy megemlékezzenek az eseményről.

Nevezetességek

szerkesztés

A Kawanakadzsimai csata történelmi helyszíne parkká lett átalakítva, városi múzeummal kiegészülve a Zenkódzsi történelméről.

Macusiró, a Szanada klán egykori települése, a város nyugati oldalán található. A város megőrizte a történelmi légkört, fennmaradt szamuráj rezidenciáival, templomaival és kertjeivel a feudális korból, beleértve Szanada Dzsumangoku feudális nagyúr kastélyának és kúriájának maradványait.

Sportlétesítmények épültek a téli olimpiára, ilyen például az M-Wave gyorskorcsolya aréna (ami a föld legnagyobb, fából készült függesztéses tetőszerkezete), a Big Hat aréna és az Aqua Wing aréna.

A város északi részén fekszik Iizuna község. Népszerű célállomás télen és nyáron egyaránt síközpontja, üdülőhelyei, onszenjei, 10 tava és hegyi útjai miatt.

Északkeleten található Japán legnagyobb síparadicsoma a Siga Kogen és a hozzá közel eső Dzsigokudani Majom Park, ami híres vad japán makákóiról, akiket gyakran látni a meleg vizű forrásokban fürdőzni.

Délen a belváros szívében, Sinanóban a Csausz hegy ad helyet a Nagano Chausuyama Állatkertnek, a kültéri dinoszauruszparknak, a botanikus kertnek és a természettörténelmi múzeumnak.

Közlekedés

szerkesztés
 
Nagano Olimpiai Stadionja, napjainkban a Nagano Baseball Stadion

A város fő vasúti központja Nagano Állomás és az ennél valamivel kisebb Sinonói állomás, amiket az olimpia miatt kiterjesztettek. A Hokuriku Sinkanszent 1997-ben nyitották meg (kezdetben Nagano sinkanszennek is nevezték) összekapcsolva Naganot, Takaszakival és Gunmával. Nagano állomás még része a Sinanó vasúti vonalnak, a Sinecu fővonalnak, és az Iijama vonalnak. A Japán vasúti Csúó fővonal összeköti Naganot Nagoja fővárossal Aicsi Prefektúrában.

A Nagano elektromos vasút ugyanúgy magába foglalja a Nagano vonal fő állomásait, a városon és a külvároson belül.

A vasúti vonal által délen, a város összeköttetésben áll a Sinonói vonalon keresztül Macumotóval, ami a Sinonói állomással végződik.

A Kavanakadzsima Busz és a Nagano Dentecu busz vállalat tartozik a városhoz. Mindkettő Nagano állomásról indul. A Nagano Busz terminál az állomás nyugati oldala.

 
M-Wave Aréna

A városhoz legközelebb eső repülőtér a Macumotó repülőtér. Busszal, gyors járattal 70 perc távolságra van Naganotól.

 
Zenko-dzsi, Nagano ősi temploma
 
Fürdőző vadon élő japán makákó a Dzsigokudani meleg vizű forrásnál

A városban alap, közép és felsőfokú oktatási intézmény is található valamint szakiskola.

Középfokú

szerkesztés

Felsőfokú

szerkesztés

Szakiskola

szerkesztés

A helyi Futball klub az AC Nagano Parceiro a J3 ligában.

Testvérváros

szerkesztés

  Clearwater, Florida, Egyesült Államok

  1. 毎月人口異動調査/長野県 (japán nyelven). (Hozzáférés: 2021. március 31.)

Fordítás

szerkesztés
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Nagano, Nagano című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Hivatkozások

szerkesztés
  1. 市政情報 > 市の沿革・概要 > 人口・面積・自然. Nagano hivatalos weboldala (Japán nyelvű). Nagano City. Retrieved May 1, 2015.
  2. "Yamanouchi Town". Info-yamanouchi.net. Retrieved 2013-10-04.
  3. 長野市・信州新町・中条村合併後調査報告について. Nagano hivatalos weboldala (Japán nyelvű). Nagano City. Retrieved 18 September 2011.
  4. "平年値(年・月ごとの値)". Japan Meteorological Agency. Retrieved 2010-10-29.
  5. "観測史上1~10位の値(年間を通じての値)". Japan Meteorological Agency. Retrieved 2010-10-29.
  6. Snow Monkeys. "Shiga Kogen | Snow Monkeys". Yudanaka-shibuonsen.com. Retrieved 2013-10-04.
  7. Snow Monkeys (2012-09-27). "Snow Monkey park | Snow Monkeys". Yudanaka-shibuonsen.com. Retrieved 2013-10-04.

További információk

szerkesztés