Nágel Lajos

író, újságíró, szerkesztő, könyvkiadó
Ez a közzétett változat, ellenőrizve: 2023. július 4.

Nágel Lajos[1] (álneve: Nemes Lajos, névváltozat: Nemes-Nágel Lajos,[2] szignója: N. L.,[3] külföldön: Louis Nagel; Igló, 1908. június 1.Genf, 1997. szeptember 17.) magyar származású író, újságíró, szerkesztő, könyvkiadó. Öccse Nemes Endre festőművész volt.

Nágel Lajos
Született1908. június 1.
Igló
Elhunyt1997. szeptember 17. (89 évesen)
Genf
Nemzetiségemagyar
HázastársaJosiane Nagel
Foglalkozásaíró, újságíró, szerkesztő, könyvkiadó
SablonWikidataSegítség

Szülei Nágel Ignác pénzügyi tanácsos és Kugel Teréz. A család előbb Lőcsére, majd Iglóra költözött. Iglón járt gimnáziumba is. Eredetileg orvosnak készült, a bécsi illetve a prágai egyetemen folytatott tanulmányai után Genovában filozófia szakra iratkozott be és védte meg 1931-ben Hegel politikai gondolatai című doktori értekezését. Több nyelven – németül, franciául, olaszul – tudott kiválóan. Cikkei és tanulmányai főleg a kolozsvári Korunkban és a budapesti Kortársban jelentek meg. Az antifasiszta harc jegyében indította el 1935 januárjában a Gondolat című folyóiratot, amelyet Nemes Lajosként mint kiadó és szerkesztő jegyzett, de az év végén átadta a lapot és a szerkesztést Vértes Györgynek.

Budapesten a Galamb utcában nyílt meg az első Nágel Kiadó, ahol irodalmi különlegességeknek számító műveket jelentetett meg.

1939-ben Franciaországban telepedett le.[4] A háború alatt részt vett az ellenállási mozgalomban. 1945 januárjában alapította meg a Les Editions Nagel nevű könyvkiadót, amely Párizs és Genf székhellyel főleg klasszikus francia irodalmi, filozófiai, szociológiai műveket és útikönyveket adott ki. 1952-től élt Svájcban.

Útikönyvei három nyelven – franciául, angolul és németül – jelennek meg. Egyes köteteit spanyolul, olaszul is kiadták. A kötetek a világ szinte valamennyi országát bemutatják. Mindenütt nagyon népszerűek voltak, s számos díjat és elismerést kaptak. Négy nyelven: olaszul, angolul, franciául, németül megjelenő archeológiai sorozata a tudományág legjelesebbjeit gyűjtötte össze.

A kiadó olyan neves szerzők műveit jelentette meg továbbá mint Jean-Paul Sartre, Jorge Amado, valamint Michel Debré, Benedetto Croce, Martin Deslias, Robert Schuman. Kiadta továbbá a modern államelmélet megteremtője, Montesquieu összes műveit vagy Paolo Brezzi páratlan szépségű, a katolicizmus történetét feldolgozó illusztrált művét.[5] Mindez arról tanúskodik, hogy Nágel Lajos a második világháború utáni Európa egyik legjelentősebb könyvkiadója volt.

  • Hegel politikai gondolatai (doktori értekezés), 1931
  • A totális állam és az érdekképviseleti rendszer

Díjak, elismerések

szerkesztés
  • 1985 - Magyar Népköztársaság Csillagrendje - a Gondolat című folyóirat megjelenésének 50. évfordulója alkalmából.
  • Több mint két évtizeden keresztül volt a Ciprusi Köztársaság konzulja Genfben.[6]

Emlékezete

szerkesztés
  1. Hazai irodalomban néha tévesen: Nagel Lajos.
  2. Álnevével, nyilván egyértelműsítő szándékkal.
  3. Pálmai Magda: Gondolat 1935–1937. Repertórium, 91. oldal.
  4. Czellár Judit szerint 1941-ben Dél-Franciaországban és Cap Martinben élt francia feleségével.
  5. Paolo Brezzi: L'histoire illustrée du catholicisme, Paris Editions Nagel, Club Français des Bibliophiles, 1964.
  6. PIM szerint tiszteletbeli főkonzulja Párizsban.