Félmajmok

emlőscsoport
Ez a közzétett változat, ellenőrizve: 2023. június 1.

A félmajmok (Prosimii) fogalma a legősibb főemlősöket: az orrtükrösök (Strepsirrhini) alrendjét, valamint az orrtükör nélküliek (Haplorrhini) alrendjéből a koboldmaki-alkatúak (Tarsiiformes) alrendi ágát foglalja magában. Fejlődéstörténetüket tekintve a főemlősök fejlődésétől mintegy 55 millió évvel ezelőtt váltak le.

A gyűrűsfarkú maki (Lemur catta) a félmajmok közé tartozik.

Jellemzőik

szerkesztés

Egész életüket a fák ágai között töltik. Mozgékony ujjaikkal, melyeken még karmok vannak, ügyesen kapaszkodnak, és segítségükkel szedik össze növényi hajtásokból, gyümölcsökből és rovarokból álló táplálékukat. Szőrös arcuk van, és karmok a hátsó láb 2 ujján találhatók. Mindig van farkuk, amely hosszú. Fogképletük: 2133. Általában éjszakai életmódot folytatnak. Számos fajuknak nagy, kerek szeme és nagyra táguló pupillája van. Ázsiában és Afrikában fordulnak elő. Különösen sok képviselőjük maradt fenn Madagaszkár szigetén.

Intelligencia

szerkesztés

Korábban azt feltételezték a természettudósok, hogy a majmok intelligenciája magasabb, mint a félmajmoké. A Duke Egyetem Főemlős Központjában Elizabeth Brannon tanulmányozta a gyűrűsfarkú makit (Lemur catta) és a mongúzmakit (Lemur mongoz). Az értelmi képességeik vizsgálata során számítógépes feladványok megoldásában nagyon jól szerepeltek az állatok.

A vizsgálat megállapította, hogy a különbség a majmok és a félmajmok között csak a motivációban mutatkozik. A makik egy érintőképernyős monitoron egymás után különböző képeket láttak megjelenni, és azt kellett később egy csoportba rendezniük a megjelenés szerinti sorrendbe. A feladatot ügyesen végrehajtották, de csak akkor, ha valamilyen édességet helyeztek kilátásba, cserébe a jó megoldásért. A majmok ezt a feladatot szórakozásból is megoldják, és nem várnak jutalmat. A makik viszont igen, sőt odáig mentek, hogy egymás orra elől vitték el a nyereményt. Ugyanis az a maki, amelyik hamarabb készen lett, odament a társa számítógépéhez, és befejezte helyette is a megkezdett megoldást, azért, hogy megszerezze annak nyereményét.

Besorolásuk

szerkesztés

Rendszertanilag az alábbiak szerint sorolhatóak be a félmajmok.