Cuvier-malgasleguán

hüllőfaj
Ez a közzétett változat, ellenőrizve: 2019. április 14.

A Cuvier-malgasleguán (Oplurus cuvieri) Madagaszkáron honos leguánfaj. Az Opluridae család legnagyobb méretű képviselője.

Cuvier-malgasleguán
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Rend: Pikkelyes hüllők (Squamata)
Alrend: Gyíkok (Sauria)
Család: Opluridae
Nem: Oplurus
Faj: O. cuvieri
(Gray, 1831)
Szinonimák
  • Oplurus torquatus Cuvier, 1829
  • Tropidurus cuvieri Gray, 1831
  • Oplurus sebae Duméril & Bibron, 1837
  • Hoplurus sebae (Duméril & Bibron, 1837)
  • Hoplurus sebae var. comorensis Angel, 1942
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Cuvier-malgasleguán témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Cuvier-malgasleguán témájú kategóriát.

Megjelenése

szerkesztés

Hossza mintegy 35 cm. Színe szürkésbarna rejtőszín, melyet apró fehér foltok tarkítanak. Nyakán felülről széles, fekete, gallérszerű sáv található. A nőstények fakóbb színezetűek a hímeknél. Testfelépítése erőteljes, lapított; feje zömök. Farka viszonylag rövid, a pikkelyek egész hosszában tüskéket alkotnak.

Előfordulása és életmódja

szerkesztés
 

A Cuvier-malgasleguánnak két alfaja létezik, az O. cuvieri cuvieri Madagaszkár északnyugati és középső részén él; az O. cuvieri comorensis a Comore-szigetekhez tartozó Grand Comore szigetének lakója. Utóbbi helyen csak egy kis, sziklás területre visszahúzódott populációja található, melyet a helyi lakosok és a telepes agáma térhódítása is veszélyeztet. Madagaszkáron viszont a nyugati erdők leggyakoribb gyíkfaja, mind az esőerdőkben, mind a szárazabb fás területeken előfordul.

Rovarevő, zsákmányára fatörzsekre, ágakra felkapaszkodva, mozdulatlanná meredve les. A fakérgen vagy a földön közel kerülő rovarokra villámgyorsan ráront. Megfigyelték, hogy szívesen helyezkedik el a hangyák útvonala mellett vagy fölött és a közlekedő dolgozókat egyesével elkapkodja. Időnként növényeket, például virágokat is eszik.

Ha ragadozó fenyegeti, a gyík egy üregbe vagy hasadékba menekül, amelynek bejáratát tüskés farkával torlaszolja el.

Szaporodása

szerkesztés

A nőstény az esős évszak kezdetén rakja le 2-5 tojását egy talajba ásott, kb. 12 cm mély üregbe. Bár a leguán igyekszik befedni a tojásokat homokkal és falevelekkel, azok mégis gyakran a kígyók zsákmányául esnek. Egyébként a tojások a 29-31 °C-os hőmérsékleten 60-70 nap alatt kelnek ki.

Természetvédelmi helyzete

szerkesztés

A Cuvier-malgasleguán madagaszkári alfajának életterét az erdőirtás folyamatosan csökkenti, de nagy területen és nagy egyedszámban fordul még elő, így nem veszélyeztetett. A Grand Comore-n élő alfajt viszont a kihalás fenyegeti, már csak egy alig 10 km²-es területen található meg.