C. C. Catch

holland-német popénekesnő
Ez a közzétett változat, ellenőrizve: 2023. május 13.

C. C. Catch (Oss, Hollandia, 1964. július 31. –) holland-német popénekesnő. Eredeti neve: Caroline Catharina Müller, beceneve: Caro. Az 1980-as évek második felének egyik legnépszerűbb európai popénekesnője volt olyan slágereknek köszönhetően, mint az I Can Lose My Heart Tonight, a Heartbreak Hotel, a Heaven and Hell, a Soul Survivor vagy az Are You Man Enough? Az 1990-es évek elején eltűnt az élvonalból, egyrészt mert megromlott a kapcsolata egykori felfedezőjével, Dieter Bohlennel, másrészt az általa is képviselt diszkóhangzás addigra kiment a divatból. A Modern Talking és a ’80-as évek popzenéje iránt a '90-es évek végén feltámadt nosztalgiahullám azonban C. C. Catchet is újra divatba hozta, ám sem régebbi slágereinek remixeivel, sem az újabb dalaival nem ért el a korábbiakhoz mérhető sikereket.

C. C. Catch
2006 szeptemberében
2006 szeptemberében
Életrajzi adatok
Születési névCaroline Catharina Müller
BecenévCaro
ÁlnévC. C. Catch
Született1964. július 31. (60 éves)
holland Oss, Hollandia
Származásholland
Pályafutás
Műfajokpop
DíjakRSH-Gold (1988)
Tevékenység
KiadókHansa

C. C. Catch weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz C. C. Catch témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Karriertörténet

szerkesztés

A kezdetek

szerkesztés
 
Caroline Catharina 1980-ban

A holland születésű Caroline édesapja Jürgen Müller, édesanyja Katharina (Cori) Müller. Az énekesnőnek van három öccse: Marcel, Marco és Jürgen. Marco és Jürgen ikrek, két évvel Marcel után születtek. (Marco gondozza C. C. Catch német rajongói weboldalát.) 1979-ben a család a németországi Bündébe költözött. Caroline korának megfelelően a helyi iskola 9. osztályába iratkozott be, noha akkor még egyetlen szót sem beszélt németül. Kedvenc tárgyai a zene és az angol nyelv voltak. Fodrász szeretett volna lenni, az iskola befejezése után mégis a varrónői szakmát kezdte tanulni. Minden vágya azonban az volt, hogy híres énekesnő legyen, és nagy szerencséjére szülei támogatták ilyen irányú ambícióit. Fél év után félbehagyta a varrónői tanfolyamot, gitárleckéket vett, Bad Oyenhausenben pedig dzsesszbalettre járt. 16 éves korában benevezett egy tehetségkutató versenyre Juice Newton Queen of Hearts című slágerével. A későbbiekben is több tehetségkutató rendezvényen indult, illetve fiatalok számára szervezett összejöveteleken lépett fel. A Carol Dean nevet használta, repertoárja pedig főleg country rock stílusú dalokból állt. 1980-ban csatlakozott az osnabrücki Optimal nevű lányzenekarhoz, melynek rajta kívül tagja volt még Sabine, Silvia és Claudia. Egy producer felfigyelt a lányokra, és fellépéseket szervezett nekik. Először 1980 novemberében léptek színpadra Stift Quemheim egyik diszkójában. Mikor nevük kezdett ismertté válni, lemezszerződést is kaptak, és két kislemezük jelent meg: az Er war magnetisch 1984-ben, a The Goodbye 1985-ben. Caroline édesapja mindent megtett lánya sikeréért: hangmérnökként ment vele a különböző fellépésekre, és stúdiót rendezett be számára a pincéjükben. Feladta addigi hivatását, és megalapította az Orbit nevű ügynökséget, amely kezdetektől fogva intézi C. C. Catch ügyeit. Az énekesnő karrierje akkor indult be igazán, amikor az Optimal egyik műsorát egy Hamburghoz közeli diszkóban megtekintette Dieter Bohlen, aki épp akkoriban futott be duójával, a Modern Talkinggal. Bohlen a négy lány közül Caroline hangjára figyelt fel. Meghívta a fiatal lányt a stúdiójába, s egyetlen este leforgása alatt szerződést kötöttek.

A diszkósztár

szerkesztés
 
Kesjár Csaba és C. C. Catch

Bohlen adta felfedezettjének a C. C. Catch nevet. A két betű az énekesnő két keresztnevének (Caroline és Catherina) rövidítése, a „Catch” pedig fantázianév. 1985-ben, Caroline születésnapján került az üzletekbe C. C. Catch első kislemeze, az I Can Lose My Heart Tonight. A dal nagy sikert aratott, az addig jószerével ismeretlen énekesnő Európa egyik új popcsillaga lett. A folytatás 1986 elején érkezett: a ’Cause You’re Young című kislemez, illetve a Catch the Catch című album. A kislemez a jugoszláv és a spanyol slágerlistán az első helyig jutott, Belgiumban a 2. lett, Svájcban a 8., az NSZK-ban a 9. Ugyanezekben az országokban a 8 számot tartalmazó album is bekerült a Top 10-be. 1986 karácsonyára megjelent a második nagylemez is, a 10 felvételt tartalmazó Welcome to the Heartbreak Hotel. Erről a Heartbreak Hotel mellett a Heaven and Hell című dal lett nagy sláger. C. C. Catch 1987 nyarán ért pályafutása csúcsára, újabb felvételei, az Are You Man Enough? és a Soul Survivor ugyancsak jól szerepeltek a slágerlistákon. (Az Are You Man Enough? érdekessége, hogy Bohlen először Bonnie Biancóval vette fel a dalt, de végül nem adta ki, mert úgy ítélte meg, hogy Bianco nem elég tehetséges. Erre a fiatal lány rövidesen rácáfolt, amikor előbb a Pierre Cossóval közös duettje, a Stay, majd a Miss You So című dala lett nagy siker egész Európában. Mindezek ellenére Bianco viszonylag hamar eltűnt a film- és popvilág élmezőnyéből.) A harmadik nagylemezre sem kellett sokat várni, még ugyanabban az évben a boltokba került Like a Hurricane címmel. Az albumról a Good Guys Only Win in Movies szintén megjelent kislemezen. C. C. Catch nagyszabású koncertturnét bonyolított le, mely az európai országok mellett Ázsiára és Amerikára is kiterjedt. A fiatal énekesnő a magánéletben is révbe ért: jövedelméből egy 3000 négyzetméteres házat vásárolt, ahová természetesen családjával és barátjával, Frankkel együtt költözött. A fiatalemberrel – aki egy rockbanda dobosa volt – még 1985-ben ismerkedett meg.

1988 májusában jelent meg a House of Mystic Lights című újabb kislemez, melynek rapbetétjét az a színes bőrű énekes adta elő, aki az 1990-es évek elejének egyik popsztárja lett Captain Hollywood néven. C. C. Catch Las Vegasban forgatott videóklipet, és nagy sikereit kihasználva kiadták első válogatáslemezét, a Diamonds – Her Greatest Hits című albumot. Sajnos azonban egyre inkább kiéleződtek az ellentétek az énekesnő és Dieter Bohlen között. Bohlen ragaszkodott ahhoz, hogy ő komponálja Caroline minden dalát, és a szövegeket is ő írja, az énekesnő viszont szerette volna saját ötleteit is megvalósítani, mivel az volt a véleménye, hogy zenei világa túlságosan hasonlít a Modern Talkingéhoz, illetve Bohlen új együtteséhez, a Blue Systemhez. Bohlen akarata érvényesült, a Backseat of Your Cadillac című kislemez és a Big Fun című album az ő elképzeléseinek megfelelően jelent meg. Még 1988-ban adták ki a Nothing but a Heartache és a Summer Kisses című új kislemezeket, melyeket válogatásalbumok követtek. A Bohlennel való viták 1989-ben szakításhoz vezettek. A szerző-producer annyira megneheztelt az énekesnőre, hogy peres úton még azt is el akarta érni, hogy Caroline a továbbiakban ne használhassa a C. C. Catch nevet, mivel azt ő találta ki. A bíróság azonban Caroline javára döntött. Az énekesnő Londonba költözött, hogy új producerrel és új lemezcégnél dolgozzon a továbbiakban.

Bohlen nélkül

szerkesztés

C. C. Catch egy spanyolországi tévéshow alkalmával találkozott George Michael volt menedzserével, Simon Napier Bell-lel, akivel rövidesen szerződést kötött, amely a Polygram céghez kötötte. Itt jelent meg az első olyan dala, amely már Bohlen nélkül készült, a Big Time. Caroline boldogan nyilatkozta, hogy végre úgy készítheti új nagylemezét, hogy mindennel kapcsolatban kikérik a véleményét, sőt az új album 7 dalának megírásában is részt vett. A lemez Hear What I Say címmel 1989-ben jelent meg, elkészítésében pedig közreműködött többek között Andy Taylor a Duran Duranből, valamint Dave Clayton és Joe Dworniak. Az album hangzásvilága eltért a korábbi lemezekétől, ám az új LP végül nem lett túlságosan sikeres. Ez részben annak volt köszönhető, hogy Bohlen és a BMG ki akarta használni a C. C. Catch iránti érdeklődést, és az új album megjelenésével párhuzamosan adtak ki újabb kislemezeket a korábbi közös nagylemezekről, illetve dobták piacra a Classics című válogatást. Caroline elhatározta, hogy egy időre visszavonul a zenei életből. Miután férjhez ment egy londoni jógatanárhoz, komoly érdeklődést kezdett mutatni a jóga és a meditáció iránt.

A visszatérés

szerkesztés

Az 1990-es évek végén fordult a kocka, és akkor C. C. Catch döntött úgy, hogy meglovagolja az újból összeállt Modern Talking népszerűségét, és visszatér a könnyűzene világába. Megegyezett a BMG-vel, és a cég megjelentette a Best of ’98 című válogatáslemezt, ami kelendőnek bizonyult, hiszen az I Can Lose My Heart Tonight és a Soul Survivor modern hangszerelésű változatai mellett egy – ugyancsak az aktuális diszkótrendnek megfelelően hangszerelt – Megamixet is tartalmazott rövidebb és hosszabb verzióban, valamint a régi, emlékezetes slágereket. Az énekesnő visszatérése nem volt sikertelen, de különböző pénzügyi problémák merültek fel akkori lemezcégével, a Metronome-mal. C. C. Catch a ’90-es évek végén a Krayzee nevű rapperrel beutazta Közép- és Kelet-Európát, ahol azóta is nagyon népszerű. Számos új dalt írt, bár 1989 óta nem készült új stúdióalbuma. 2003-ban Shake Your Head, 2004-ben Silence címmel jelent meg egy-egy új maxija. 1999 óta ismét Németországban él, férjétől elvált, de nem magányos. Szeretné folytatni énekesnői pályáját abban a reményben, hogy a korábbiaknál is fényesebb karriert sikerül megvalósítania.

Diszkográfia

szerkesztés
Album címe Megjelenés Legmagasabb helyezés Díjak, helyezések
 
[1]
 
[2]
 
[3]
 
[4]
 
[5]
 
[6]
Catch the Catch 6 24 6 21 25 8
Welcome to the Heartbreak Hotel 28 22 44
Like a Hurricane 30 25
Big Fun 53 22
  • SPA: Platina[7]
Hear What I Say 75 46

Válogatásalbumok

szerkesztés
Album címe Megjelenés Legmagasabb helyezés Díjak, helyezések
 
[1]
 
[4]
Diamonds: Her Greatest Hits 43 25
Super 20
Backseat of Your Cadillac
Super Disco Hits
Best of '98 76
Heartbreak Hotel
Best of C. C. Catch
In the Mix
Catch the Hits
The 80's Album
Maxi Hit Sensation-Nonstop DJ
Ultimate C. C. Catch
25th Anniversary Box (5CD)

Kislemezek

szerkesztés
Cím Év Legmagasabb helyezés Album
 
[1]
 
[2]
 
[8]
 
[4]
 
[9]
 
[10]
I Can Lose My Heart Tonight 1985 13 24 7 19 Catch the Catch
Cause You Are Young 1986 9 28 6 8
Strangers By Night 9 15 33 10 11
Heartbreak Hotel 8 22 23 3 13 Welcome to the Heartbreak Hotel
Heaven and Hell 13 2 19
Are You Man Enough 1987 20 5 28 Like a Hurricane
Soul Survivor 17 1 96
Good Guys Only Win in Movies 1988 6
House of Mystic Lights 22 7 Diamonds: Her Greatest Hits
Backseat of Your Cadillac 10 6 Big Fun
Summer Kisses
Nothing But a Heartache 1989 39 14
Baby I Need Your Love
Big Time 26 Hear What I Say
Midnight Hour
C. C. Catch Megamix '98 1998 33 Best of '98
Soul Survivor '98 8
I Can Lose My Heart Tonight '99 1999 72 12
Shake Your Head 2003 Catch the Hits
Silence
(featuring Leela)
2004 Nem szerepelt albumon
Unborn Love 2010 75
Another Night in Nashville
(duett Chris Normannel)
2014
  1. a b c Charts.de: C.C. Catch (német nyelven). GfK Entertainment. Charts.de.. (Hozzáférés: 2014. szeptember 17.)
  2. a b C.C. Catch in der Österreichischen Hitparade (német nyelven). austriancharts.at. Hung Medien. (Hozzáférés: 2013. május 17.)
  3. C.C. Catch in Norwegian Charts. norwegiancharts.com. Hung Medien. (Hozzáférés: 2013. május 17.)
  4. a b c Salaverri, Fernando. Sólo éxitos: año a año, 1959–2002, 1st, Spain: Fundación Autor-SGAE (2005. szeptember 1.). ISBN 84-8048-639-2. Hozzáférés ideje: 2011. január 26. 
  5. C.C. Catch in Swedish Charts. swedishcharts.com. Hung Medien. (Hozzáférés: 2013. május 17.)
  6. Hitparade.ch: C.C. Catch (Albums) (német nyelven). swisscharts.com. Hung Medien. (Hozzáférés: 2013. május 17.)
  7. a b c Solo Exitos 1959-2002 Ano A Ano: Certificados 1979-1990. Solo Exitos 1959-2002 Ano A Ano
  8. Ultratop: C.C. Catch (Singles) (holland nyelven). ultratop.be/nl. Hung Medien. (Hozzáférés: 2013. május 17.)
  9. Hitparade.ch: C.C. Catch (Singles) (német nyelven). swisscharts.com. Hung Medien. (Hozzáférés: 2013. május 17.)
  10. The Official Charts Company - C. C. Catch. The Official Charts Company, 2013. július 10.

További információk

szerkesztés

Weboldalak

szerkesztés