Az ankerit vas, magnézium és mangán tartalmú karbonátásvány. Gyenge minőségű vasérc. 1825-ben az osztrák Alpokban fedezte fel Wilhelm Haidinger bécsi geológusprofesszor és Mathias Joseph Ankerről, (1771–1843) a Grazi Egyetem ásványtani tanszékének professzoráról nevezte el.

Ankerit
Általános adatok
Névváltozatokbarnapát
KépletCa(Fe,Mg,Mn)(CO3)2
Kristályrendszertrigonális
Elemi cellaa = 4.8312(2) Å; c = 16.1663(3) Å; Z = 3
Ásványrendszertani besorolás
OsztályKarbonát- és rokon ásványok
AlosztályPótanion nélküli vízmentes karbonátok
CsoportDolomitcsoport
Azonosítás
Megjelenésromboéderes kristályok vagy szemcsés tömegek
Színszürke, fehér vagy kissé vöröses
Porszínszíntelen
Fényüvegfényű
Átlátszóságáttetsző vagy átlátszatlan
Keménység3,5-4,0
Hasadásminden lap mentén jól hasad
Törésegyenetlen
Oldhatóságsósavban oldódik
Sűrűség2,9-3,8 g/cm³
A Wikimédia Commons tartalmaz Ankerit témájú médiaállományokat.

Kémiai összetétele

szerkesztés

Keletkezése

szerkesztés

Másodlagosan, hidrotermásan keletkezik gyakran szulfidokkal, ritkán arannyal együtt válik ki az oldatokból. Metaszomatikus képződésben is gyakori. Mállás és elszállítódás útján üledékes képződése is előfordul.

Kísérő ásványok: dolomit, magnezit és sziderit.
Hasonló ásványok: sziderit, dolomit és a kalcit.

Előfordulása

szerkesztés

Ausztria területén Stájerországban és Karintiában. Csehországban Pribram vidékén. Németország területén a Fekete-erdőben több helyen Baden-Württemberg tartományban és Freiberg vidékén. Angliában Lancashire környékén. Görögországban Attikán. Az Amerikai Egyesült Államok területén Dél-Dakota szövetségi államban.

Magyarországi előfordulása

szerkesztés

Az Erdősmecske területén lévő kőfejtőben kissé elváltozott gránitban találtak ankerittel és manganokalcittal kitöltött vékony telért. Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Mályinka községtől déli irányban a sötétszürke vagy fekete színű mikrokristályos mészkövet helyenként ankerit erek hálózzák be más ásványkitöltések mellett. Recsken a Tarna pataktól északra egy néhol az1,0 m vastagságot elérő telér húzódik, melynek anyaga kalcit, kvarc és ankerit. Nagybörzsönyhöz tartozó ma már felhagyott ércbányában a Bezina-táró területén több helyen található. A mecseki Kővágószőlős és Bakonya területéhez tartozó érctartalmú üledékekben is megtalálható. Gánt területén a harasztosi bauxittelep aljában találtak ankerit előfordulást. Rudabánya különböző bányáiban a sziderittel együtt termelték is az ankeritet.