A világ legrosszabb embere

Joachim Trier 2021-es filmje
Ez a közzétett változat, ellenőrizve: 2024. november 19.

A világ legrosszabb embere (eredeti címe: Verdens verste menneske) 2021-es romantikus vígjátékdráma Joachim Trier rendezésében, amelyet svéd, dán, norvég és francia kooprodukcióban gyártottak. A forgatókönyvet Trier és Eskil Vogt készítették. A főbb szerepekben Renate Reinsve és Anders Danielsen Lie. 2021. július 8-án mutatták be a cannes-i filmfesztiválon, ahol Arany Pálmára jelölték.[5] A magyar mozikban 2022. január 20-tól vetítették.[5] A produkció elismerő kritikákat kapott, és több filmes díjra is jelölték, köztük Oscar-díjra.[5]

A világ legrosszabb embere
(Verdens verste menneske)
2021-es norvég–francia–dán–svéd film

RendezőJoachim Trier
Műfaj
Forgatókönyvíró
  • Joachim Trier
  • Eskil Vogt
Főszerepben
ZeneOla Fløttum
OperatőrKasper Andersen
VágóOlivier Bugge Coutté
DíszlettervezőRoger Rosenberg
Gyártás
Gyártó
  • Film i Väst
  • B-Reel Films
Ország Norvégia

Franciaország
Dánia

Svédország
Nyelvnorvég
Játékidő121 perc
Költségvetés5 600 000 $
Forgalmazás
ForgalmazóMozinet (Magyarország)
Bemutató
  • 2021. július 8. (2021-es cannes-i fesztivál)
  • 2021. október 15. (Norvégia)[1]
  • 2022. január 20. (Magyarország)[2]
  • 2022. február 4. (Amerikai Egyesült Államok)[3]
  • 2022. március 17. (Csehország)
  • 2022. június 16. (Dánia)[4]
Korhatár16 IV. kategória (NFT/26008/2021)
Bevétel
  • 11 824 276 $ (világszerte)
  • 3 034 775 $ (Amerikai Egyesült Államok)
További információk
A Wikimédia Commons tartalmaz A világ legrosszabb embere témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A produkció a rendező Oslo-trilógiájának lezáró része. Az első film 2006-ban jelent meg Szerzők címmel, a második 2011-ben Oslo, August 31st címmel.

Cselekmény

szerkesztés

Julie Oslóban él, és nem tudja, mit akar az élettől. Otthagyja az orvosi, majd a pszichológiai tanulmányait, hogy fotós legyen. Változó szerelmi partnerei vannak. Aztán találkozik Aksellel, egy képregényrajzolóval, aki több mint tíz évvel idősebb nála. Egymásba szeretnek, de a korkülönbség és Aksel gyermekvállalási vágya feszültségekhez vezet a kapcsolatukban. Julie valami újat akar megtapasztalni. Hazafelé menet véletlenül elhalad egy esküvői parti mellett, és elvegyül a vendégek között, majd megismerkedik Eivinddel. Julie ír egy cikket „Orális szex a #metoo idején” címmel. Akselnek tetszik az írás, amire az interneten is felfigyelnek.

Egy nap, amikor Julie egy könyvesboltban dolgozik, Eivind véletlenül arra jár, és ketten úgy döntenek, hogy újra találkozni akarnak. Aksel szakmai sikereket ér el, és a képregényéből film készül. A megvalósítással azonban nem ért egyet, mert szerinte túl puhány. Julie úgy dönt, hogy szakít Aksellel, és még egyszer utoljára együtt szexelnek. Eivind is elégedetlen a kapcsolatával, mivel a barátnője elkötelezett aktivistává vált. Julie és Eivind gyorsan összeköltöznek. Az edzőteremben Julie meglátja Akselt a tévében. A férfi egy talkshow-ban megvédi a szexista és politikailag inkorrekt vicceket a képregényeiben. Nem sokkal később megtudja, hogy Aksel rákos.

Amikor a terhességi tesztje pozitív lesz, a lány elmegy Akselhez a kórházba. Elbizonytalanodik, hogy akarja-e a gyermeket, de Aksel megnyugtatja, hogy jó anya lesz. Mivel Eivind azt mondta, hogy nem akar gyereket, Julie szakít vele, azonban nem sokkal később elvetél. Julie végül fotósként helyezkedik el egy filmforgatáson. Amikor a színésznő elmegy a forgatásról, Julie kinéz az ablakon, és meglátja Eivindet. A színésznő a férfihoz megy, és egy közös gyermekkel távoznak.

Szereplők

szerkesztés
Szerep Színész Magyar hangja[6]
Julie Renate Reinsve Csuha Borbála
Aksel Anders Danielsen Lie Seder Gábor
Eivind Herbert Nordrum Pál Tamás
Sunniva Maria Grazia Di Meo Rádai Boglárka
Ole Magnus Hans Olav Brenner Kisfalusi Lehel
Adil Deniz Kaya Kossuth Gábor
Per Harald Vidar Sandem Rosta Sándor
Åse Thea Stabell Koffler Gizella
Marthe Refstad Rebekka Jynge Gulás Fanni
Karianne Helene Bjørneby Györfi Laura
Julie anyja Marianne Krogh Téglás Judit
rendező Torgny Amdam Sörös Miklós
Tone Karen Røise Kielland Simonyi Réka
Martin Tumi Løvik Jakobson Holl Nándor

Fogadtatása

szerkesztés

Kritikai visszhang

szerkesztés

A film nagyon jó visszajelzéseket kapott. A Rotten Tomatoeson 96%-os minősítést ért el 250 értékelés alapján, az összefoglaló szerint: „A világ legrosszabb embere egy olyan romantikus vígjátékkal zárja Joachim Trier Oslo-trilógiáját, amely élvezetesen felforgatja a műfaj jól bevált trópusait.”[7] Mark Kermode az Observertől azt írta: „A melankolikus búskomorságot féktelen energiával és átható humorral ötvöző, földhözragadt történet a szerelemről és a halálról, amelyet egy ragyogóan hiteles központi alakítás és a hallucinogén horror és az extatikus öröm fantasztikus pillanatai emelnek.”[7] Kevin Maher a Timestól azt írta: „Néhány szekvencia egyszerűen nem működik. De Reinsve meleg és bátortalan alakítása bőven kárpótol, és Triert ünnepelni kell az ambícióiért, és ami még fontosabb, azért, hogy odáig eljutott.”[7] Ryan Gilbey a New Statesmantől azt írta: „A végtelenül megnyerő Reinsve... akkor sem tudna másodhegedűs lenni, ha próbálná. Julie kétértelmű természetét élénken kelti életre, anélkül, hogy maga is homályba csúszna, és ő adja a tartós melegséget ebben a gyorsan pergő filmben.”[7]

A Metacritic 91 pontot adott a 100-ból 47 vélemény alapján.[8] Clarisse Loughley az Independenttől azt írta: „A világ legrosszabb embere a véglegesség csillogó érzését hordozza magában. Ez az a ritka műalkotás, amely ténylegesen befektetett abba, hogy miért tűnhet egy egész generáció olyan céltalannak és határozatlannak.”[8] Ann Hornaday a Washington Posttól azt írta: „Trier és Reinsve olyan filmmel ajándékozták meg a közönséget, amely megérti az ismeretlenbe való belevetülés extázisát, az új szerelem fellángolását, a kimondhatatlan veszteség közepette való kapcsolódás szépségét.”[8] Richard Brody a New Yorkertől azt írta: „A film nem ad részleteket a családi és a művészi élet közötti konfliktusról - mivel Trier és társ-forgatókönyvírója, Eskil Vogt nem mutatnak érdeklődést Julie művészi fejlődése vagy tevékenysége iránt. A világ legrosszabb embere a Julie magánéletére való könyörtelen összpontosítás által mozgatott, de ez a fókusz önfeledten személytelen marad.”[8]

Bevétel adatai

szerkesztés

A Box Office Mojo szerint a film 12 millió dolláros bevételt ért el, a költségvetésről nincs adat.[9]

Fontosabb díjak és jelölések

szerkesztés
Esemény Díj Kategória Eredmény
75. BAFTA-gála BAFTA-díj Legjobb nem angol nyelvű film Jelölve
Legjobb női főszereplőRenate Reinsve Jelölve
2021-es cannes-i fesztivál Arany Pálma Jelölve
Legjobb női alakítás díja – Renate Reinsve Elnyerte
2022-es César-díjak César-díj Legjobb külföldi film Jelölve
2021-es Európai Filmdíjak Európai Filmdíj Legjobb európai színésznő Jelölve
Legjobb európai forgatókönyvíró Jelölve
2023-as Goya-díjátadó Goya-díj Legjobb európai film Elnyerte
94. Oscar-gála Oscar-díj Legjobb nemzetközi játékfilm Jelölve
Legjobb eredeti forgatókönyv Jelölve
  1. https://www.nrk.no/osloogviken/premiere-av-verdens-verste-menneske-1.15691455
  2. Terjesztésre kerülő filmalkotások és artfilmek nyilvántartása (magyar nyelven). Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság. (Hozzáférés: 2023. június 18.)
  3. Internet Movie Database (angol nyelven). (Hozzáférés: 2022. május 7.)
  4. 115198, 2022. július 25.
  5. a b c Internet Movie Database
  6. iszdb.hu
  7. a b c d Rotten Tomatoes
  8. a b c d Metacritic
  9. Box Office Mojo

További információk

szerkesztés