Freyja

A lap korábbi változatát látod, amilyen Pegy22 (vitalap | szerkesztései) 2013. szeptember 8., 12:20-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.

Freyja, (Freja, Fröja, jelentése "úrnő") a Vánok legfontosabb istennője a skandináv mitológiában, ezért Vanandisnak is nevezik. Njörd leánya, Frey nővére, akit az Edda-énekek gyakran említenek. A források szerint férje Odr, leányuk a Gylfaginning szerint Hnoss. Akárcsak tesvérének Freynek neki is van egy aranyszsertéjű vaddisznója, a Hildisvin, amelynek egyik névváltozata Syr, azt jelenti "koca". Birtokában van a brisinga-men nevű értékes nyakék, melyet Loki ellop tőle, de Heimdall visszahoz. Az istennő annyira szenvedélyes, hogyha dühbe jön, nyaklánca szétreped. Susogó tollruhája van, melyet egyszer Lokinak kölcsönöz, amikor az Thorral, az ellopott Mjölnir visszaszerzésére indul. Freyja kocsiját két macska húzza (Högni és Þófnir).

Freyja - Johannes Gehrts (1901)

Alakja sokban emlékeztet Frigg istennő alakjára, ezért a mitológusok jó része azt a nézetet vallja, hogy a kettő egy eredetibb egységes alaknak különfejlődése. Egy másik, figyelemreméltó nézet szerint Freyja csak a viking-korszak költői alkotása és nem egyéb, mint Frey istennek a költők alkotta nőnemű megfelelője, aki idővel kiszorította a nálánál régibb Frigget.

A palotája a Folkvang s ide jut a harcban elesett hősök fele.

Erről így szól az Edda:

Folkvang a kilencedik,
itt Freyja kegye határoz,
ki hol ül, ő mondja meg,
a hősi halottak felét
maga választja nap mint nap,
másik felét Ódin.

Források

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Freja című svéd Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Freyja című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.