„Grigorij Pavlovics Pjatyigorszkij” változatai közötti eltérés

[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Korai évek: Lenin kvartett
Nincs szerkesztési összefoglaló
1. sor:
'''Grigorij Pavlovics Pjatyigorszkij''' ([[Orosz nyelv|oroszul]] Григорий Павлович Пятигорский; [[DnyepropetrovszkDnyipropetrovszk|Jekatyerinoszlav]], [[1903]]. [[április 17.]] – [[Los Angeles]], [[1976]]. [[augusztus 6.]]) orosz [[Cselló|gordonkaművész]]. Gregor Piatigorsky néven [[Amerikai Egyesült Államok|Amerikában]] vált világhíressé.
 
== Korai évek ==
AzA orosz[[Dnyeper sztyeppénfolyó menti]], Jekatyerinovszlávban (ma DnyepropetrovszkDnyipropetrovszk, Ukrajna) nőtt fel zsidó családban. Először az apjától tanult zongorázni és hegedülni. Amikor először meghallotta a cselló hangját, elhatározta, hogy csellót is tanul. Maga kezdett egy játékgordonka építésébe, majd hétévesen kapott egy igazi hangszert. 13 éves volt, amikor kirobbantkitört az orosz forradalom. A Moszkvai Konzervatóriumban ösztöndíjat kapott, tanárai Alfred von Glehn és Anatolij Brandukov voltak. Közben helyi kávéházakban zenélt, de játszott a Lenin Kvartettben ''((Lev Zeitlin, [[Ferdinand Ferdinandovics Krisch|Ferdinand Krisch]], Grigorij PjatigorszkijPjatyigorszkij, Abram Jampolszkij)'' is. Keresetét tanulmányai folytatására fordította, emellett a keresett összegből segítette családját. 15 éves korában a [[Moszkvai Nagyszínház]] (Bolsoj) zenekarának tagja lett. Mivel a szovjet hatóságok nem engedték, hogy külföldön folytassa tanulmányait, át akart szökni a határon más zenészekkel együtt. Sikerült ép bőrrel megúszniuk a dolgot és [[Lengyelország]]ban maradhattak, de Pjatyigorszkij gordonkája megsemmisült. 18 évesen [[Berlin]]ben és [[Lipcse|Lipcsében]] [[Hugo Beckernél]] és [[Julius KlengelnélKlengel]]nél tanult. Közben megélhetése érdekében egy orosz kávéházban zenélt egy trió tagjaként. Itt hallotta meg játékát [[Emanuel Feuermann]] és [[Wilhelm Furtwängler]], akinek ajánlására a [[Berlini Filharmonikus Zenekar]] első csellistája lett.
 
==Egyesült Államok==
 
1929-ben járt kint először New Yorkban. 1937-ben Michiganban[[Ann Arbor]]-ben, [[Michigan]]ben feleségül vette Jacqueline de Rothschildot. Visszament Franciaországba költöztek, ahonnan azonban hamar vissza kellett menniemenniük az Egyesült Államokba a zsidóüldözésnémet megszállás miatt. Az[[Elizabethtown (New York)|Elizabethtownban]], az [[Adirondack-hegységbenhegység]]ben telepedtek le, ahol 1940-ben megszületett fia, Joram. 1941 és 1949 között a Curtis Institute of Music vezetője volt. Piatigorsky nagyon sokat kamarázott pl. [[Arthur Rubinstein]]nel, [[William Primrose]]-zal és [[Vladimir Horowitz]]-cal. 1965-ben tették közzé ''Csellóval a világ körül'' című könyvét. 1976-ban, Los Angelesben tüdőrákban halt meg.
==Érdekesség==
Pjatyigorszkij nagy sakkdrukker volt. A második felesége (Jacqueline) az 1957-es sakkolimpián az amerikai csapat tagja volt. Pjatyigorszkij két sakktornát szervezett, 1963-ban (Los Angeles), és 66-ban (Santa Monica) Pjatyigorszkij Kupa néven. Az elsőt holtversenyben [[Paul Keresz]] és [[Tigran Petroszjan]] nyerte, a másodikon [[Borisz Szpasszkij]] fél ponttal előzte meg [[Bobby Fischer]]t.