„Hollán Ernő” változatai közötti eltérés

[ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Kategória pontosítása
Falk Miksa - Gróf Széchenyi István utolsó évei és halála - Összeesküvés a döblingi tébolydában fejezet. Az író résztvevőként volt jelen
Címkék: Vizuális szerkesztés Mobilról szerkesztett Mobil web szerkesztés
18. sor:
 
===Politikai pályafutása===
A [[Bach-korszak]] után ([[1859]]) politikai kérdésekkel is foglalkozni kezdett. [[Memorandum]]ot dolgozott ki a szerinte szükséges intézkedésekről, amellyel elnyerte [[Széchenyi István|Széchenyi]] tetszését; ezeket [[Rechberg]] miniszterrel is közölte. Ekkortól a [[Döbling]]ben tartózkodó gróf bizalmával és barátságával dicsekedhetett. (Az előző mondatot nem tartom igaznak) 1860 marcius 2-án a hozzájarulásával házkutatást tartott a rendőrség Széchenyi döblingi lakásában (elmegyógyintézet). Ez volt a kezdete a gróf újboli megtébolyulásának, illetve későbbi öngyilkosságának.
[[Kép:Hollán Ernő 1862.jpg|jobbra|bélyegkép|Hollán Ernő (1862)]]
Bizalmas viszonyban állt [[Deák Ferenc (igazságügy-miniszter)|Deák Ferenc]]cel is. Pestre ment a [[Déli Vasút]] magyarországi főinspektoraként. Ekkoriban keletkezett a magyar gazdasági egyesület részére kidolgozott emlékirata a magyarországi vasúti hálózatról. E fontos munkában a magyar vasúti politika fő elveit fejtegeti, ellentétben az osztrák kormány által követett, az ország érdekeinek nem mindenben megfelelő eljárással. (Megjelent a Budapesti Szemlében, 1862-ben). 1866-ban megalapította a magyar mérnökök és építészek egyletét.