„Freyja” változatai közötti eltérés

[nem ellenőrzött változat][ellenőrzés folyamatban]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
formasablon, kategória
Nincs szerkesztési összefoglaló
 
(47 közbenső módosítás, amit 36 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor:
{{más|Freja (keresztnév)}}
{{forma}}
{{istenség infobox
'''Freyja''' a skandináv mitológia nőalakja, Njordhr leánya, Freyr nőtestvére, akit az eddai dalok gyakran említenek. A források szerint férje Odhr (Ódin?), leányuk (a Gylfaginning szerint Hnoss. Birtokában van a brisinga-men nevü értékes nyakék, melyet Loki ellop tőle, de Heimdallr visszahoz. Az istennő annyira szenvedélyes, hogy ha dühbe jön, nyaklánca szétreped. Susogó tollasruhája (valhamr) van, melyet olykor Lokinak kölcsönöz. Kocsiját két macska huzza. Palotája Folkvang. Alakja sokban emlékeztet Frigg istennő alakjára s ezért a mitologusok jó része azt a nézetet vallja, hogy a kettő egy eredetibb egységes alaknak különfejlődése. Egy másik, figyelemreméltó nézet szerint F. csak a viking-korszak költői alkotása s ugy neve szerint, mint személyét illetőleg nem egyéb, mint Feyr istennek a költők alkotta nőnemü mgfelelője. Ez azután mindinkább kiszorította a nálánál régibb Frigget, magára öltötte az ő vonásait is s idővel legkedvesebb istennője lett az izlandi költészetnek.
|kép=Freya by Johannes Gehrts.jpg
}}
 
'''Freyja''' (Freja, Fröja, jelentése "úrnő") a [[Szerelem (érzelem)|szerelem]], [[szexualitás]], [[szépség]], [[termékenység]], [[arany (kémiai elem)|arany]], [[háború]], [[halál]] és [[Seidr]] (varázslat) Ván istennője a skandináv mitológiában.
{{pallas}}
 
A Ván tengeristen, [[Njörd]] leánya, fivérével, a hasonló szerepkörrel bíró Frey istennel együtt azok közé a Ván istenek közé tartozik, akik az Áz-Ván háború lezárásával vendég-túszként Asgardba költöztek. Számos egyéb néven is ismert, többek közt, mint ''Gefn, Hörn, Mardöll, Skjálf, Sýr, Thröng, Thrungva Nafnaþulur, Valfreyja és Vanadís''. Alakja gyakran felbukkan az [[Edda-énekek]]ben. Házastársa Odr, akinek hosszú távollétében egyszer aranykönnyeket sír, és akivel közösen két lányuk van, [[Hnoss]] (Drágakő) és Gersemi (Kincs). A [[Edda-énekek|Verses Edda]] csupán Hnosst említi, [[Gersemi]] a ''Heimskringla'' költeményben bukkan fel. Fivéréhez hasonlóan maga is birtokol egy aranysertéjű vadkant, Hildisvínt, amely bizonytalan azonosságot mutat Frey vadkanjával, [[Gullinbursti]]val. Tulajdonát képezi továbbá a törpék által kovácsolt (munkájukért cserébe Freyja mindegyikükkel eltöltött egy éjszakát) [[Brisingamen|Brísing-nyakék]] (Brísingamen) amelynek ellopása és megtalálása több történet tárgya, és amely egy alkalommal elpattan a nyakán, mivel Freyja feldühödik. Tartozékai közé tartozik a sólyomálca, valamint két macska (Trófnir és Högni, más változatban Brundr és Kælinn) húzta szekér. Csarnokának neve a Fólkvang mezején álló Sessrúmnir (Tágasterű), ahol Freyja elszállásolja a csatában elesett harcosok felét. A csaták után ugyanis Freyja és [[Odin]] megosztoznak a hősökön, a holtak fele [[Fólkvang]]ba, másik fele a [[Valhalla|Valhallá]]ba kerül. Egyes források szerint Freyját illeti a jog, hogy elsőként válassza ki a maga felét.
 
A Verses Edda erről így beszél:<poem>
itt Freyja kegye határoz,
ki hol ül, ő mondja meg,
a hősi halottak felét
maga választja nap mint nap,
másik felét Ódin.
</poem>
 
Szépsége révén Frejya gyakran a istenekkel hadakozó óriások ([[jötunn]]ok) követelésének tárgya. Az Ázgárdot felépítő óriás fizetségeként Frejyát, a [[Nap]]ot (egy másik istennő, [[Sól]]) és a [[Hold]]at (Máni, Sól fivére) nevezi meg, a [[Thor (isten)|Thor]] isten [[Mjölnir|pörölyét]] ellopó [[Trym]]r a fegyverért cserébe Freyját kívánja feleségének, az Ázgárdba betérő [[Hrungnir]] pedig azzal henceg, hogy [[Sif]] istennő mellett Freyját is magával viszi [[Óriáshon]]ba, miután felégette az istenek hajlékát.
 
A Ragnarököt, az istenek alkonyát követően Freyja életben marad, átmentve a szerelmet és a szépséget a kedvesség és szeretet istene, [[Baldr|Baldur]] által kormányzott új világba.
 
== Személye körüli elméletek ==
Egyes nézetek szerint azonos Gullveiggel (Gullveig nevének jelentése ''Aranymámor, Aranyvágy,'' újjászületése után Heid, azaz ''Ragyogó'' néven szerepel), a Ván varázslónővel, aki Ázgárdba érkezik, és akit az Ázok háromszor ölnek meg és égetnek el, ám mindahányszor újból feltámad. Mivel Freyja a varázslat istennője is, nem lehetetlen, hogy a kivételes képességű [[völva]] (északi varázslónő, sámánasszony) tulajdonképpen Freyja. Mivel a varázslat mellett az istennő hatásköre az aranyra is kiterjed, Gullveig neve kapcsolatot sejtet a két mitikus alak közt.
 
A Freyja szekerét húzó macskák feltehetően nem házi macskák, hanem [[Norvég erdei macska|erdei macskák]], esetleg [[hiúz]]ok.
 
Egyes feltételezések szerint Freyja gyermekeinek apja Odin, az istennő férjének neve, Odr pedig az ő nevének egy változata.
 
Alakja sokban emlékeztet [[Frigg]] istennőre (a tollas sólyomöltözet Frigg tartozéka is), ezért a mitológusok jó része azt a nézetet vallja, hogy a kettő egy eredetibb egységes alaknak különfejlődése. Egy másik, figyelemreméltó nézet szerint Freyja csak a viking korszak költői alkotása, és nem egyéb, mint Frey istennek a költők alkotta nőnemű megfelelője, aki idővel kiszorította a nálánál régibb Frigget.
 
== Források ==
* [https://web.archive.org/web/20130529020114/http://metalista.web4.hu/cikk/a-viking-mitologia-legfontosabb-szereploi A viking mitológia legfontosabb szereplői]
* [http://www.lovagok.hu/kultura_es_szokasok/istenek_a_skandinav_mitologiaban.html Istenek a skandináv mitológiában]
* Nordisk familjebok (2:a upplagan, 1908)
* [https://web.archive.org/web/20130927185632/http://hem.passagen.se/the6ywoman/gudarna.html Asatro – Gudarna]
* [http://mek.oszk.hu/00300/00377/html/ Edda Mitologikus énekek] (Tandori Dezső fordítása)
* [[A Pallas nagy lexikona]]
* Bernáth István: Skandináv mitológia
 
== Fordítás ==
* {{Fordítás|sv|Freja}}
* {{Fordítás|en|Freyja}}
 
{{Skandináv mitológia}}
{{Nemzetközi katalógusok}}
 
[[Kategória:Skandináv mitológia]]
[[Kategória:Istennők]]