Prijeđi na sadržaj

Peovica

Izvor: Wikipedija
Inačica za tiskanje nije više podržana i može sadržavati pogreške u prikazu. Molimo ažurirajte oznake u pregledniku i rabite funkciju ispisa u pregledniku.
Dodaj infookvir "utvrda".
(Primjeri uporabe predloška)
Tvrđava Peovica
Omiške fortifikacije:
1. Kaštel
2. Kula Peovica
3. Mala vrata od rijeke (kod Arsana)
4. Velika vrata od rijeke
5. Jugozapadna kula
6. Vrata vrtova
7. Jugoistočna kula (Turjun)
8. Baluard
9. Kopnena vrata
10. Stražnica

Tvrđava Peovica (Mirabela) s kaštelom ponad gradića Omiša, zaštićeno kulturno dobro.[1]

Opis dobra

Današnji izgled omiškoga kaštela zadržao je samo izvorni perimetar, kule i kurtine su snižene do visine parapeta, a samo najviša završna kula iz 13. stoljeća je sačuvana u cjelini. Ta kula, danas nazvana Mirabela ili Peovica prema predjelu Omiša Peovu, vrlo se rijetko u arhivskim izvorima imenuje posebnim nazivom. Trapezni tlocrt vanjskoga plašta je u unutrašnjosti premodeliran u poligonalnu jezgru koja završava segmentnim kupolastim svodom. Prema ostatcima konzola i istacima na zidu, kula je imala dva kata koja se međusobno bila povezana drvenim stepenicama, a na vrhu se nalazila terasa. Prilikom radova sanacije, nakon udara groma krajem 80 - tih godina 20. st., rekonstruirani su katovi i kupola s terasom. Moćna i visoka kula na hridinama istaknuta je prostorna dominanta i kruna gradskoga kaštela. Izdvojeni položaj i masivno ziđe davali su joj neosvojiv karakter. Iako po obliku i strukturi zidanja pripada romaničkoj obrambenoj arhitekturi, nalaz novčića bizantskoga cara Bazilija I. pokazuje stratešku važnost položaja nad ušćem rijeke koja je u 9. stoljeću bila granica Franačkog i Bizantskog Carstva.[1]

Zaštita

Pod oznakom Z-6859 zavedena je kao nepokretno kulturno dobro - pojedinačno, pravna statusa zaštićena kulturnog dobra, klasificirano kao "vojne i obrambene građevine".[1]

Galerija

Izvori

  1. a b c Kula Peovica (Mirabela) s kaštelom Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Sadržaj preuzet uz dopusnicu. Pristupljeno 16. kolovoza 2020.
 
Ovaj tekst ili jedan njegov dio preuzet je s mrežnih stranica Ministarstva kulture Republike Hrvatske (https://min-kulture.gov.hr/). Vidi dopusnicu za Wikipediju na hrvatskome jeziku: Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Dopusnica za korištenje materijala s ove stranice arhivirana je u VRTS-u pod brojem 2021043010005276.
Sav sadržaj pod ovom dopusnicom popisan je ovdje.