Prijeđi na sadržaj

Indokineski tigar

Izvor: Wikipedija
Inačica 5045952 od 10. ožujka 2018. u 20:07 koju je unio Hindustanilanguage (razgovor | doprinosi) ((GR) File renamed: File:P tigris corbetti map.pngFile:Panthera tigris corbetti distribution map.png Criterion 2 (meaningless or ambiguous name))
(razl) ← Starija inačica | vidi trenutačnu inačicu (razl) | Novija inačica→ (razl)
Indokineski tigar
Status zaštite

Status zaštite: Ugroženi
Sistematika
Carstvo:Animalia
Koljeno:Chordata
Razred:Mammalia
Red:Carnivora
Porodica:Felidae
Potporodica:Pantherinae
Rod:Panthera
Vrsta:P. tigris
Podvrsta:P. t. corbetti
Trojno ime
Panthera tigris corbetti
Mazák, 1968
Rasprostranjenost

Područje koje nastanjuje indokineski tigar
Baze podataka

Indokineski tigar (Panthera tigris corbetti) je podvrsta tigra.

Obilježja

[uredi | uredi kôd]

Građa tijela

[uredi | uredi kôd]

Glava indokineskog tigra oblikovana je slično kao glava indijskog tigra. Mužjaci su, uključujući rep, dugi 255 do 275 cm, a ženke samo 230 do 255 cm. Težina mužjaka je između 150 i 190 kg a ženki oko 110 do 120 kg.

Krzno

[uredi | uredi kôd]

Osnovna boja krzna im je crvenkasta do oker smeđe. Bijelo obojeno područje na donjem dijelu tijela i oko očiju odgovaraju onom kako je kod indijskog tigra. Pruge su im općenito potpuno crne, mnogobrojne, kratke i uske.

Način života

[uredi | uredi kôd]

Kao i drugi tigrovi, i indonezijski tigar je izraziti samotnjak. Područje na kojem živi mužjak je veće od onog na kojem živi ženka, a u dijelovima se preklapaju. Osim u vrijeme kad je ženka spremna za parenje, uzajamno se izbjegavaju. Mladunčad se rađa nakon 95 do 112 dana skotnosti. Rijetko se okoti samo jedno mladunče, ponekad se dogode i četvorke, no u prosjeku je broj mladunaca od dva do tri. U slobodnoj prirodi mu je životni vijek oko 15 godina, no ako se o njemu brinu ljudi, može doživjeti i više od 20 godina.

Rasprostranjenost

[uredi | uredi kôd]

Indokineski tigar, kao što mu i ime kaže, nastanjuje područje Indokine. Zadržava se u brdovitim do planinskim područjima, i kao i indijski tigar, ne izbjegava vodu. Procjenjuje se, da danas živi još oko 1.500 jedinki. Preživjeli su gotovo isključivo u Kambodži i Laosu, dok su u drugim državama ovog područja izumrli ili su pred izumiranjem.

Prehrana

[uredi | uredi kôd]

I ova podvrsta tigra je mesožder, poput ostalih tigrova. Lovi krupnu divljač, no u razdobljima nestašice, zadovoljava se i manjim sisavcima ili čak i kornjačama.

Logotip Wikivrsta
Logotip Wikivrsta
Wikivrste imaju podatke o taksonu Panthera tigris corbetti