Prijeđi na sadržaj

Pneumonija

Izvor: Wikipedija
Inačica 2488465 od 27. lipnja 2010. u 21:21 koju je unio Hpandza (razgovor | doprinosi)
Klasifikacija i vanjske poveznice
MeSH D011014 Uredi na Wikipodatcima

Pneumonija je riječ (grčkog podrijetla.) a znači upala pluća. To je akutna upala plućnog parenhıma koja može biti uzrokovana bakterijama, virusima, gljivicama ili parazitima.

Upala pluća ili pneumonia je bolest uzrokavana nekom vrstom bakterija, virusa, gljivica ili parazita, ali mogu je izazvati i neki jako iritativni plinovi. Simptomi su visoka temperatura, kašalj, otežano disanje i ispljuvak koji može biti krvav. Postoje različiti tipovi upale pluća. Najpoznatiji tip je bakterijska upala uzrokovana pneumokokom. To je upalna bolest pluća, kod koje dolazi do punjenja alveola tekućinom čime je otežano disanje. Difuzija kisika u krv je smanjena, a time i difuzija ugljičnog dioksida iz krvi što može dovesti do modrila kože (cijanoza) zbog prevelike količine deoksigenirane krvi.

Spada u teška oboljenja i pacijenti oboljeli od upale pluća najčešće se upućuju na bolničko liječenje. Nekad je to bila neizlječiva bolest sa velikim procentom smrtnosti. S razvojem medicine i pronalaskom pencilina smrtnost od ove bolesti je znatno smanjena i skoro iskorijenjena. Danas je upala pluća uglavnom izlječiva bolest. Upala pluća nastaje i kao komplikacija drugih bolesti osobito kod pacijenata u jedinicama intenzivne skrbi.

Komplikacije

Komplikacija upale pluća je empijem pleuralne šupljine koji se uz antibiotike nekad mora i kirurški tretirati.

Rendgenski snimci grudnog koša, A - zdrava pluća , B - upala pluća

Simptomi

Simptome upale pluća prvi je opisao Hipokrat (oko 460 pne.–370 pne.). Glavni simptomi upale pluća su teška groznica, visoka temperatura i glavobolja, praćeni kašljem i probadanjem u prsima.

Vanjske poveznice

Nedovršeni članak Pneumonija koji govori o medicini treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.

Predložak:Link FA Predložak:Link FA