Europski gospodarski prostor
Europski gospodarski prostor (EEA) nastao je 1. siječnja 1994. godine sporazumom što ga je potpisalo tadašnjih 12 država EEZ-a (danas Europske unije) i EFTA-e radi stvaranja jedinstvenog tržišta na kojemu bi se poštovala sloboda kretanja ljudi, roba, usluga i kapitala. Razlog nastanka EEA-a je sudjelovanje zemalja EFTA-e u zajedničkom tržištu bez ulaska u EU.
Članice Europskog gospodarskog prostora su 26 od 27 zemalja članica EU (bez Hrvatske) i 3 od 4 zemlje članice EFTA (Island, Lihtenštajn i Norveška).
Hrvatska je predala zahtjev za članstvo u EEA 13. rujna 2012.,[1] a pregovori su započeli 15. ožujka 2013.
20. prosinca 2013. parafiran je Sporazum o sudjelovanju Hrvatske u Europskom gospodarskom prostoru.[2]
Sporazum o sudjelovanju Hrvatske u Europskom gospodarskom prostoru potpisan je u Bruxellesu 12. travnja 2014.[3] Za punopravno članstvo Hrvatske u EEA, potrebno je da Sporazum ratificiraju Europska unija i tri članice EFTA-e (Norveška, Island i Lihtenštajn).
Vidi još
urediIzvori
uredi- ↑ Hrvatska zatražila ulazak u Europski gospodarski prostor, tportal.hr
- ↑ Bruxelles, 20. prosinca 2013. - Parafiran Sporazum o sudjelovanju Hrvatske u Europskom gospodarskom prostoru, mvep.hr
- ↑ Bruxelles, 11. travnja 2014. - Hrvatska potpisala Sporazum o sudjelovanju u Europskom gospodarskom prostoru, mvep.hr