ŠK Slavija Varaždin
Športski klub Slavija je bivši nogometni klub iz Varaždina.
Slavija | ||
---|---|---|
Puno ime | Športski klub Slavija Varaždin | |
Osnovan | 3. lipnja 1931. ugašen svibnja 1941. | |
|
Povijest
urediSlavija je osnovana 3. lipnja 1931. godine.
Vlasnik kluba je bio Čeh Ernst Stiassny, vlasnik tekstilne tvrtke Tivar, današnjeg Varteksa. Bio je veliki zaljubljenik u nogomet i navijač praške Slavije. Nogomet je također bio omiljenim športom njegovih radnika u tvornici, koji su imali svoja dva unutarnja kluba, ŠK Tekstilna i ŠK Tivar, koji su djelovali unutar tvornice. Sve je to skupa urodilo odlukom neka se izgradi nogometno igralište na livadi preko puta tvornice Tivar. Malo poslije su Tekstilna i Tivar na izvanrednim glavnim skupštinama odlučili spojiti ta dva kluba u jedan novi, Športski klub Slaviju. Prvi dužnosnici ovog kluba su bili Česi.
Dres i ime varaždinskog kluba je nastao po uzoru na vlasnikov omiljeni klub. Dresovi su nastali po šemi da je za razliku od praške Slavije, čiji je dres bio uzdužno bijelo-crvena kombinacija s crvenom zvijezdom, varaždinska je Slavija imala plavu zvijezdu na bijelo-plavoj kombinaciji.
Brzo je napredovala, tako da je već za 7 godina sudjelovala u najvišem razredu nogometnog natjecanja u Kraljevini Jugoslaviji. Prvenstvo 1938./39. je završila na posljednjem 12. mjestu. Dvije godine poslije igrala je u najvišem razredu nogometnog natjecanja u Banovini Hrvatskoj. Prvenstvo 1940./41. završila je na sredini ljestvice, na 5. mjestu, iza velikana hrvatskog nogometa, Hajduka, Građanskog, Concordije i HAŠK-a.
Zadnju utakmicu pod imenom ŠK Slavija odigrala je 19. ožujka 1941. godine protiv zagrebačkog HAŠK-a.[1]
Ratne godine bile su teške za Slaviju. Nekoliko je igrača otpustila zbog nedolaska na utakmicu. Dvojica su igrača otišla tražiti radno mjesto u Zagrebu što je značilo i klub u Zagrebu i odlazak iz slavije. Dio igrača bili su Židovi, koje je donošenje antižidovskih zakona u Kraljevini Jugoslaviji i poslije u NDH zakinulo za građanska prava. Dolazak NDH nije donio dobre dane. Povjerenik za šport NDH Miško Zebić 21. svibnja 1941. je odlukom ministra udružbe raspustio sve športske saveze i olimpijski odbor. Istom je uveo povjerenički sustav u sve hrvatske športske klubove i organizacije. Varaždinski šport je zbog toga platio veliku cijenu, osobito što mnoštvo igrača više nije smjelo nastupati zbog svog podrijetla i/ili političkog opredjeljenja, što je rezultiralo da su mnogi klubovi prestali raditi. U Varaždinu je raspustio uprave V.Š.K. i Zanatskog ŠK, ugasio potpuno RŠK Slobodu i HŠK Podravinu iz Ludbrega. Mnogi su igrači tad otišli igrati za dotadašnjeg niželigaša Zagorca. Slavija je odlukom ustaških vlasti spojena s dotadašnjim lokalnim ligašem HŠK Zagorcem pod tim imenom odigrala četiri „Prvenstva hrvatskog državnog razreda“.[1] Činovnik varaždinske bolnice imenovan je za povjerenika kluba. HRŠK Zagorac je počeo djelovati od srpnja 1941. godine. Tivar je i nakon prisilna spajanja sa Zagorcem novčano pomagao klub.[2]
Klub je reaktiviran poslije Drugog svjetskog rata 1945. godine, pod imenom NK Tekstilac u okviru Radničkog fiskulturnog društva Tekstilac. 1958. godine klupska uprava odlučila je dati ime klubu po imenu svog glavnog pokrovitelja i osnivača, tvornici tekstila Varteks.[1]
Poznati igrači i treneri
uredi- Zvonimir Cimermančić (1935. – 1938.)
- Ivica Belošević (trener)
- Igrač Franjo Vukotić postao je savezni sudac, kontrolor, delegat i nogometni djelatnik.[3]
- Vinko Golob
- Antun Golob
- Antun Lokošek
Izvori
uredi- ↑ a b c eVaraždin.hr Danas je osamdeseti rođendan varaždinskog prvoligaša, 3. lipnja 2011. Podaci o povijesti kluba preuzeti su iz monografije "100 godina nogometa u Varaždinu" autora Marijana Hižaka. (pristupljeno 4. svibnja 2017.)
- ↑ eVaraždin Klub koji je ispao iz povijesti NK Varteksa (ep) 04. svibnja 2010. (pristupljeno 4. svibnja 2017.)
- ↑ Nogometni leksikon Franjo Vukotić. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb, 2008. (pristupljeno 2. svibnja 2017.)
- Grad Varaždin Marijan Hižak: 100 godina nogometa 1909. – 2009. u Varaždinu, ISBN 978-953-7304-53-9
- RSSSF