Mine sisu juurde

Kaisa Eiche: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikitsitaadid
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
Resümee puudub
4. rida: 4. rida:
* Kultuuritööd tehakse ikka peamiselt isikliku ja ühiskondliku [[areng]]u eesmärgil ning seetõttu nõustutakse taluma [[Ebaõiglus|ebaõiglast]] [[töötasu]] isegi siis, kui suur osa kultuurirahast koondub väikese valdkondliku inimgrupi kätte. [[Vaesus]] on kultuurisüsteemi sisse kirjutatud ja seda leevendavad meetmed pole tõhusad või on pikas perspektiivis seal töötavatele inimestele lausa kahjulikud.
* Kultuuritööd tehakse ikka peamiselt isikliku ja ühiskondliku [[areng]]u eesmärgil ning seetõttu nõustutakse taluma [[Ebaõiglus|ebaõiglast]] [[töötasu]] isegi siis, kui suur osa kultuurirahast koondub väikese valdkondliku inimgrupi kätte. [[Vaesus]] on kultuurisüsteemi sisse kirjutatud ja seda leevendavad meetmed pole tõhusad või on pikas perspektiivis seal töötavatele inimestele lausa kahjulikud.
** Kaisa Eiche, [https://leht.postimees.ee/7671631/miks-loomeinimesed-vaesed-on-luulega-eestis-ara-ei-ela-kaugeltki-mitte "Luulega Eestis ära ei ela, kaugeltki mitte"], Postimees, 15. detsember 2022
** Kaisa Eiche, [https://leht.postimees.ee/7671631/miks-loomeinimesed-vaesed-on-luulega-eestis-ara-ei-ela-kaugeltki-mitte "Luulega Eestis ära ei ela, kaugeltki mitte"], Postimees, 15. detsember 2022


* Vahel loen päevapoliitiliste uudiste tasakaalustamiseks [[põhiseadus]]e kommenteeritud väljaannet, et nähtusi perspektiivi asetada. Põhiseaduse paragrahv 10 alusel on meil õnn elada demokraatlikus [[õigusriik|õigusriigis]], mis baseerub [[inimväärikus]]e ning sotsiaalriigi põhimõtetel.
* [[Vangla]] on keskkond, kus varem arsti peljanud ja sõltuvusprobleemidega inimesed hakkavad oma [[tervis]]ele mõtlema. Näiteks [[hambaarst]]i juurde olevat [[vang]]idel asja tihedamini kui keskmisel eestlasel – kõik [[põletik]]ud ravitakse välja.
* [[Klooster|Kloostris]] elavad [[nunn]]ad said 2004. aastani tasuta arstiabi samadel alustel kui sõjaväelased, üliõpilased ja pensionärid. 2005. aastast, kui peaministriks sai [[Andrus Ansip]], muudeti kehtiv kord: riik ei taganud enam neile tasuta [[ravikindlustus]]t. [[Kuremäe nunnaklooster|Kuremäe nunnakloostri]] ülem iguumenja [[Filareta]] on kirjeldanud, kuidas siseministeeriumi ettepanekul oli klooster sunnitud aastatel 2005–2017 registreerima oma nunni [[haigekassa]]s kui isikuid, kes töötavad kloostris [[tööleping]]uga, mida tegelikult kunagi ühegi õega ei sõlmitud, ja maksma nende kui töötavate isikute eest [[sotsiaalmaks]]u, kuigi elamisloa olid nad saanud kui religioossed isikud ja [[töötasu]] neile ei makstud.
* Põhiseaduse järgi on Eesti kodaniku sotsiaalne põhiõigus saada avalikult võimult piisavalt abi, et ei peaks elama alandavates tingimustes – see on [[inimväärikus]]e põhimõtete osa. Riigikohus on märkinud, et sotsiaalriik ja sotsiaalsete õiguste kaitse sisaldavad ideed abist ja hoolest neile, kes ei ole suutelised iseseisvalt end piisavas ulatuses kindlustama. Nende isikute inimväärikus on alandatud, kui nad on ilma jäetud abist, mida nad vajavad oma esmavajaduste rahuldamiseks.
* [[Vabakutseline|Vabakutselised]] loovisikud on kaua elanud olukorras, kus nende füüsiline ja vaimne tervis on kahjustatud: neil on puudunud elementaarsed sotsiaalkindlustuskaitsega kaasnevad tagatised (ravikindlustus, töötuskindlustus ja pensionikindlustus), millest tulenevad hüved (arstiabi, haigushüvitised, vanemahüvitis, vanaduspension ja töötuskindlustushüvitis). Kui loete meediast järjekordse kultuuritegelase [[surm]]ast, siis mõelge sellele, milliseid [[risk]]e kirjeldatud tingimused pikemas perspektiivis sisaldavad.
* Kultuurivaldkonnas on levinud [[projektipõhisus|projektipõhine]] töö, mille juriidiline vormistus ja garantiid ei suuda loovisikute tegelike vajadustega kaasas käia ega ole proportsionaalsed vabakutseliste tegeliku panusega. Pealegi on projektipõhised sissetulekud väga ebaregulaarsed ja harvad ja see on sotsiaalprobleemide tekke suurim põhjus. Näiteks sai iga teine loov­isik viimase aasta jooksul (2020-2021) töist tulu vähem kui kuue kuu jooksul või ei saanud üldse. Teistest vabakutselistest loovisikutest eristuvad väiksemate tulude suuruse, nende harvema saamise ja suuremate sotsiaalkaitseliste riskide poolest eelkõige [[kunstnik]]ud.
* Loovisikute toimetulek [[vanadus]]põlves saab aga olema problemaatiline. Lüngad ravikindlustuses toovad kaasa arstiabi edasilükkamise, terviseprobleemid ja hilisema kulukama [[ravi]]; katkendlik hõive ei võimalda kvalifitseeruda töötushüvitistele ega koguda pensionistaaži ja väikesed sissetulekud mõjutavad [[pension]]i suurust. Ühiskonnale on tegemist murettekitava olukorraga, kus erinevate hõivevormide ja sissetulekumustrite tõttu on tekkinud suur vaesusriskis olevate inimeste rühm.
* Üks võimalus on vaadelda kultuuri [[ettevõtte ühiskondlik vastutus|ettevõtte ühiskondliku vastutuse]] (''corporate social responsibility'') osana. Eesti börsiettevõtted ja näiteks [[pangad]] on kohustatud järgima ettevõtte ühiskondliku vastutuse reegleid, kuid neid soovitatakse kõikidele [[ettevõte]]tele strateegias juurutama hakata. Möödas on aeg, kui raha tegemiseks asutati ettevõte ja [[heategevus]]eks või ühiskonnale tagasiandmiseks [[mittetulundusühing]]. Ettevõte ei ole vandlitornis entiteet ega seisa ühiskonnast eraldi. Näiteks kui [[Paide]] linn ei jaksa oma elanike hüveks ülal pidada [[teater|teatrit]], et oleks ka teistel põhjust Eesti keskele Paidesse kokku sõita, siis miks peaksid sealsed ettevõtted oskama hinnata sellist kultuurilist potentsiaali? Just ettevõtted saavad regionaalse kultuurilise [[mitmekesisus]]e toetamises riigile kaasa aidata.
** Kaisa Eiche, [https://sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/sotsiaalne-turvalisus-on-esmavajadus/ "Sotsiaalne turvalisus on esmavajadus"], Sirp, 29.07.2022


* Uueks Euroopa [[prekariaat|prekariaadiks]] on tituleeritud sotsiaalne klass, kelle majanduslik seis muudab ta kõigist haavatavamaiks. Sinna klassi paigutatakse muuhulgas ka sotsiaalsed grupid, kes ei tule oma [[palk|palgaga]] kuu lõpus ots otsaga kokku. Ehkki kohalikud n-ö kultuuritöötajad on küll valdavalt [[kõrgharidus]]ega ja selle parameetri alusel sinna klassi justkui nagu ei kuulu, lubab nende püsiva sissetulekuta ja projektipõhine [[eluviis]] teisiti arvata.
* Nii taanduvad kõik suuremad riiklikud või erakapitali rahasüstid (nimelised preemiad, muud autasud, kunstniku- ja kirjanikupalgad jne) indiviidi jaoks vaid plaastriteks. Enesestmõistetav on see, et kõigile plaastreid ei jagu. Pealegi ei ravi [[plaaster]] kedagi terveks, vaid ainult kaitseb ajutiselt millegi hullema eest kuni [[haav]] kinni kasvab.
* Kes meist ei pelgaks [[vägivald]]a ega tunneks selle pärast [[hirm]]u tänaval, kommuunis või lähisuhetes?
* Kes meist oskab vägivallale adekvaatselt [[reageerimine|reageerida]]? Mis on adekvaatne? Kes saab [[Ohver|ohvrit]] aidata, kui ta seda ise teha ei oska/suuda? Kas teo toimepanija [[Mõistmine|mõistab]] tehtut ja selle võimalikke [[tagajärg]]i? Kuidas teo toimepanijat selles mõistmise protsessis aidata? Milline [[abi]] on vajalik, kättesaadav ja piisav?
* Loominguline [[eneseväljendus]] on mõistlik viis [[trauma]]t sublimeerida, mõtteid korrastada, end taasluua, pakkudes [[trööst]]i neile, kes ise ei julge.
** Kaisa Eiche, [https://www.muurileht.ee/arvustus-armid-kaunistavad-naisi/ "Armid kaunistavad naisi"], Müürileht, 9. september 2020


* [[Neoliberalism|Neoliberalistlik]] poliitika on hoidnud [[maksud]] madalad ja riigi õhukese. Ka kultuuriinimesed on edukalt adapteerinud [[turumajandus]]liku ülimuslikkuse retoorika, pidades turuvabadust ja [[ettevõtlusvabadus]]t [[loomevabadus]]ele lähedaseks: [[kriis]]idel on positiivne pool, kus nõrgad praagitakse välja, et valdkond saaks tervikuna tugevamaks.
* Karmi [[olelusvõitlus]]t on kultuurivaldkonnas üle 30 aasta praktiseeritud, käesolev liitkriis loodetavasti paljastab valdkonnas dominandina valitseva kognitiivse [[kohanemine|kohanemisprotsessi]] mustrid, mis on hõlmanud negatiivsele kogemusele ratsionaalsete [[tähendus]]te otsimise, millega kaasnevad kontrollitunde taastamise katsed ja positiivse enesekuvandi taasloomine. Meedias on lugeda, kui tublid ja [[edu]]kad on mõned loojad, jättes tähelepanuta, kuidas süsteem ise räigelt [[Ekspluateerimine|ekspluateerib]].
* [[Ebaõiglus]]t taastootva [[kapitalism]]iga ei tohi kohaneda, kuid praeguses kriitilises olukorras varjavad end silo- või vandlitornides [[poliitik]]ud, kultuuritöötajad ja [[ettevõtja]]d. Regiooni [[majandus]]süsteem, nagu ka kultuurisüsteem, ei seisa eraldi, vaid on väärtushinnangute ja majandussuhete kaudu otseselt ühendatud. [[Kultuur]] on kõige olulisem.
** Kaisa Eiche, [https://sirp.ee/kohanemise-ilu/kaisa-eiche-vabakutseline-kunstitootaja/ "Kaisa Eiche, vabakutseline kunstitöötaja"], Sirp, 29.07.2022


* [[Eriolukord|Eriolukorra]] ühisnimetaja oligi [[isolatsioon]], aga mitte tavapärases indiviidikeskses tähenduses, isoleeritus ilmnes kõigil ühiskonna tasanditel. [[Riigid]] on isoleeritud, rahvusvaheline majandus on saanud hoobi, poliitilised sidemed sattunud tugeva pinge alla või katkenud.
:Isoleeritud kunstnike eriolukorra [[kogemus]] on eeldatavalt samasugune – atraktiivne ja/või hirmutav – nagu iga teisegi oma.
* Ajal, mil füüsilise maailma [[müra]] oli katkenud ja oleks saanud iseendale või lähedastele pühenduda, ilmnes müra hoopis andmesidevoona. [[Vuajerism|Vuajeristide]] rõõmuks hakkasid võrgus levima ennenägematud ja -kuulmatud eneseväljenduse vormid. Tundus, et suure osa vabast ajast istuti näoraamatus ja vahendati [[suhtlemisvajadus]]est kantuna [[valik]]ute [[võimatus]]est tulenevat pöörasust.
* Selles mõttes on mainitud tööde puhul kuraatori üks valikuprintsiip – [[näoraamat]]ust inspireeritud infotulv – igati mõistlik. Printsiibi [[nõrkus]] on aga ilmselt see, et näoraamat esindab paljuski omaette psüühilist ilmingut – naeratavat [[depressioon]]i.
** Kaisa Eiche, [https://sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/esmaspaeval-on-meil-siin-ikka-lumine/ "Esmaspäeval on meil siin ikka lumine"], Sirp, 22.05.2020


* [[Õied]] mängivad taimede elutsüklis tähtsat, ent kiiresti mööduvat rolli. Taimedele pole tähtis olla [[ilu]]s või dekoratiivne, ehkki õied mõjuvad rohelisel foonil peibutava reklaamina [[tolmeldaja]]te ligimeelitamiseks. [[Kroonleht]]ede ülesanne on võimaldada taimeliigil elutsükleid lõputult korrata. Inimest on aga õieilu alati köitnud ning see lumm on jätnud ja jätab kindlasti ka edaspidi [[kultuur]]i oma jälgi.
* Sadakond aastat tagasi toimusid lääne kunstidiskursuses paljuski sool põhinevad [[väitlus]]ed, kus [[seksism|seksistlikud]] [[kriitik]]ud tõrjusid [[lill]]ede maalimise koos naisautoritega loomingulistele äärealadele. Ameerika kunstikriitik [[Helen Appleton Read]] (1887–1974) vaidles vastu omaaegsete arusaamale, nagu oleks naisele loomuldasa võimatu olla [[kunstnik]]. Ta nõudis, et ka naiste loodud kunsti tuleb vaadelda esmalt [[kunstiteos]]e omaduste alusel ja alles seejärel autori [[isiksus]]e väljendusena.
* Meenub [[Marge Monko]] teos "Ma ei söö lilli!" (2009), mida tõlgendatakse insti­tutsionaalselt sotsiaalkriitilise [[feminism]]i kontekstis kui [[tähelepanu]] osutamist kunstnike majanduslikule olukorrale, kuna näitusetegevust ei käsitletud veel kümmekond aastat tagasi üldse ühe võimaliku töösuhte vormina. Lillede [[kinkimine|kinkimise]] traditsioon (näiteks [[naistepäev]]aks või [[emadepäev]]aks) on selles teoses seotud ühiskondlikus plaanis naiste ajutise [[tööturg|tööturult]] kõrvale jäämisega, majandusliku [[iseseisvus]]e vähenemise või kaotamise ohu ja [[palgalõhe]]ga. Ehk majanduslikult ebavõrdsel positsioonil olijale ei ole lilled lahendus "tubli" naise [[kannatlikkus]]e eest. Kuid kui lillepiltide üle sajandite ulatunud [[triumf]] on tingitud just turunõudlusest, siis lilled kunstis võimaldaksid valehäbita kunstnikel leiba teenida. Kas pole käes aeg feministlik [[loosung]] ümber sõnastada, sest lilled kaudselt (majandustegevuse tulemusena, kõigi märkide kohaselt) kunstnikul kõhtu just täidavadki?
** Kaisa Eiche, [sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/kogetuga-kimpus/ "Kogetuga kimpus"], Sirp, 04.02.2022


* Ka [[mäng]] [[nukk]]udega pole kunagi lihtsalt mäng nukkudega.
* Kellegi mõttes tapmine pole ju veel päris [[mõrv]], eks? Kuid soodsate tingimuste kokkulangemisel mõrvu ometi millegipärast sooritatakse. Ka [[kurjategija]]te kohtu määratud [[karistus]]ena [[Hukkamine|hukkamist]] võib käsitleda kollektiivselt sooritatud mõrvana. Või igapäevasem näide [[toidutööstus]]est. Enamik inimesi sööb iga päev [[liha]], aga ega me eriti ei mõtle võigastele asjaoludele ja [[tapamaja]]de toimingutele, mida iga päev sooritatakse, et meil liha laual oleks. Pigistame silmad kinni. [[Silmakirjalikkus]] ja [[raha]] väänavad moraalinorme, kõigis on [[potentsiaal]]i nii heaks kui kurjaks ja nendevaheline [[piir]] on ähmane.
* Võime endale tunnistada, et [[prügi]] on saanud Maa [[biomass]]i täisväärtuslikuks osaks ja seda ilmselt tükiks ajaks.
* [[Avalik ruum|Avalikus ruumis]] (kunstnikuna) teistega [[territoorium]]i jagades on enda soovitut saavutada mitu korda keerulisem.
** Kaisa Eiche, [https://sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/meie-igapaevane-kurjus/ "Meie igapäevane kurjus"], Sirp, 23.04.2021

==Intervjuud==
* [Teosest "Ma ei kasvata oma poega sõjaks":] See räägib laste [[militarism|militariseerimist]] läbi [[multifilm]]ide, [[videomäng]]ude, [[mänguasjad]]e, [[rõivas]]te ja nii edasi. Sõja [[normaliseerimine]] toimub suhteliselt valdavalt, minu [[laps]]ele ka väga meeldib [[sõda]] mängida. Mida ma sellega mõtlen, on see, et [[patriotism]] kui selline – seda ei pea juurutama [[rahvusriik|rahvusriigi]] [[kodanik]]es läbi militariseerimise, see võib olla midagi positiivset ja loovat ning teisi [[Inimene|inimesi]] ja [[keskkond]]a väärtustavat.
** Kaisa Eiche, intervjuu: Ode Maria Punamäe, Gerli Nõmm, [https://kultuur.err.ee/1608595594/kunstnik-kaisa-eiche-patriotismi-ei-pea-juurutama-militariseerimise-kaudu "Kunstnik Kaisa Eiche: patriotismi ei pea juurutama militariseerimise kaudu"], ERR/ETV "Aktuaalne kaamera", 12.05.2022


== Välislingid ==
== Välislingid ==

Redaktsioon: 28. detsember 2022, kell 01:24

Kaisa Eiche (sündinud 28. detsembril 1982) on eesti kunstnik, fotograaf, kunstiorganisaator, galerist ja modell.

Artiklid

  • Kultuuritööd tehakse ikka peamiselt isikliku ja ühiskondliku arengu eesmärgil ning seetõttu nõustutakse taluma ebaõiglast töötasu isegi siis, kui suur osa kultuurirahast koondub väikese valdkondliku inimgrupi kätte. Vaesus on kultuurisüsteemi sisse kirjutatud ja seda leevendavad meetmed pole tõhusad või on pikas perspektiivis seal töötavatele inimestele lausa kahjulikud.


  • Vahel loen päevapoliitiliste uudiste tasakaalustamiseks põhiseaduse kommenteeritud väljaannet, et nähtusi perspektiivi asetada. Põhiseaduse paragrahv 10 alusel on meil õnn elada demokraatlikus õigusriigis, mis baseerub inimväärikuse ning sotsiaalriigi põhimõtetel.
  • Vangla on keskkond, kus varem arsti peljanud ja sõltuvusprobleemidega inimesed hakkavad oma tervisele mõtlema. Näiteks hambaarsti juurde olevat vangidel asja tihedamini kui keskmisel eestlasel – kõik põletikud ravitakse välja.
  • Kloostris elavad nunnad said 2004. aastani tasuta arstiabi samadel alustel kui sõjaväelased, üliõpilased ja pensionärid. 2005. aastast, kui peaministriks sai Andrus Ansip, muudeti kehtiv kord: riik ei taganud enam neile tasuta ravikindlustust. Kuremäe nunnakloostri ülem iguumenja Filareta on kirjeldanud, kuidas siseministeeriumi ettepanekul oli klooster sunnitud aastatel 2005–2017 registreerima oma nunni haigekassas kui isikuid, kes töötavad kloostris töölepinguga, mida tegelikult kunagi ühegi õega ei sõlmitud, ja maksma nende kui töötavate isikute eest sotsiaalmaksu, kuigi elamisloa olid nad saanud kui religioossed isikud ja töötasu neile ei makstud.
  • Põhiseaduse järgi on Eesti kodaniku sotsiaalne põhiõigus saada avalikult võimult piisavalt abi, et ei peaks elama alandavates tingimustes – see on inimväärikuse põhimõtete osa. Riigikohus on märkinud, et sotsiaalriik ja sotsiaalsete õiguste kaitse sisaldavad ideed abist ja hoolest neile, kes ei ole suutelised iseseisvalt end piisavas ulatuses kindlustama. Nende isikute inimväärikus on alandatud, kui nad on ilma jäetud abist, mida nad vajavad oma esmavajaduste rahuldamiseks.
  • Vabakutselised loovisikud on kaua elanud olukorras, kus nende füüsiline ja vaimne tervis on kahjustatud: neil on puudunud elementaarsed sotsiaalkindlustuskaitsega kaasnevad tagatised (ravikindlustus, töötuskindlustus ja pensionikindlustus), millest tulenevad hüved (arstiabi, haigushüvitised, vanemahüvitis, vanaduspension ja töötuskindlustushüvitis). Kui loete meediast järjekordse kultuuritegelase surmast, siis mõelge sellele, milliseid riske kirjeldatud tingimused pikemas perspektiivis sisaldavad.
  • Kultuurivaldkonnas on levinud projektipõhine töö, mille juriidiline vormistus ja garantiid ei suuda loovisikute tegelike vajadustega kaasas käia ega ole proportsionaalsed vabakutseliste tegeliku panusega. Pealegi on projektipõhised sissetulekud väga ebaregulaarsed ja harvad ja see on sotsiaalprobleemide tekke suurim põhjus. Näiteks sai iga teine loov­isik viimase aasta jooksul (2020-2021) töist tulu vähem kui kuue kuu jooksul või ei saanud üldse. Teistest vabakutselistest loovisikutest eristuvad väiksemate tulude suuruse, nende harvema saamise ja suuremate sotsiaalkaitseliste riskide poolest eelkõige kunstnikud.
  • Loovisikute toimetulek vanaduspõlves saab aga olema problemaatiline. Lüngad ravikindlustuses toovad kaasa arstiabi edasilükkamise, terviseprobleemid ja hilisema kulukama ravi; katkendlik hõive ei võimalda kvalifitseeruda töötushüvitistele ega koguda pensionistaaži ja väikesed sissetulekud mõjutavad pensioni suurust. Ühiskonnale on tegemist murettekitava olukorraga, kus erinevate hõivevormide ja sissetulekumustrite tõttu on tekkinud suur vaesusriskis olevate inimeste rühm.
  • Üks võimalus on vaadelda kultuuri ettevõtte ühiskondliku vastutuse (corporate social responsibility) osana. Eesti börsiettevõtted ja näiteks pangad on kohustatud järgima ettevõtte ühiskondliku vastutuse reegleid, kuid neid soovitatakse kõikidele ettevõtetele strateegias juurutama hakata. Möödas on aeg, kui raha tegemiseks asutati ettevõte ja heategevuseks või ühiskonnale tagasiandmiseks mittetulundusühing. Ettevõte ei ole vandlitornis entiteet ega seisa ühiskonnast eraldi. Näiteks kui Paide linn ei jaksa oma elanike hüveks ülal pidada teatrit, et oleks ka teistel põhjust Eesti keskele Paidesse kokku sõita, siis miks peaksid sealsed ettevõtted oskama hinnata sellist kultuurilist potentsiaali? Just ettevõtted saavad regionaalse kultuurilise mitmekesisuse toetamises riigile kaasa aidata.


  • Uueks Euroopa prekariaadiks on tituleeritud sotsiaalne klass, kelle majanduslik seis muudab ta kõigist haavatavamaiks. Sinna klassi paigutatakse muuhulgas ka sotsiaalsed grupid, kes ei tule oma palgaga kuu lõpus ots otsaga kokku. Ehkki kohalikud n-ö kultuuritöötajad on küll valdavalt kõrgharidusega ja selle parameetri alusel sinna klassi justkui nagu ei kuulu, lubab nende püsiva sissetulekuta ja projektipõhine eluviis teisiti arvata.
  • Nii taanduvad kõik suuremad riiklikud või erakapitali rahasüstid (nimelised preemiad, muud autasud, kunstniku- ja kirjanikupalgad jne) indiviidi jaoks vaid plaastriteks. Enesestmõistetav on see, et kõigile plaastreid ei jagu. Pealegi ei ravi plaaster kedagi terveks, vaid ainult kaitseb ajutiselt millegi hullema eest kuni haav kinni kasvab.
  • Kes meist ei pelgaks vägivalda ega tunneks selle pärast hirmu tänaval, kommuunis või lähisuhetes?
  • Kes meist oskab vägivallale adekvaatselt reageerida? Mis on adekvaatne? Kes saab ohvrit aidata, kui ta seda ise teha ei oska/suuda? Kas teo toimepanija mõistab tehtut ja selle võimalikke tagajärgi? Kuidas teo toimepanijat selles mõistmise protsessis aidata? Milline abi on vajalik, kättesaadav ja piisav?
  • Loominguline eneseväljendus on mõistlik viis traumat sublimeerida, mõtteid korrastada, end taasluua, pakkudes tröösti neile, kes ise ei julge.



  • Eriolukorra ühisnimetaja oligi isolatsioon, aga mitte tavapärases indiviidikeskses tähenduses, isoleeritus ilmnes kõigil ühiskonna tasanditel. Riigid on isoleeritud, rahvusvaheline majandus on saanud hoobi, poliitilised sidemed sattunud tugeva pinge alla või katkenud.
Isoleeritud kunstnike eriolukorra kogemus on eeldatavalt samasugune – atraktiivne ja/või hirmutav – nagu iga teisegi oma.
  • Ajal, mil füüsilise maailma müra oli katkenud ja oleks saanud iseendale või lähedastele pühenduda, ilmnes müra hoopis andmesidevoona. Vuajeristide rõõmuks hakkasid võrgus levima ennenägematud ja -kuulmatud eneseväljenduse vormid. Tundus, et suure osa vabast ajast istuti näoraamatus ja vahendati suhtlemisvajadusest kantuna valikute võimatusest tulenevat pöörasust.
  • Selles mõttes on mainitud tööde puhul kuraatori üks valikuprintsiip – näoraamatust inspireeritud infotulv – igati mõistlik. Printsiibi nõrkus on aga ilmselt see, et näoraamat esindab paljuski omaette psüühilist ilmingut – naeratavat depressiooni.


  • Õied mängivad taimede elutsüklis tähtsat, ent kiiresti mööduvat rolli. Taimedele pole tähtis olla ilus või dekoratiivne, ehkki õied mõjuvad rohelisel foonil peibutava reklaamina tolmeldajate ligimeelitamiseks. Kroonlehtede ülesanne on võimaldada taimeliigil elutsükleid lõputult korrata. Inimest on aga õieilu alati köitnud ning see lumm on jätnud ja jätab kindlasti ka edaspidi kultuuri oma jälgi.
  • Sadakond aastat tagasi toimusid lääne kunstidiskursuses paljuski sool põhinevad väitlused, kus seksistlikud kriitikud tõrjusid lillede maalimise koos naisautoritega loomingulistele äärealadele. Ameerika kunstikriitik Helen Appleton Read (1887–1974) vaidles vastu omaaegsete arusaamale, nagu oleks naisele loomuldasa võimatu olla kunstnik. Ta nõudis, et ka naiste loodud kunsti tuleb vaadelda esmalt kunstiteose omaduste alusel ja alles seejärel autori isiksuse väljendusena.
  • Meenub Marge Monko teos "Ma ei söö lilli!" (2009), mida tõlgendatakse insti­tutsionaalselt sotsiaalkriitilise feminismi kontekstis kui tähelepanu osutamist kunstnike majanduslikule olukorrale, kuna näitusetegevust ei käsitletud veel kümmekond aastat tagasi üldse ühe võimaliku töösuhte vormina. Lillede kinkimise traditsioon (näiteks naistepäevaks või emadepäevaks) on selles teoses seotud ühiskondlikus plaanis naiste ajutise tööturult kõrvale jäämisega, majandusliku iseseisvuse vähenemise või kaotamise ohu ja palgalõhega. Ehk majanduslikult ebavõrdsel positsioonil olijale ei ole lilled lahendus "tubli" naise kannatlikkuse eest. Kuid kui lillepiltide üle sajandite ulatunud triumf on tingitud just turunõudlusest, siis lilled kunstis võimaldaksid valehäbita kunstnikel leiba teenida. Kas pole käes aeg feministlik loosung ümber sõnastada, sest lilled kaudselt (majandustegevuse tulemusena, kõigi märkide kohaselt) kunstnikul kõhtu just täidavadki?
    • Kaisa Eiche, [sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/kogetuga-kimpus/ "Kogetuga kimpus"], Sirp, 04.02.2022


  • Ka mäng nukkudega pole kunagi lihtsalt mäng nukkudega.
  • Kellegi mõttes tapmine pole ju veel päris mõrv, eks? Kuid soodsate tingimuste kokkulangemisel mõrvu ometi millegipärast sooritatakse. Ka kurjategijate kohtu määratud karistusena hukkamist võib käsitleda kollektiivselt sooritatud mõrvana. Või igapäevasem näide toidutööstusest. Enamik inimesi sööb iga päev liha, aga ega me eriti ei mõtle võigastele asjaoludele ja tapamajade toimingutele, mida iga päev sooritatakse, et meil liha laual oleks. Pigistame silmad kinni. Silmakirjalikkus ja raha väänavad moraalinorme, kõigis on potentsiaali nii heaks kui kurjaks ja nendevaheline piir on ähmane.
  • Võime endale tunnistada, et prügi on saanud Maa biomassi täisväärtuslikuks osaks ja seda ilmselt tükiks ajaks.
  • Avalikus ruumis (kunstnikuna) teistega territooriumi jagades on enda soovitut saavutada mitu korda keerulisem.

Intervjuud

Välislingid

Vikipeedias leidub artikkel