Mine sisu juurde

Koidu tänav (Tallinn): erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
PResümee puudub
29. rida: 29. rida:
</gallery>
</gallery>
== Ajalugu ==
== Ajalugu ==
Koidu tänav kandis algselt Allimanni (hiljem ka Alemanni, Alimanni ja Allemanni) nime, tänaval asunud restorani- ja majaomaniku Peter Ludvig Alimanni (Allimann) järgi. Aastatel 19261933 rajati Väike-Ameerika tänava ja Pärnu maantee vahelised hooned, mis kandis algul Kesk-Alemanni tänava nimetust. Suur osa tänava algsest hoonestustest hävis 1944. aasta [[Märtsipommitamine Tallinnas|märtsipommitamises]]. Pärast [[Tallinn teise maailmasõja ajal|teist maailmasõda]] rajati tänavale stalinistliku arhitektuuriga hooneid.
Koidu tänav kandis algselt Allimanni (hiljem ka Alemanni, Alimanni ja Allemanni) nime, tänaval asunud restorani- ja majaomaniku Peter Ludvig Alimanni (Allimann) järgi. Aastatel 1926–1933 rajati Väike-Ameerika tänava ja Pärnu maantee vahelised hooned, mis kandis algul Kesk-Alemanni tänava nimetust. Suur osa tänava algsest hoonestustest hävis 1944. aasta [[Märtsipommitamine Tallinnas|märtsipommitamises]]. Pärast [[Tallinn teise maailmasõja ajal|teist maailmasõda]] rajati tänavale stalinistliku arhitektuuriga hooneid.
==Viited==
==Viited==
{{viited}}
{{viited}}

Redaktsioon: 31. jaanuar 2021, kell 16:21

Kaart
Kaart
1925. aastal ehitatud elamu Koidu 73
Elamu Koidu 78

Koidu tänav on tänav Tallinnas Kesklinna linnaosas Kassisaba ja Uue Maailma asumis.[1]

Koidu tänav algab Paldiski maanteelt ja kulgeb alguses lõuna suunas, viimane kolmandik tänavast suundub kagusse. Koidu tänavaga ristuvad A. Adamsoni, Wismari, Roopa, Luise, Endla, Suur-Ameerika, Komeedi, Saturni, Väike-Ameerika, Videviku, Kristiina, Kiire, Virmalise ja Planeedi tänav ning Pärnu maantee. Koidu tänav lõpeb Vana-Lõuna tänaval.

Tänava pikkus on ligikaudu 2 kilomeetrit.

Tallinna Humanitaargümnaasiumi hoone Koidu 97
Koidu tänav 122

Hoonestus

Aadressil Koidu tänav 73 asub arhitekt Ernst Gustav Kühnerti kavandatud hoone, mis on silmapaistev ja harukordselt hästi säilinud näide Tallinna ajalooliste puiteeslinnade 1920. aastate eramust. Hoone esindab ilmekalt arhitektuuriliselt mitmepalgelise Uue Maailma asumi tollast hoonestust[2].

Aadressil Koidu tänav 97 asub Tallinna Humanitaargümnaasiumi hoone.

Aadressil Koidu tänav 113A asub 1939. aastal Boris Tšernovi projekti alusel valminud algne üürimaja ja Koidu 113B asub 1939/1940 valminud Boris Tšernovi projekti alusel ehitatud algne Pr Luc Aleisi üürimaja[3]

Uue-Maailma asumi Pärnu maantee poolne ots on hoonestatud peamiselt sõjajärgselt püstitatud hoonetega, suure osa sellest moodustab stalinistlik hoonekihistus. 1954. aastal valminud[4] Koidu 122 hoone on ansambli pompoossemaid näiteid, kui üldjuhul kasutati kõikide Stalini ajal valminud elamute puhul üleliidulisi tüüpsektsioone, hoonete välisilme oli aga kujunduselt sageli üsna mitmekesine. Koidu tänava nurgahoone on jõuliselt kujundatud – paarissammasmotiivid murdfrontooniga trepikoja sissepääsude kohal, räästaalune friis, rõdukesed. Mõlema nurga trepikoja kohal on koloreeritud Kremli kujutis pärja sees.

Galerii

Ajalugu

Koidu tänav kandis algselt Allimanni (hiljem ka Alemanni, Alimanni ja Allemanni) nime, tänaval asunud restorani- ja majaomaniku Peter Ludvig Alimanni (Allimann) järgi. Aastatel 1926–1933 rajati Väike-Ameerika tänava ja Pärnu maantee vahelised hooned, mis kandis algul Kesk-Alemanni tänava nimetust. Suur osa tänava algsest hoonestustest hävis 1944. aasta märtsipommitamises. Pärast teist maailmasõda rajati tänavale stalinistliku arhitektuuriga hooneid.

Viited