Mine sisu juurde

Dole: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
PResümee puudub
Resümee puudub
 
(ei näidata ühe teise kasutaja üht vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
{{See artikkel|räägib Läti saarest: Prantsusmaa linna kohta vaata [[Dole (Prantsusmaa)]].}}
{{See artikkel|räägib Läti saarest: Prantsusmaa linna kohta vaata [[Dole (Prantsusmaa)]].}}
[[Pilt:BM09184ABm.jpg|pisi|Osa Dole saarest ja Daugava ääres asunud mõisate (Katlekalen, Steinholm, Jungfernhoff) kaart. [[Johann Christoph Brotze]] (1793)]]
'''Dole''' on jõesaar [[Läti]]s [[Daugava]] jões. Kõrgus kuni 15 m üle merepinna.
'''Dole''' on jõesaar [[Läti]]s [[Daugava]] jões.
[[Pilt:BM09184ABm.jpg|pisi|Osa Dole saarest ja [[Daugava]] ääres asunud mõisate (Katlekalen, Steinholm, Jungfernhoff) kaart. [[Johann Christoph Brotze]]]]
Saare idaosa on üle ujutatud [[Riia HEJ]] tammi tõttu. Enne tammi ehitust oli saare pikkus 9,2 km, laius kuni 2,7 km ja pindala 18,5 km². Praegu on saare pindala 9,75 km².


Dole ise asub [[Salaspilsi maakond|Salaspilsi maakonnas]], aga saare juures kuulub Daugava jõe põhjakallas [[Riia]] linnale ja lõunakallas [[Kekava maakond]]a.
Saarel asub [[Ķivutkalnsi linnamägi]] ning pronksi- ja rauaaegsed kalmistud.

Saare idaosa on üle ujutatud [[Riia HEJ]] tammi tõttu. Enne tammi ehitust oli saare pikkus 9,2 km, laius kuni 2,7 km ja pindala 18,5 km². Praegu on saare pindala 9,75 km². Saare suurim kõrgus on 15 m üle merepinna.

Saarel asusid varem [[Ķivutkalnsi linnamägi]] ning pronksi- ja rauaaegsed kalmistud. Tänapäeval jäävad sinna [[Dole piiskopilinnus]]e asupaigad ja [[Dole mõis]]a hoonetekompleks. Saarel asub ka jaanimäe hiiepaik. Dole mõisapark rajati [[1776]] ja tänapäevani kasvab seal palju haruldasi puid. Minevikus kuulus saar [[Dole kihelkond]]a.


Doleks kutsutakse ka saarel asuvat [[Doles dārzs]]i küla. Saarele jäävad küladest veel [[Rumbenieši]], [[Taurītes]], [[Dolesmuiža]], [[Lebenieši]] ja [[Annuška]].
Doleks kutsutakse ka saarel asuvat [[Doles dārzs]]i küla. Saarele jäävad küladest veel [[Rumbenieši]], [[Taurītes]], [[Dolesmuiža]], [[Lebenieši]] ja [[Annuška]].


Päeval, mil Läti astus [[Euroopa Liit]]u, [[1. mai]]l [[2004]] istutas [[Läti president]] [[Vaira Vike-Freiberga]] Dolele [[pärn]]a.<ref>[https://www.gardenpearls.eu/gardens/dole-manor-park-daugava-museum/ Dole Manor Park (Daugava Museum)] (inglise keeles). Vaadatud 27. oktoobril 2023.</ref>
==Vaata ka==

*[[Dole kihelkond]]
== Viited ==
{{Viited}}


== Välislingid ==
== Välislingid ==

Viimane redaktsioon: 27. oktoober 2023, kell 20:42

 See artikkel räägib Läti saarest: Prantsusmaa linna kohta vaata Dole (Prantsusmaa).

Osa Dole saarest ja Daugava ääres asunud mõisate (Katlekalen, Steinholm, Jungfernhoff) kaart. Johann Christoph Brotze (1793)

Dole on jõesaar Lätis Daugava jões.

Dole ise asub Salaspilsi maakonnas, aga saare juures kuulub Daugava jõe põhjakallas Riia linnale ja lõunakallas Kekava maakonda.

Saare idaosa on üle ujutatud Riia HEJ tammi tõttu. Enne tammi ehitust oli saare pikkus 9,2 km, laius kuni 2,7 km ja pindala 18,5 km². Praegu on saare pindala 9,75 km². Saare suurim kõrgus on 15 m üle merepinna.

Saarel asusid varem Ķivutkalnsi linnamägi ning pronksi- ja rauaaegsed kalmistud. Tänapäeval jäävad sinna Dole piiskopilinnuse asupaigad ja Dole mõisa hoonetekompleks. Saarel asub ka jaanimäe hiiepaik. Dole mõisapark rajati 1776 ja tänapäevani kasvab seal palju haruldasi puid. Minevikus kuulus saar Dole kihelkonda.

Doleks kutsutakse ka saarel asuvat Doles dārzsi küla. Saarele jäävad küladest veel Rumbenieši, Taurītes, Dolesmuiža, Lebenieši ja Annuška.

Päeval, mil Läti astus Euroopa Liitu, 1. mail 2004 istutas Läti president Vaira Vike-Freiberga Dolele pärna.[1]

  1. Dole Manor Park (Daugava Museum) (inglise keeles). Vaadatud 27. oktoobril 2023.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]