Marksism
Marksism on saksa 19. sajandi filosoofi ja majandusteadlase Karl Marxi kirjutistest alguse saanud filosoofiline ja poliitiline vasakpoolne mõttevool, mis jaguneb mitmeteks rivaalitsevateks koolkondadeks (trotskism, maoism, Frankfurdi koolkond jts). Marksismile on omased ühiskonna toimimise majanduskeskne ja klassipõhine analüüs, sotsiaalse õigluse taotlus ning katsed ennustada ühiskonna arengu seaduspärasid, ajalooliselt ka keskendumine töölisklassile ja proletaarsetele revolutsioonidele, mille kaudu ühiskond arvati jõudvat kapitalismist sotsialismi ja hiljem kommunismi. Marksismi eri vorme on ametliku ideoloogiana kasutanud nn sotsialismimaad nagu Nõukogude Liit, Hiina Rahvavabariik, Kuuba ja Põhja-Korea, selle populaarsus Lääneriikides langes tugevalt 20. sajandi teisel poolel ühiskonna deindustrialiseerumise tõttu ning hiljem ka Nõukogude Liidu lagunemise järelmõjuna.
- Marksistlik ideoloogia on ekslik. Kuid ma olen kohanud oma elu jooksul palju marksiste, kes on head inimesed, nii et mind see tiitel ei solva. [---] Lubadus oli, et kui klaas saab täis, hakkab see üle ajama, tuues kasu ka vaestele. Aga selle asemel on läinud nii, et kui klaas saab täis, muutub see maagiliselt suuremaks ja vaesteni ei jõua iial midagi. [---] See ei tähenda, et ma oleksin marksist.
- Paavst Franciscus vastuseks kriitikutele, kes nimetasid teda kapitalismikriitika tõttu marksistiks ("Pope Francis: I’m Not a Marxist", TIME magazine, 15. detsember 2013)