See artikkel on Uus-Meremaa saarest; Novaja Zemlja saarestiku saare kohta vaata artiklit Põhjasaar (Novaja Zemlja)

Põhjasaar (maoori: Te Ika-a-Māui, "Māui kala"[1]) on saar Vaikses ookeanis, üks peamistest Uus-Meremaa saartest.

Põhjasaar
NASA foto Põhjasaarest
NASA foto Põhjasaarest
Koordinaadid 39° 0′ S, 176° 0′ E
Pindala 113 729 km² Muuda Vikiandmetes
Kõrgeim koht
Ruapehu (2797 m)
Elanikke
4 077 800 (2024)
Kaart

Suuremast kuid hõredamalt asustatud Lõunasaarest eraldab teda Cooki väin. Saare pindala on 115 000 km², mille järgi ta on 14. saar maailmas ning moodustab 43 % riigi pindalast. Juunis 2024 elas Põhjasaarel 4 077 800 inimest ehk 76 % riigi elanikkonnast. Sellega on Põhjasaar Polüneesia suurima rahvaarvuga saar. Saarel asuvad Uus-Meremaa pealinn Wellington ja suurim linn Auckland.[2] Suurematest linnadest asuvad Põhjasaarel veel Whangārei, Hamilton, Tauranga, Rotorua, Gisborne, New Plymouth, Napier, Hastings, Whanganui, Palmerston North.

Põhjasaar on mägine ja vulkaaniline. Saare kõrgeim punkt (2797 meetrit merepinnast) on tegev kihtvulkaan Ruapehu, mis asub Tongariro rahvuspargis. Samas rahvuspargis on ka teine tegevvulkaan Ngauruhoe (2287 m). Saare kaguosas asub maailma pikima nimega mägi Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu. Saare lääneosas asub Egmonti rahvuspark ja Taranaki vulkaan. Saare keskosas asub Uus-Meremaa suurim järv, Taupo järv, mida läbib riigi pikim jõgi Waikato.

Maoori mütoloogia

muuda

Maoori mütoloogia järgi tekkisid Uus-Meremaa Põhja- ja Lõunasaar pooljumal Māui tegevuse tulemusel. Māui ja ta vennad püüdsid oma kanuult (Lõunasaar) kala ning sai suure kala ja tõmbas selle merest välja. Sel ajal, kui ta ei vaadanud, kaklesid ta vennad kala pärast ja tükeldasid selle. Sellest kalast sai Põhjasaar ja seega on selle maoorikeelne nimi Te Ika-a-Māui ("Māui kala"). Arvatakse, et mäed ja orud tekkisid kui Māui vennad kala hakkisid.

Teine maoori nimi, mis algselt hõlmas ainult Põhjasaart ning mida kasutatakse nüüd harvemini on Aotearoa.[3] Selle nime kasutamine Põhjasaare kirjeldamiseks langes 20. sajandi alguses ebasoosingusse ja nüüd on see maoorikeelne nimi kogu Uus-Meremaale.

Haldusjaotus

muuda

Põhjasaarel paikneb 9 Uus-Meremaa piirkonda:

Viited

muuda
  1. "1000 Maori Place Names". New Zealand History. Vaadatud 3. novembril 2024.
  2. "North Island Travel Guide". Kiwi Experience. Vaadatud 3. novembril 2024.
  3. "Ngāi Tahu leader: Let's not rush name change". RNZ. Vaadatud 3. novembril 2024.