Maks (kulinaaria)
Artiklis ei ole piisavalt viiteid. |
Maks on loomakasvatuse ja jahinduse teisejärguline tapasaadus (subprodukt), mida inimesed kasutavad mitmesuguste toitude ja ravimpreparaatide valmistamisel.
Loomad
muudaToiduks tarvitatakse valdavalt vasika-, lamba-, sea-, veise- ja metsseamaksa.
Linnud
muudaLinnumaksana sobib toiduaineks enamiku lindude maks. Levinumad on siiski toidud kanamaksast. Ülemaailmselt kuulus delikatess on eridieedil peetud pardi või hane maksast valmistatud foie gras.
Kalad
muudaKalamaks sobib samuti inimeste toiduks. Tursamaksast valmistatakse eeldatavasti raviotstarbelist kalamaksaõli.
Toiduvalmistamine
muudaEeltöötlus
muudaKodus maksast toitu valmistades on soovitatav maksasagaratelt eemaldada kelme ning maks vajaliku suurusega tükkideks lõigata. Tükeldamise käigus eemaldada suuremad läbivad juhad. Maks ei säili kaua ning seetõttu tuleks see üsna ruttu pärast lihakehast eemaldamist ära tarvitada. Vajadusel võib maksa (ühes tükis) panna piimaga täidetud nõusse ning hoida seda üleöö külmkapis. Maksa saab ka sügavkülmutada.
Valmistamine
muudaMaksa võib nii praadida, hautada kui ka grillida.
Looma- ja linnumaksast saab koos mitmesuguste maitseainete ja juurviljadega valmistada mitme koostisainega toite, näiteks hautisi, pasteete, vorste, aga näiteks kuumtöödeldud maks sobib suurepäraselt ka iseseisvaks roaks.
Maksatoitudesse sobivad hästi pune, õunad, sibulad, küüslauk, petersell, koriander, loorber, musta pipra terad ja sorts põletatud alkoholi jpm.
Toksilisus
muudaMõnda liiki loomade ja kalade maksa võidakse pidada toksiliseks. Loetakse, et 500 grammi jääkarumaksa võib inimesele eluohtlikuks saada. Eskimod ei söö jääkarude ja teatud hüljeste maksa.
Jaapani köögis ei tarbita söögiks fugu (Tetraodontidae) maksa, kuna see sisaldab neurotoksiine.
Vaata ka
muudaVälislingid
muuda- Alan Davidson, "The Oxford Companion to Food", Oxford University Press, lk 456, 1999, ISBN 0 19 211579 0
- The Culinary Institute of America,Hors D'Oeuvre at Home with The Culinary Institute of America, lk 63, 2007, Google'i raamatu veebiversioon (vaadatud 28.11.2013) (inglise keeles)
Selles artiklis on kasutatud ingliskeelset artiklit en:Liver (food) seisuga 28.11.2013.