Kutter
See artikkel vajab toimetamist. |
Kutter (inglise keeles cutter) on või on varem olnud teatud tunnustega purjelaev, teenistuslaev, kalalaev või laeva abipaat.
Kutri tähendusi ja kirjeldusi
muuda- Kutter on ühemastiline pikipurjestusega purjekas, millel on üldjuhul vähemalt kaks eespurje ja pukspriit. Kutri purjed on kas kahvelpurjest grootpuri (kahvel-kutter) ja topsel (ka lüügerpuri) või nende asemel bermuudapuri (bermuuda-kutter). Pukspriidi kohal on foka, kliiver ja mõnikord ka fliiger. Kiireid kutreid kasutati kuni 19. sajandini peamiselt kalapüügi-, lootsi-, tolli- ja postilaevadena, aga ka väiksemate kaubalaevadena. Nüüdisajal on kutter kasutusel põhiliselt purjespordis või muus rekreatsioonis.
- Kutter on Ameerika Ühendriikide rannavalve iga aluse liigitav nimetus (inglise k Coast Guard Cutter), mis on vähemalt 20 m pikk, vajab alalist meeskonda ja on kohandatud meeskonna pikaajaliseks viibimiseks laeval. Üle 55 m pikkused kutrid alluvad otse kas Atlandi või Vaikse ookeani ala rannavalvekeskusele, lühemad piirkondlikele keskustele.
- Kutter oli avatud aeru-, purje- või mootorpaat kauba- ja sõjalaevadel reisijate ja väikese kaubakoguse veoks, aerupaat sõudevõistlusteks. Sellest terminist on osaliselt mõjutatud tänapäevane sõna "kaater".
- Kutter oli 18. sajandil väike või keskmise suurusega mereväe purjelaev, mida kasutati näiteks Briti mereväes valvelaevana, sidelaevana, luurelaevana ja kaaperlaevana. Mitme suurtükiga relvastatud kutri purjestus koosnes suurest kahvelpurjest, kuni kolmest raapurjest ja suurest kliivrist pika kliiverpoomi kohal.
- Kutter oli väike kahemastiline kalalaev, harvem kaubalaev, mida kasutati Lääne- ja Põhjamerel. Kutter oli pikipurjestusega, mõlemas mastis kahvelpurjed topseilidega ning ühe või kahe eespurjega vertikaalse vöörtäävi ja peaaegu horisontaalse pukspriidi kohal. 20. sajandil hakati kutrit kasutama mootorpurjekana ja nimetama fishkutriks[küsitav]. Fishkutri pikkus oli üldjuhul 18 m, laius 5,6 m, parda kõrgus 2,4 m ja kandevõime 100 t.
Vaata ka
muudaPildid, videod ja helifailid Commonsis: Kategooria:Kutrid |
Pildid, videod ja helifailid Commonsis: Kategooria:Kutrid (purjetamine) |