Boney M.

saksa ansambel

Boney M. on pop- ja diskomuusikaansambel, mis on asutatud 1975. aastal Lääne-Saksamaal.

Boney M. (1981)

1974. aasta detsembris lindistas Frank Farian laulu "Baby Do You Wanna Bump", kus ta ise laulis madala häälega. Kui singel välja anti, oli selle autoriks märgitud Boney M. Farian ise tuli sellele ideele, kui ta juhtus telerist nägema Austraalia krimisarja "Boney". Laul jõudis Belgia (Flandria) edetabelis 8. ja Hollandis 12. kohale, mispeale otsustas Farian luua tõelise ansambli, palgata esitajaid teleesituste jaoks. Ta valis liikmeteks Montserratist pärit Maizie Williamsi, arubalase Bobby Farrelli ning jamaicalanna Marcia Barretti, kes tõi kaasa kaasmaalase Liz Mitchelli.

Lindistustel tegi Farian järelduse, et Maizie Williamsi hääl ei sobinud hästi stuudiolindistusteks ja ka proovilindistus Bobby Farrelliga (Bob Marley lugu "No Woman No Cry") ei jätnud Farianile sügavat muljet, mispeale otsustas ta edaspidi lindistada koos Liz Williamsi ja Marcia Barrettiga, meeshäält tegi ta ise.

Ansambli esimene album "Take the Heat off Me", mis anti välja 28. juunil 1976, sisaldas singleid "Sunny" ja "Daddy Cool". Albumi algus oli aeglane, kuid ansambel esines palju diskodel, klubides ja isegi laatadel, et endale nime teha. Lõpuks õnnestus neil saavutada teleesinemine Radio Bremeni muusikasaates Musikladen, kus nad esinesid 18. septembril 1976 kell 22, lauldes "Daddy Cooli". Laul vallutas kiiresti Euroopa edetabelid, ka albumi teine singel "Sunny" oli edukas. Album tuli Lääne-Saksamaa edetabelis teiseks, Suurbritannias 40. kohale.

Ka ansambli teine album "Love for Sale" (2. mai 1977) oli edukas, jõudes Lääne-Saksamaa edetabeli tippu ja Suurbritannias 13. kohale. Albumil oli kaks hittlugu: "Ma Baker" ja "Belfast".

1978 oli bändi tippaasta. 7. juunil 1978 anti välja kolmas album "Nightflight to Venus", mis tuli Lääne-Saksamaa ja Suurbritannia edetabelite tippu hittidega "Rivers of Babylon/Brown Girl in the Ring" ja "Rasputin". "Rivers of Babylon" saavutas ka ansambli parima tulemuse Billboard Hot 100 edetabelis, tulles 30. kohale. Ka samal aastal lindistatud albumiväline "Mary's Boy Child/Oh My Lord" oli edukas, tulles Suurbritannia edetabelis 1978. aasta jõuluhitiks. Lisaks esines ansambel ka Nõukogude Liidus, kuid lugu "Rasputin" ei lubatud Nõukogude Liidus esitada, sõnade tõttu.

Polnud saladus, et Bobby Farrell ei laulnud kunagi ansambli stuudiolindistustel, kuid 1978. aasta Saksa teismelisteajakirja Bravo intervjuus Farianiga tunnistas too, et ka Maizie Williams ei laulnud stuudiolindistustel, kuna tema hääl polnud selleks sobilik. Kuna see oli 1970. aastate lõpu diskoartistide puhul tavaline, ei huvitanud see peaaegu kedagi – võrreldes Fariani hilisema projekti Milli Vanilliga 1990. aastal. Kuigi stuudiolindistustel laulsid ainult Liz Mitchell ja Marcia Barrett, siis avalikel esinemistel laulsid kõik neli.

26. märtsil 1979 anti välja albumiväline singel "Hooray! Hooray! It’s a Holi-Holiday", mis tuli Lääne-Saksa edetabelis 4. ja Suurbritannias 3. kohale. 21. septembril välja antud neljas album "Oceans of Fantasy" jõudis jällegi Lääne-Saksa ja Suurbritannia edetabelite tippu. Singlitest jõudis "Gotta Go Home"/"El Lute" uuesti Lääne-Saksa edetabelite tippu, kuid Suurbritannias jäi 12. kohale; samas "I'm Born Again"/"Bahama Mama" tuli vastavalt 7. ja 35. kohale.

Kümnendivahetusel oli Boney M. täht kustumas, samas veebruaris 1980 välja antud kogumikalbum "The Magic of Boney M. – 20 Golden Hits" oli veel edukas, tulles Lääne-Saksa edetabelis 2. ja Suurbritannias 1. kohale. 1979. aasta lõpus teatas Farian, et ansambel võtab pika puhkuse, kuid juba kevadel 1980 algas järgmise albumi lindistamine.

Viies album, "Boonoonoonoos" pidi välja tulema novembris 1980, kuid lindistused venisid ja lõpuks anti album välja alles 28. septembril 1981. Selleks ajaks oli aga disko populaarsus hääbunud, Suurbritannia edetabelist jäi album välja ja ka Lääne-Saksamaal pidi leppima 15. kohaga. Albumi kaks singlit, "Consuela Biaz"/"Malaika" ja "We Kill the World"/"Boonoonoonoos" jäid Lääne-Saksa edetabeli esikümnest välja, tulles vastavalt 13. ja 12. kohale. Sama aasta lõpus vallandati ka Bobby Farrell probleemide tõttu Farianiga, tema vahetas välja ghanalane Reggie Tsiboe. Siiski polnud ansambli järgmistel singlitel edu, ning veebruaris 1984 välja antud album "Ten Thousand Lightyears" jõudis Lääne-Saksa edetabelis 23. kohale. Oktoobris 1984 välja antud "Happy Song", mis oli kaver itaalia ansambli Baby's Gang laulust, oli juba edukam, tuli seitsmendaks ja märkis Bobby Farrelli tagasitulekut.

1985. aastaks oli Farian juba ansambli vastu huvi kaotamas, ansambli viimane stuudioalbum, 15. oktoobril 1985 välja antud "Eye Dance" ei jõudnudki Lääne-Saksa edetabelisse ning sai ka kriitikutelt negatiivseid hinnanguid. Albumi kaks singlit – "My Cherie Amour" ja "Young, Free and Single" – platseerusid vastavalt 55. ja 48. kohale. Ka ansambli senised esilauljad Liz Mitchell ja Marcia Barrett olid albumil jäänud tagaplaanile, seal laulis nüüd rohkem Reggie Tsiboe koos sessioonimuusikutega. Pärast albumi kehva vastuvõttu tegutses ansambel koos viimast korda 1986. aasta alguses, tähistades koos Farianiga ansambli 10. tegutsemisaastat, seejärel mindi lahku.

Bobby Farrell suri 30. detsembril 2010 Venemaal Peterburis.

Ansambli koosseis

muuda