eNkonomika podcast
- Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
- Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
- Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N
Články
Dlhy za nás nezaplatia boháči zo zahraničia, ale najmä stredná trieda, ktorá tu žije, hovorí Šuster z rozpočtovej rady (+ podcast)
Marianna OnuferováVláda sa modlí, aby vybrala čo najviac daní a nemusela siahnuť na výdavky, hovorí analytik INESS Radovan Ďurana (+ podcast)
Marianna OnuferováKaždá neistota vo vývoji druhého piliera môže mať dosah aj na výnosy, hovorí šéf Allianzu DSS Kotov (+ podcast)
Marianna OnuferováČína už nie je len lacný dodávateľ súčiastok a pre nemeckú ekonomiku je to problém, hovorí bývalý minister financií Horváth (+ podcast)
Marianna OnuferováPodnikatelia sa najviac pýtajú na transakčnú daň, boja sa jej, hovorí daňový poradca Konrád (+ podcast)
Marianna OnuferováSlovenské platy dobiehajú nemecké len veľmi pomaly, hovorí bývalý riaditeľ IFP Valachy (+ podcast)
Marianna OnuferováAk chce krajina prosperovať, musí sa vedieť ubrániť pred dezinformáciami, hovorí slovenský spolupracovník čerstvého nobelistu (+ podcast)
Radoslav TomekVláda plánuje dvojmiliardovú konsolidáciu na volebný rok, hovorí Šuster z rozpočtovej rady (+ podcast)
Marianna OnuferováRozpočet bol na hrane už pred koronakrízou, hovorí predseda rozpočtovej rady Tóth (+ podcast)
Marianna OnuferováPrečo máme drahšie potraviny ako Poliaci? Aj preto, že naši výrobcovia majú staré stroje, hovorí predseda aliancie obchodníkov (+podcast)
Daniela KrajanováVláda zo sľubov pre automobilky podľa ich predáka skoro nič nesplnila a už ani neodpovedá na listy (+podcast)
Ivan HaluzaAk raz dostane krajina nálepku zlého dlžníka, ťažko sa jej zbaví, varuje analytik Tatra banky (+ podcast)
Marianna OnuferováKeby som mal úrok 4,7 percenta, už by som žiadal o jeho zníženie, hovorí hypotekárny špecialista (+ podcast)
Marianna OnuferováŠtát vie zo „špajzových“ poradenských zmlúv zaplatiť aj IT projekty, aby sa vyhol súťaži, hovorí Steinhübl zo Slovensko.Digital
Marianna OnuferováCeny môžu zvýšiť aj krádeže, hovorí ekonóm UniCredit Bank (+ podcast)
Marianna OnuferováMladší majú radšej kryptomeny, štyridsiatnici skôr akciové indexy, hovorí investičný manažér (+ podcast)
Marianna OnuferováTo, že ľudia skúšajú predať byty drahšie, neznamená, že ich cena už bude rásť, hovorí ekonóm NBS Vrbovský (+ podcast)
Marianna OnuferováMladí ľudia budú vládať pracovať dlhšie než ich rodičia, hovorí ekonóm Baláž (+ podcast)
Marianna OnuferováZvýšeniu daní sa nevyhneme, ale bankové prevody by som nezdaňoval, hovorí Šuster z rozpočtovej rady
Marianna OnuferováUmelá inteligencia niektoré juniorské pozície v IT preriedi, ale úplne ich nenahradí, hovorí headhunterka (+ podcast)
Marianna OnuferováLacné letenky na august k moru kúpite aj teraz, do New Yorku až na jesenný termín, hovorí cestovateľ Hanzel (+ podcast)
Marianna OnuferováAkcie francúzskych luxusných značiek stiahla nadol výhra Le Penovej, hovorí finančník z Acrossu
Marianna OnuferováChceli sme štátu ukázať, ako sa to dá robiť, hovorí o aplikácii Autogram programátor Suchal (+ podcast)
Marianna OnuferováPrísnejší dohľad Komisie má vládu dotlačiť, aby naozaj šetrila, hovorí Novysedlák z rozpočtovej rady (+ podcast)
Marianna OnuferováSú prvé signály, že hypoték bude viac, rastie záujem o menšie investičné byty, hovorí hypotekárny odborník (+ podcast)
Marianna OnuferováÚroky hypoték klesnú k 3 percentám možno o tri roky, hovorí hlavný ekonóm VÚB banky (+ podcast)
Marianna OnuferováInformatizácia nie je téma blízka ministrovi Rašimu, nové projekty sa zasekli, hovorí IT odborník zo Slovensko.Digital
Marianna OnuferováBežní investori stále robia tú istú chybu, vyberajú peniaze, keď trhy padajú, hovorí šéf Partners Investments (+ podcast)
Marianna OnuferováCeny bytov zrejme dosiahli dno, nečakám, že začnú hneď rásť, hovorí realitný maklér (+ podcast)
Marianna OnuferováMinúta po minúte
Krypto je typická mánia, aká sa vyskytne dva- až trikrát za storočie, hovorí ekonóm SAV Vladimír Baláž. „Nech tam dajú povedzme tisíc eur, aby videli aj výnos, keď príde, ale aby ich bolela aj strata,“ odkazuje mladým.
Pol roka pred krachom bubliny som skoro všetko investoval. Bol som nešťastný, ale bola to dobrá škola, hovorí ekonóm SAV Vladimír Baláž. Mladých by neodrádzal ani od „krypta“. Radí im začať investovať s menšími čiastkami, aby okúsili, aké je to zarobiť peniaze, ale aj o ne prísť a potom ich opäť získať.
Životná úroveň ľudí na Slovensku by sa napriek výraznej konsolidácii nemala v budúcom roku výrazne zmeniť, hovorí člen rozpočtovej rady Martin Šuster. Konsolidácia je nevyhnutná, nedá sa to tlačiť ďalej pred nami, vysvetľuje v podcaste eNkonomika. Na každého jedného z nás si štát požičiava viac ako tisíc eur, no dlhy za nás nikto iný nesplatí.
Náš deficit rozpočtu je absurdný, hovorí analytik INESS Radovan Ďurana. „Nie sme bohatí ako Dánsko, aby sme si mohli dovoliť také výdavky,“ tvrdí a dodáva, že pokiaľ ide o konsolidáciu, zatiaľ sme len v tretine cesty a na strane príjmov vláda už tie hlavné „náboje“ použila.
Každá neistota vo vývoji druhého piliera môže mať vplyv aj na výnosy, hovorí v podcaste eNkonomika šéf Allianzu DSS Miroslav Kotov. Neistotu nevnímajú dobre sporitelia, ale spája sa s ňou aj konzervatívnejšie investovanie.
Ocenenie IT firiem je privysoké a na trhu sú aj iné príležitosti, hovorí analytik XTB Marek Nemky. Rozmýšľa, že akcie niektorých z nich predá a peniaze investuje skôr do tradičnejších sektorov.
Transakčná daň je asi najrizikovejšie opatrenie konsolidačného balíčka aj z hľadiska vplyvu na verejné financie, aj na ekonomiku, hovorí exminister financií Michal Horváth. Nevieme, ako na to firmy napokon zareagujú, čo sa týka zamestnanosti alebo cien.
Čína už nie je len lacný dodávateľ súčiastok, hovorí v podcaste eNkonomika bývalý minister financií úradníckej vlády Michal Horváth. Čína sa vypracovala do pozície konkurenta, to dolieha na výkonnosť nemeckej ekonomiky, a tým aj slovenskej.
Vnímam už aj teraz, že podnikatelia si priebežne vyberajú z účtu svoje prostriedky, hovorí daňový poradca Roman Konrád. Pre transakčnú daň si na účte budú nechávať len sumu, ktorá zodpovedá mesačnému plateniu faktúr. „Aj zo skúsenosti z Maďarska vidieť, že podnikatelia držia vo firmách väčšiu hotovosť.“
Podnikatelia sa najviac pýtajú na transakčnú daň, boja sa jej, hovorí daňový poradca Roman Konrád. Nová daň postihne veľkých zamestnávateľov aj drobných podnikateľov. V zákone je viacero nejasností, napríklad pri prevodoch v rámci podnikateľskej skupiny.
Na daň z finančných transakcií sa pozeráme trošku s obavou, hovorí bývalý riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Juraj Valachy. Problém je, že ju nemá žiadna iná krajina eurozóny a nevieme, aké nepriame dôsledky to môže vyvolať v podnikateľskom sektore a či to neohrozí dlhodobý ekonomický rast Slovenska.
Tempo, akým dobiehame úroveň západných ekonomík, je frustrujúce, hovorí v podcaste eNkonomika Juraj Valachy, bývalý riaditeľ IFP a dnes ekonóm Tatra banky. Považuje to za podstatne vážnejší problém ako naše verejné financie. Ľudia si to vedia predstaviť podľa platov, tie nemecké dobiehame len veľmi pomaly.
Vláda plánuje dvojmiliardovú konsolidáciu na volebný rok. Ak to dodrží, zaslúži si pochvalu, ale skúsenosti ukazujú, že politici pred voľbami skôr rozdávajú, hovorí Martin Šuster z rozpočtovej rady. „Diablov advokát by asi povedal, že členovia vlády do budúcnosti odsúvajú manažérsky náročné riešenia.“
Vláda má v 2,7-miliardovom konsolidačnom balíčku asi 400-miliónovú rezervu, ktorú by už nemala míňať, hovorí Ján Tóth. Predseda rozpočtovej rady odporúča, aby ju použila na zníženie deficitu alebo si ju nechala ako poistku pre prípad, že konsolidácia prinesie o niečo nižšie dodatočné príjmy.
Rozpočet bol na hrane už pred koronakrízou, hovorí v rozhovore predseda rozpočtovej rady Ján Tóth. Dlhodobú udržateľnosť potom zhoršila energetická kríza a následne aj zvyšovanie výdavkov vo volebnom roku 2023. Aj aktuálna vláda ešte deficit navýšila na finálnych 4,9 %.
Diskusia o konsolidácii rozpočtu prebieha neskoro, nevieme sa rozprávať o jej kvalite, hovorí analytik Tatra banky Lörinz. Napríklad daň z finančných transakcií a zvýšenie DPH, o ktorých vláda uvažuje, si do istej miery protirečia. Pre DPH je najlepšie, aby čo najviac transakcií prebiehalo elektronicky, daň z finančných transakcií bude motivovať k hotovostným transakciám.
Ak raz dostane krajina nálepku zlého dlžníka, ťažko sa jej zbaví, ako sa to stalo aj Taliansku, varuje analytik Tatra banky Tibor Lörinz. Keby nemuselo platiť úroky z vysokého dlhu, malo by už roky prebytkový rozpočet. Jedna generácia tak celý svoj pracovný život počúva o tom, že si musí uťahovať opasky.
Keby som mal úrok na hypotéke blízko 5 percent, už by som žiadal o jeho zníženie, hovorí v podcaste eNkonomika hypotekárny špecialista Slavomír Molnár. Banka by však musela znížiť úrok aspoň o pol percentného bodu, aby sa to oplatilo.
Štátu chýbajú ľudia, ktorí by boli partnermi pre analytikov z konzultačných firiem, hovorí Peter Steinhübl zo Slovensko.Digital. To sú senior metodici, ktorí by poznali nielen malý detail, ale aj celok. Potom sa podľa neho stáva, že odchodom poradenskej firmy odchádza aj know-how.
Štát môže tak ako v minulosti platiť zo „špajzových“ poradenských zmlúv aj IT projekty, hovorí v podcaste eNkonomika riaditeľ Slovensko.Digital Peter Steinhübl. Zmysluplnosť zmlúv, z ktorých si ministerstvá nakúpili v lete konzultačné služby za desiatky miliónov, je podľa neho otázna.