Přeskočit na obsah

Roš ha-nikra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Roš ha-Nikra)
O vesnici v Izraeli pojednává článek Kfar Roš ha-Nikra.
Útesy Roš ha-nikra

Roš ha-nikra (hebrejsky ראש הנקרה, doslova Hlava trhliny) je přírodní rezervací, která se nachází na pobřeží Středozemního moře zcela na severu Izraele. Roš ha-nikra je výběžkem Reches ha-Sulam, horského hřebenu, který vymezuje ze severozápadu Galileu, a je zvláštní svými ostrými útesy, které sestupují do Středozemního moře. Na jihu přírodní rezervace se nacházejí také tři ostrovy.

Geologická stavba

[editovat | editovat zdroj]
Rybáři pod útesy Roš ha-nikra

Geologický útvar Roš ha-nikra se skládá ze tří vrstev:

  • Nejspodnější vápencová vrstva se nachází z větší části pod úrovní moře.
  • Střední měkká křídová vrstva tvoří ostré útesy, které dosahují výšky okolo 70 metrů a jsou protkány pásy pazourku. V této vrstvě mořské vlny postupně vyhloubily jeskyně.
  • Horní vrstva je tvořena dolomity.

Reches ha-Sulam byl osídlen Féničany. Vojsko Alexandra Makedonského na tomto místě později v roce 323 př. n. l. těžilo kámen, aby mohlo vytvořit přechod mezi pevninou a blízkým městem Týros a dobýt jej.

Roku 1915 prorazila britská armáda skrz skálu silniční tunel a během druhé světové války tunel železniční, kterým vedla železnice spojující Egypt s Tureckem a Evropou. V březnu 1948 však jednotky Palmach tunel odpálily, aby znemožnily průchod libanonským ozbrojencům. V roce 1949 vyrostla jihovýchodně od vlastních útesů židovská vesnice typu kibuc nazvaná Kfar Roš ha-Nikra. Jejími zakladateli byli veteráni Palmachu.

Lanovka vedoucí k Roš ha-nikra

Roku 1968 byl kvůli zpřístupnění veřejnosti do jeskyní proražen 400 m dlouhý tunel a vybudována lanovka.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku ראש הנקרה na hebrejské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]