Přeskočit na obsah

Mercalliho stupnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Mercalliho stupnice, také Mercalliho škála, je dvanáctistupňová momentová škála používaná pro nepřístrojové hodnocení intenzity zemětřesení.

Mercalliho stupnice byla vytvořena v době, kdy neexistovaly přesné měřící přístroje ani mezinárodní měřicí síť. Vznikla z tehdy užívané desetistupňové Rossi-Forelovy stupnice, kterou upravil italský vulkanolog Giuseppe Mercalli (1850-1914) v letech 1883 a 1902. Mercalli vytvořil tuto stupnici pro dokumentaci a zaznamenání škod způsobených zemětřesením. Pomocí stupnice byl schopen určit přibližné epicentrum zemětřesení, protože čím dál leží místo od epicentra, tím nižší jsou materiální škody i počet případných lidských obětí.

Škála byla původně desetistupňová a v roce 1902 ji italský geofyzik Adolfo Cancani rozšířil o dva stupně. Po dalším upřesnění a revizi německým geofyzikem A. H. Siebergem byla přejmenována na Mercalli-Cancani-Siebergova stupnice (MCS). Po dalším přepracování seismology Harry O. Woodem a Frankem Neumannem vznikla v roce 1931 stupnice označovaná Mercalli-Wood-Neumann (MWN). Později ji ještě vylepšil Charles Richter, tvůrce Richterovy stupnice.

V současnosti je škála užívaná k popisu přímých účinků zemětřesení na osoby a budovy známa jako modifikovaná Mercalliho stupnice (MM), v anglické literatuře Modified Mercalli scale (MM) nebo Modified Mercalli Intensity scale (MMI).

Modifikovaná Mercalliho stupnice

[editovat | editovat zdroj]

[1][2][3]

Stupeň Popis
I (Nepozorovatelné) Zaznamenatelné pouze přístroji. Pocítitelné jen při zvláště příznivých podmínek.
II (Velmi slabé) Rozpozná ho jen málo lidí, kteří jsou v klidu a to zejména ve vyšších patrech budov. Jemně zavěšené předměty se mohou houpat.
III (Slabé) Otřesy znatelně pociťují osoby uvnitř budov, zejména v horních patrech, avšak nerozpoznají to jako zemětřesení. Stojící vozidla se mohou mírně kývat. Vibrace jsou podobné jako při průjezdu kamionu, s podobnou dobou trvání.
IV (Mírné) Mnozí lidé jsou schopní zemětřesení pocítit uvnitř budov, avšak málokdy venku během dne. V noci jsou někteří probuzeni. Nádobí, okna a dveře cinkají či drnčí; stěny vydávají praskavé zvuky. Stojící vozidla se znatelně kolíbají.
V (Málo silné) Otřesy pocítí téměř každý a mnohé lidi probudí ze spánku. Některé nádobí a okna jsou rozbitá. Nestabilní předměty jsou převráceny. Kyvadlové hodiny se mohou zastavit.
VI (Silné) Rozpoznatelné všemi osobami, některé z nich otřesy dokáží vyděsit. Dochází k posunu těžkého nábytku, padaní omítky. Poškození budovy je mírné.
VII (Velmi silné) U dobře navržených budov s vhodnou konstrukcí je poškození zanedbatelné (mírné až střední u dobře postavených staveb běžné konstrukce). Značné škody na špatně postavených či navržených budovách. Některé komíny jsou zhroucené. Otřesů si dokáží všimnou i osoby, jedoucí v dopravním prostředku.
VIII (Bořivé) Mírné škody na speciálně navržených konstrukcích. Běžné budovy utrpí značné škody, místy s částečným zřícením. Velké poškození u špatně postavených konstrukcích. Častý pád komínů (včetně továrních), sloupů, zdí atd. Těžký nábytek se snadno převrátí. Dochází ke zkapalnění půdy a změnám hladiny podzemních vod.
IX (Pustošivé) Značné škody u speciálně navržených konstrukcí, přičemž dobře navržené stavby s rámovou konstrukcí kolabují. Těžké poškození u důležitých staveb s částečným kolapsem. Konstrukce budov je vytržená ze základů. Dochází ke zkapalnění půdy. Podzemní potrubí a inženýrské sítě jsou přetnuty.
X (Ničivé) Některé dobře postavené dřevěné konstrukce kolabují. Většina zděných a rámových staveb je zničena včetně základů. Železniční kolejnice jsou ohnuté. Četné sesuvy půdy (strmé svahy, břehy řek). Zkapalnění půdy. Voda se vlněním vylévá z bazénů a vodních ploch.
XI (Katastrofické) Téměř všechny mosty, zděné budovy, podzemní potrubí a inženýrské sítě jsou zničeny. Železniční kolejnice jsou značně ohnuté. Na povrchu země se objevují široké trhliny a místy dochází k jejímu propadu.
XII (Extrémní) Totální destrukce. Viditelné vlnění zemského povrchu a narušení původní linie horizontu. Lidé se nedokáží udržet na nohou.

Porovnání s magnitudem

[editovat | editovat zdroj]
Magnitudo Intenzita[4]
1,0–3,0 I
3,0–3,9 II–III
4,0–4,9 IV–V
5,0–5,9 VI–VII
6,0–6,9 VII–IX
+7,0 +VIII

Jednotlivé stupně Mercalliho škály nevyjadřují hodnoty měřené přístroji, ale statisticky vyhodnocované pozorované makroseismické účinky otřesu – dopad zemětřesení na zemský povrch, lidi, přírodu a stavby a objekty v rozsahu od stupně I. (nepozorovatelné) po stupeň XII. (extrémní). Hodnoty, které udává stupnice, jsou subjektivní a závisí na pozorovateli, geologických podmínkách a také oblasti ve které k zemětřesení došlo. Jinými slovy, magnitudo vyjadřuje celkovou energii zemětřesení uvolněnou v hypocentru (ohnisku), zatímco Mercalliho stupnice udává intenzitu zemětřesení v konkrétním místě na zemské povrchu. To znamená, že dvě zemětřesení o stejném magnitudu (ale velmi rozdílné hloubce) budou mít jinou hodnotu na Mercalliho stupnici, přičemž to mělčí bude mít vyšší stupeň. A tato hodnota se za normálních okolností s rostoucí vzdáleností od epicentra postupně zmenšuje.[5]

Další stupnice

[editovat | editovat zdroj]

Pro intenzitu zemětřesení se v Evropě používala i stupnice MSK-64 (Medvěděvova-Sponheuerova-Kárníkova stupnice), což je také upravená forma Mercalliho stupnice. Modernější metodou je v Evropské unii užívaná Evropská makroseismická stupnice (EMS-98, Europäische Makroseismische Skala, MSK), která vznikla další modifikací MSK-64. EMS-98 je zejména v Rakousku známa i jako stupnice Mercalli-Sieberg.[6]

  1. The Modified Mercalli Intensity Scale [online]. USGS, 2009-10-27 [cit. 2010-03-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. The Modified Mercalli Scale of Earthquake Intensity [online]. Nevada Seismological Laboratory [cit. 2011-03-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-20. (anglicky) 
  3. Seismologie [online]. Karl-Franzens-Universität Graz [cit. 2015-11-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-20. (německy) 
  4. USGS. Magnitude / Intensity Comparison. http://earthquake.usgs.gov [online]. 2018-12-01 [cit. 2023-12-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-06-23. 
  5. USGS. What is the difference between earthquake magnitude and earthquake intensity? What is the Modified Mercalli Intensity Scale?. https://www.usgs.gov [online]. Dostupné online. 
  6. August Sieberg: Die Wirkungen eines schweren Erdbebens [online]. Universität Jena [cit. 2013-04-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-08. (německy) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]